25-05-2017 12:09

Υπέκυψε η Κύπρος στο σφυροκόπημα της Σλοβακίας

Όπως και στην πρεμιέρα κατά της Πολωνίας, έτσι και σήμερα κατά της Σλοβακιας η Εθνική γυναικών Κύπρου είχε καλά ξεκινήματα στα δύο πρώτα σετ, αλλά σε βάθος χρόνου η διαφορά δυναμικότητας έφερε το λογικό 0-3 (15-25, 13-25, 10-25) στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2018.
Αφού πάλεψε όσο μπορούσε, η Κύπρος παραδόθηκε στο συνεχές σφυροκόπημα των Σλοβάκων, που προηγήθηκαν γρήγορα στο τρίτο σετ και σε καμμία στιγμή του αγώνα δεν άφησαν να αμφισβητηθεί ποιός είχε το πάνω χέρι.

Για μία ακόμη φορά η Κύπρος είχε δυστοκία επιθετικά, κλείνοντας τον αγώνα με 19/73 (26%). Σε αντίθεση, η Σλοβακία τέλειωσε 40 επιθέσεις σε 75 προσπάθειες (53%).

Και σήμερα η Άντρεα Χαραλάμπους ήταν πρώτη σκόρερ της Κύπρου με 7 πόντους, ενώ η Κατερίνα Ζακχαίου πρόσθεσε άλλους 5. Στο ενεργητικό της Κύπρου καταγράφονται δύο μπλοκ (από Χαραλάμους και Ζακχαίου) και δύο άσσοι (αμφότεροι από την Έρικα Ζεμπύλα).

"Εγώ θα δώσω τα συγχαρητήριά μου στα κορίτσια. Μπορεί η Σλοβακία να μήν είναι Πολωνία, αλλά δεν παύει να είναι μια χώρα που καλλιεργεί το βόλλεϋ εις βάθος. Ο σεβασμός μου και οι ευχαριστίες μου και πάλι στις κοπέλλες", είπε μετά τον αγώνα ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Πέτρος Πατσιάς.

Ήταν ο δεύτερος αγώνας στην ιστορία της Εθνικής Γυναικών με αντίπαλο τη Σλοβακία, ύστερα από την ήττα σε τρία σετ στο Κύπελλο Άνοιξης του 2000.

Κύπρος (Πέτρος Πατσιάς): Ιωάννου, Κ. Ζακχαίου, Ζεμπύλα, Χαραλάμπους, Χατζηκωνστάντα, Ιορδάνους. Λίμπερο: Δαυΐδ, Ε. Λεωνίδου. Αλλαγές: Α. Ζακχαίου, Ι. Λεωνίδου, Στυλιανού, Μανίταρου, Χατζηχριστοδούλου.

Σλοβακία (Μάρεκ Ρόϊκο): Πουλγτκάτοβα, Αμπράμοβα, Κρίσκοβα, Σαλάντσιοβα, Χερέλοβα, Κοσέκοβα. Λίμπερο: Σπάνκοβα. Αλλαγές: Σουντερλίκοβα, Πέντσοβα.

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας η Σερβία, το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση και την απ' ευθείας πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2018 στην Ιαπωνία, νίκησε την Τσεχία με 3-0 (25-19, 25-18, 26-24)