21-02-2017 11:59

Προβάδισμα ο Παφιακός με σπουδαίο διπλό

Προβάδισμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας εξασφάλισε ο Green Αir Παφιακός που κέρδισε μετά από αμφίρροπο αγώνα και ανατροπές την Ανόρθωση μέσα στο «Θεμιστόκλειο» με 2-3 σετ. Η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό της Παρασκευής στην Πάφο.
O Green Air Παφιακός μπήκε φουριόζος στον ημιτελικό αφού παίζοντας σοβαρά κέρδισε τα δυο πρώτα σετ με 20-25 και 16-25 παίρνοντας σαφές προβάδισμα με 0-2 σετ. Η Ανόρθωσις πάλεψε πάρα πολύ στο πρώτο σετ, αλλά έμεινε δυο σετ πίσω.

Κάπου εκεί η «Μεγάλη Κυρία» αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 κερδίζοντας το τρίτο σετ μετά από βελτιωμένη απόφαση με 25-20. Οι Παφίτες δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο του δεύτερου σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωσις έδειξε ότι επέστρεψε για τα καλά στον αγώνα. Παίζοντας μυαλωμένα έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του Green Air Παφιακού κερδίζοντας με 25-22 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2 σετ.

Στο τάι – μπρέικ η ομάδα του Μίλαν Γκρέσιτς ήταν εντυπωσιακή και κέρδισε με 05-15 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 2-3 σετ και το προβάδισμα πρόκρισης.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 16-25, 25-20, 25-22, 05-15)

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(ΑΝΤ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ): Αποστόλου, Παπαϊωάννου, Φάϊφερ, Άλβες, Κνέζεβιτς, Ροντόλφο/  Σαββίδης (λ), Στρουγκάρεβιτς, Κοντός, Σπύρου.
GREEN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Μ. ΓΚΡΕΣΙΤΣ): Ευσταθίου, Οικονομίδης, Βερίσιμο, Χρυσοστόμου, Ασπιώτης, Μίλεφ /Aντωνίου (λ)

Κράτησε την έδρα η Δερύνεια του Μέλκα

Σπουδαία από κάθε άποψη νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας κερδίζοντας στον πρώτο ημιτελικό στην έδρα της την Ομόνοια μετά από συγκλονιστικό αγώνα με 3-2 σετ. Η πρόκριση θα κριθεί την Παρασκευή στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία». Εάν η Ομόνοια κερδίσει με 3-2 η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ με τον νικητή να αναδεικνύεται στους 25 πόντους. Η ομάδα που θα κερδίσει 3-0 ή 3-1 παίρνει αυτόματα την πρόκριση.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα δυο πρώτα σετ αφού οι δυο «πράσινες» ομάδες είχαν από ένα σετ. Στο πρώτο η Αναγέννηση με τον «αέρα» του γηπεδούχου μπήκε δυνατά και κέρδισε 25-19 σε 26 λεπτά.

Το δεύτερο σετ άνηκε στην Ομόνοια που έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και κέρδισε με 15-25 σε 22 λεπτά. Το τρίτο σετ όμως ήταν ισορροπημένο με την Αναγέννηση να κερδίζει τους κρίσιμους πόντους και να ανακτά το προβάδισμα με 2-1, αφού κέρδισε το σετ με 25-21 σε 26 λεπτά.

Σετ γκραν γκινιόλ
Φοβερός αγώνας έγινε στο τέταρτο σετ. Ο δυο ομάδες ήθελαν να το πάρουν με συνέπεια το σετ να μετατραπεί σε γκραν – γκινιόλ και να οδηγηθεί στο τάι – μπρέικ με την Ομόνοια να παίρνει δυο φάσεις και να κερδίζει 28-30 ισοφαρίζοντας τον ημιτελικό σε 2-2. Το σετ διήρκησε συνολικά 31 λεπτά.

Σούπερ ήταν ο αγώνας και στο τάι – μπρέικ με την Αναγέννηση μετά από σασπένς και σετ που κράτησε 22 λεπτά να κερδίσει 17-15 και να κερδίζει με 3-2.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 15-25, 25-21, 28-30, 17-15)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑΣ): Ττόφιας, Αχιλλέως, Πάντιτς, Μεντούριτς, Φιλίπας, Ελευθερίου/ Πέτρου (λ), Xομαγιούν, Θεοδούλου.
ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Σ. Πετρακκίδης, Λαμπ, Λουγκάνετς, Παφίτης, Αχ. Πετρακκίδης, Ροντρίγκο / Παπαχριστοδούλου (λ) Αλεξίου.