14-03-2017 10:54

Έμεινε ζωντανή η ΑΕ Καραβά

Το απόλυτο ντέρμπι εξελίσσεται το ζευγάρι Αναγέννηση Δερύνειας – PokkaΑΕ Καραβά στον όμιλο 5-8 για το Παγκύπριο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας.
 Μετά τη νίκη με 3-2 προ δεκαημέρου για τους Δερυνειώτες, το βράδυ της Δευτέρας η ομάδα του Καραβά απάντησε στο «Σπύρος Κυπριανού» κερδίζοντας με 3-1 μετά από αμφίρροπο αγώνα δίνοντας νέο ενδιαφέρον στη σειρά.

Αυτή τη στιγμή το σκορ στις νίκες είναι στο 3-1 για την Αναγέννηση και το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο Γήπεδο Δερύνειας. Ο αγώνας στη Λεμεσό παρουσίασε ωραίο θέαμα με τα δυο πρώτα σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες και να τα μοιράζονται οι δυο ομάδες. Στο πρώτο σετ οι «πράσινοι με τον ανατέλλοντα ήλιο» προηγήθηκαν με 0-1 κερδίζοντας με 22-25. Άμεση ήταν η αντίδραση της PokkaΑΕ Καραβά που κέρδισε με 25-21 και ισοφάρισε
 σε 1-1.

Στα επόμενα δυο σετ οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν καλύτερα και κέρδισαν με 25-17 και 25-18 πήραν τη νίκη με 3-1 σετ και μείωσαν στις νίκες, μένοντας ζωντανοί στο κυνήγι σωτηρίας και πεντάδας.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-21, 25-17, 25-18)

Pokka ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(NΤ.ΛΕΤΣΙΕΦ):Χατζηδαμιανού, Γερούγκτινεν, Αντωνιάδης, Χαριδήμου, Ράμμα, Σάντζεθ /Zορπής (λ).
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑΣ): Θεοδούλου, Αχιλλέως, Πάντιτς, Μεντούριτς, Ττόφιας, Ελευθερίου /  Πέτρου (λ)