28-11-2012 12:21

Οδηγεί την κούρσα η Ανόρθωση

Σπουδαία νίκη σημείωσε me 3-0 σετ η πρωταθλήτρια Transbunker Proteas ΑΕΛ επί του Απόλλωνα και συνεχίζει έτσι την καταδίωξη της ASADO Aνόρθωσης.

Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο σετ η πρωταθλήτρια καταφέρνοντας ένα πλήγμα στον Απόλλωνα κυρίως από επιθέσεις πρώτου χρόνου παίρνοντας νωρίς καθαρό προβάδισμα στο σκορ το οποίο συνεχώς διεύρυνε (16-5). Ανέβηκε ο Απόλλων μειώνοντας σε 18-12. Η συνέχεια όμως ανήκε στην πρωταθλήτρια Transbunker Proteas ΑΕΛ που πήρε το σετ με 25-15.

Πόντο με πόντο βάδιζαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ, όμως ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε μερικά λάθη τηςTransbunker Proteas ΑΕΛ και ξέφυγε με 18-13. Η Transbunker Proteas ΑΕΛ βρήκε τις ψυχικές δυνάμεις και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και μετά από μεγάλη μάχη επικράτησε και στο δεύτερο σετ με 27-25

Στο τρίτο σετ η πρωταθλήτρια Transbunker Proteas ΑΕΛ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε αρχικά με 5-0, όμως οι παίκτριες του Απόλλωνα αντέδρασαν έξυπνα και κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσα 8-8 και στη συνέχεια να μπουν μπροστά στο σκορ. Όμως οι παίκτριες της Ρουξαντόγιου ξαναβρήκαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν με χαρακτηριστική άνεση να φθάσει στην επικράτηση και στο τρίτο σετ με 25-20 παίρνοντας έτσι μια μεγάλη νίκη με 3-0.

Μετά τον αγώνα η προπονήτρια και παίκτρια της ΑΕΛ Τσεζάρα Ρουξαντόγιου έκανε δηλώσεις: «Ευχαριστώ πολύ τις παίκτριες μου που έπαιξαν ενωμένες και είχαν υπομονή στο παιγνίδι μετά από μια κουραστική εβδομάδα που είχαμε με τα Ευρωπαϊκά παιγνίδια. Δείξαμε ακόμα μια φορά ότι μπορούμε να ανατρέπουμε παιγνίδια, το κάναμε πολλές φορές και σημαντικό ρόλο σε αυτό είναι η πολύ καλή ψυχολογία που έχουμε αλλά και το καθαρό μυαλό. Γι αυτό και πήραμε μια ωραία νίκη και μας ικανοποιεί αφάνταστα. Βλέπω με αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος που θάναι δύσκολη, όμως όλα μπορούν να συμβούν».

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 8-4, 16-5, 21-13, 25-15
2ο σετ: 7-8, 13-16, 15-21, 27-25
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-20

AEΛ (Τσεζάρα Ρουξαντόγιου): Κουδουνά, Χριστοφόρου, Δ.Κωνσταντίνου, Ιορδάνου, Ρουξαντόγιου, Κάζμιερτσακ, (λίμπερο) Στ.Κωνσταντίνου
Απόλλων (Γιάννης Γιαπάνης): Μανίταρου, Στογιάνοβα, Τιμόχοβα, Ασκε, Κωνσταντοπούλου, Ιωαννίδου (λίμπερο) Καραμανίδου, Στεφάνου (Ζακχαίου, Ηράκλη, Ιωάννου)

Εύκολη επικράτηση της ΑΕΚ Λάρνακας στη Λεμεσό επί της Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου με 3-0 σετ. Η ομάδα της Τοντόροβα ήταν ανώτερη και κέρδισε με συνοπτικές διαδικασίες. Τα σετ: 25-5, 25-11, 25-13. Η ΑΕΚ Λάρνακας αρχίζει την αντεπίθεσή της με στόχο να πλησιάσει την κορυφή. Δύσκολη η αποστολή της αλλά θα κάνει την προσπάθεια για να ανατρέψει την κατάσταση.

Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου (Κρίστια Χριστοδούλου): Φρ.Χριστοφόρου, Αραούζου, Σιαπάνη, Ισάκοβα, Λεβέντη, Φάρινγιουκ
ΑΕΚ Λάρνακας (Μαρία Τοντόροβα): Σταύρου, Γκερμάνοβα, Χαραλάμπους, Μιράβκοβα, Ουζούνοβα, Βούβακου (λίμπερο) Μοσφιλιώτη

Μεγάλο ντέρμπι διεξήχθη στο Δάλι ανάμεσα στις δύο ομάδες που θα παλέψουν για αποφυγή της διαβάθμισης.
Ενα ματς που κράτησε πάνω από 2 ώρες και είχε για μεγάλο νικητή τον Πανιδαλιακό με 3-1 σετ κάνοντας το πρώτο αποφασιστικό βήμα για την σωτηρία του. Τα σετ: 19-25, 25-21, 25-23, 25-19.

Πανιδαλιακός (Μιχάλης Βάρδας): Στυλιανού, Δημητρίου, Ταλιαδώρου, Γεωργίου, Γρούτα, Παρασκευά
Ολυμπιάδα (Ελένη Σωτηρίου): Νεοκλέους, Ψηλογένη, Λαζάρου, Λ.Οικονομίδου, Μ.Οικονομίδου, Σεργίου

Εύκολη νίκη και για την κυπελλούχο ASADO Ανόρθωσις με 3-0 σετ. Νίκησε στην έδρα της στο ΑΤΙ την ομάδα του ΘΟΙ Αυγόρου και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος μόνη τώρα στην κορυφή αφού εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο στραβοπάτημα του Απόλλωνα. Οι παίκτριες του Ομελτσένκο ήσαν σοβαρές στο παιγνίδι τους απέναντι στο ΘΟΙ που ήταν ικανό να κάνει την ζημιά. Οι κυανόλευκες παίκτριες κέρδισαν εύκολα και τα τρία σετ του αγώνα. 25-13, 25-14, 25-08.

Ανόρθωσις (Μιχαήλ Ομελτσένκο): Βασιλείου, Λαβρούκ, Παύλου, Μουντρίσκαγια, Γκόρινα, Στ.Ιωάννου (λίμπερο) Αγγελοπούλου
ΘΟΙ Αυγόρου (Ντιμίτρι Λέτσιεφ): Χατζηκωνσταντή, Χαραλάμπους, Οθωνος, Αδάμου, Μιχαήλ, Παπαδοπούλου

Εξάλλου για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β΄Κατηγορίας γυναικών η Αναγέννηση Δερύνειας νίκησε στην έδρα της τον Παφιακό με 3-2 σετ. Ηταν μια μεγάλη νίκη για την γηπεδούχο ομάδα αφού έχανε με 2-0, κατάφερε να ανατρέψει το σε βάρος της αποτέλεσμα και να πάρει το ματς. Τα σετ: 21-25, 20-25, 25-21, 25-21, 15-08.
Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΝΟΑ/Ανόρθωσις πετόσφαιρα μέσα στο Πολέμι επί του τοπικού Αρη με 3-0 σετ. 25-21, 25-22, 25-21 ήσαν τα σετ της νικήτριας ομάδας.
Τέλος την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο ανανεωμένος Εθνικός Λατσιών επί του νεοφώτιστου Ν.Ο.Λακατάμιας με 3-0. Τα σετ 25-21, 25-18, 25-22.

Transbunker Proteas ΑΕΛ – Απόλλων ………….3-0 (25-15, 27-25, 25-20)
Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου – ΑΕΚ Λάρνακας ………...0-3 (05-25, 11-25, 13-25)
Πανιδαλιακός – Ολυμπιάδα …………………………3-1 (19-25, 25-21, 25-23, 25-19)
ASADO Ανόρθωσις – ΘΟΙ Αυγόρου ……….......3-0 (25-13, 25-14, 25-08)