13-03-2013 16:31

Αήττητη η Ανόρθωση, ΑΕΛ και ΑΕΚ Λάρνακας «μάχονται» για την ευρώπη

Η ΑSADO Aνορθωσις συνέχισε την αήττητη πορεία της κερδίζοντας δύσκολα τον Prestige Απόλλων εκτός έδρας με 3-2 σετ.
ΑΕΛ - ΑΕΚ Λάρνακας ........................3-2 (15-25,25-23,28-26,22-25,15-12)
Απόλλων - Ανόρθωσις ......................2-3 (25-11,16-25,25-19,19-25,9-15)
Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου - ΘΟΙ Αυγόρου .....3-0 (25-16,25-13,28-26)
Ολυμπιάδα - Πανιδαλιακός ................3-2 (25-17,23-25,22-25,25-3,15-5)

Ηταν ένα μεγάλο ματς στο οποίο η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε 2 φορές στα σετ αλλά δεν μπόρεσε στο τέλος να σπάσει το αήττητο της Ανόρθωσης. Στο πρώτο σετ ο Prestige Απόλλων ήταν ασταμάτητος και το πήρε με 25-11. Απάντησε η Ανόρθωση κερδίζοντας εύκολα με 25-16 αλλά το τρίτο σετ επικράτησε ο Απόλλων με 25-19. Προ του φάσματος της πρώτης ήττας στο πρωτάθλημα η Ανόρθωση κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 παίρνοντας το σετ με 25-19 και στο πέμπτο σετ πιο αποτελεσματική η νέα πρωταθλήτρια Κύπρου επικράτησε με 15-9 και πήρε την νίκη με 3-2 σετ.

Μεγάλο παιγνίδι έγινε και στο γειτονικό γήπεδο της ΑΕΛ όπου η Transbunker Proteas ΑΕΛ κατάφερε να λυγίσει την ΑΕΚ Λάρνακας με 3-2 και να εδραιώνεται στην τρίτη θέση (είναι ισόβαμη του Απόλλωνα αλλά με χειρότερη  διαφορά στα σετ) που οδηγεί στην Ευρώπη προς το παρών. Υπάρχει όμως και το κύπελλο το οποίο κι αυτό είναι μια διέξοδος τόσο για την ΑΕΛ όσο και για την ΑΕΚ Λάρνακας. Ιδιαίτερα για την ΑΕΚ αφού μετά την ήττα της έμεινε καθηλωμένη στην τέταρτη θέση.

Προηγήθηκε η ΑΕΚ με 1-0 στα σετ, απάντησε η ΑΕΛ στα επόμενα 2 σετ, η ΑΕΚ βρήκε τις δυνάμεις και ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 και στο πέμπτο και τελευταίο σετ πιο ψύχραιμη η γηπεδούχος ομάδα πήρε την νίκη. Τα σετ 15-25, 25-23, 28-26, 22-25, 15-12.

Για τις θέσεις 5-8 η Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-0 επί του ΘΟΙ Αυγόρου και ανέβηκε τώρα στην πέμπτη θέση όπου στοχεύει να παραμείνει εκεί ενώ στο μεγάλο ντέρμπυ ουραγών η Ολυμπιάδα Νεάπολης ήταν η μεγάλη νικήτρια με 3-2 σετ και παραμένει ζωντανή αφού ξεπέρασε τώρα τον Πανιδαλιακό στη διαφορά σετ και στις δύο επόμενες αγωνιστικές τα αποτελέσματα των δύο αυτών ομάδων θα κρίνουν το ποιά ομάδα θα πέσει στην δεύτερη κατηγορία

Πρωτάθλημα Β΄Κατηγορίας Γυναικώ
ν

Παφιακός - ΝΟΑ/Ανόρθωσις ............0-3 (16-25,20-25,20-25)

Στην Β΄Κατηγορία γυναικών άρχισε η τελική φάση με αναβολή της στέψης για τον Παφιακό αφού η ΝΟΑ/Ανόρθωσης παίζοντας πολύ καλά νίκησε καθαρά μέσα στην Πάφο με 3-0 σετ και μείωσε σε 2-1 τις νίκες και έδωσε νέο μεγάλο ενδιαφέρον στο εξαιρετικό φέτος πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β΄Κατηγορίας γυναικών. Τα σετ 25-16, 25-20, 25-20.
Ετσι τώρα η τελική φάση συνεχίζεται στο Θεμιστόκλειο όπου η ΝΟΑ/Ανόρθωσις θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει τις νίκες αλλά από την άλλη ο Παφιακός θα επιδιώξει να κερδίσει στην έδρα του αντιπάλου και να κατακτήσει το πρωτάθλημα.