07-03-2017 23:28

Περίπατος για την ΑΕΛ, καραδοκεί ο Απόλλων

Εντυπωσιακή η Bet On Alfa ΑΕΛ πέρασε από το «Κίτιον» κερδίζοντας την Τεχνοοικίια ΑΕΚ με 0-3 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 42 βαθμούς. Ταυτόχρονα, αύξησε στους έξι τη διαφορά από τις Λαρνακείς που είναι τρίτες με 36.

Μεγάλο ντέρμπι παίχθηκε στο «Κίτιον» στο πρώτο σετ ανάμεσα σε δυο ομάδες που κυνήγησαν με πείσμα το προβάδισμα. Η BetOnAlfa ΑΕΛ βρήκε λύσεις και πήρε το σετ με 23-25 κάνοντας ταυτοχρόνως το 0-1.

Στο δεύτερο σετ η BetOnAlfa ΑΕΛ άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε με 08-12. Στο σημείο εκείνο οι Λαρνακείς αντέδρασαν καιι με τις Χαραλάμπους, Ντουντνίκοβα ισοφάρισαν 17-17. Οι «γαλαζοκίτρινες» αντέδρασαν και χάρις την άνοδο της Παύλου (σ.σ. πήγε πολύ καλά στο σερβίς), αλλά και το μπλοκ πήρε το σετ με 19-25 γράφοντας το 0-2.

Οι Λεμεσιανές μπήκαν καλύτερα και στο τρίτο σετ γι’αυτό και προηγήθηκαν με 06-08. Η ομάδα του Ράμντου συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και αύξησε σε 11-16. Η BetOnAlfa ΑΕΛ που αντιμετώπισε αποτελεσματικά την Μουντρίτσκαγια προηγήθηκαν με 14-21 για να κερδίσουν το σετ με 17 -25 και τον αγώνα με 0-3 σετ σε 1 ώρα και 15 λεπτά.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 19-25, 17-25)

ΤΕΧΝΟΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ(Λ. Χολοσι):Ιωάννου, Ντούγκαν, Στυλιανού, Μουντρίτσκαγια, Ντουντνίκοβα, Χαραλάμπους/ Μοσφιλιώτη (λ), Καπιτανή (λ), Τσαγγαρίδου.
BetOnAlfa ΑΕΛ(Σ. Ραμντου): Ριαλά, Μάγκντιτς, Σκίμπα, Παύλου, Κωνσταντίνου, Τριφούνοβιτς / Αγγελοπούλου (λ) Στεφάνου, Σταύρου, Κωνσταντινίδου.

Τη νίκη που του επιτρέπει τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος να διεκδικήσει τον τίτλο πέτυχε ο SabbiancoΑπόλλων στο γήπεδό του επί της Ανόρθωσης με 3-0 σετ. Οι «γαλάζιες» με το τέλος της 17ης αγωνιστικής βρίσκονται στην 2η θέση με 41 βαθμούς ένα λιγότερο από την BetOnAlfaΑΕΛ. Η Ανόρθωσις παρέμεινε στην 4η θέση με 31 βαθμούς.

Οι γηπεδούχες μπήκαν φορτσάτες στον αγώνα και κατόρθωσαν να ξεφύγουν στο σκορ και να κερδίσουν με 25-15. Η Ανόρθωσις δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τα ατού των Λεμεσιανών χάνοντας το σετ.

Στο δεύτερο σετ παίχθηκε ωραίο βόλεϊ με τον SabbiancoΑπόλλων να κερδίζει με 25-22 και να αυξάνει σε 0-2 το προβάδισμά της. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν πολύ καλή αλλά έχασε κρίσιμους πόντους στο τέλος.

Το τρίτο σετ ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο και άνηκε στoν Sabbianco Απόλλωνα που παίζοντας μεθοδικά κέρδισε με 25-15 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ:  3-0  (25-15, 25-22, 25-15)

Sabbianco ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. Γιαπανης): Σπύρου, Χουντίμα, Μανίταρου, Ανγκούλο, Λαβρούκ, Ιορδάνους.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Α. Μπόσκοβιτς): Σταυρινίδου, Κακουρή, Βούκοβιτς, Παπαγεωργίου, Ε.Κολοκοτρώνη, Μπρατούνχιμα.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (θέσεις 1-4)- 17η αγωνιστική