09-02-2013 18:05

Η ΑΕ Καραβά νίκησε την Ανόρθωση στο σούπερ ντέρμπι της Κύπρου

Μεγάλη νίκη με 3-2 της πρωταθλήτριαςPokka AE Καραβά επί της κυπελλούχου Ανόρθωσης και συνεχίζει την αντεπίθεσή της για κατάληψη της κορυφής. Μια αντεπίθεση διαρκείας που έφερε αποτέλεσμα αφού έπιασε την πρωτοπόρο Ανόρθωση στην κορυφή, μαζί τους όμως συγκατοικεί και η Energy Standard Νέα Σαλαμίνα.
Ετσι η δεύτερη φάση του πρωταθλήματος αρχίζει ουσιαστικά από μηδενική βάση με μεγάλο αουτσάϊντερ την Αναγέννηση Δερύνειας. Στην κορυφή με 25 βαθμούς είναι τρείς ομάδες με την Ανόρθωση να έχει καλύτερη διαφορά στα σετ από την δεύτερη Νέα Σαλαμίνα και την τρίτη ΑΕ Καραβά.
Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν 3-1 εκτός έδρας του Παφιακού και η Αναγέννηση Δερύνειας 3-0 εκτός έδρας της Ολυμπιάς Φρενάρους.
Στον άλλο αγώνα η Ομόνοια νίκησε εύκολα την Ολυμπιάδα Νεάπολης με 3-0 σετ. Ομόνοια, Παφιακός, Ολυμπιάς Φρενάρους και Ολυμπιάδα Νεάπολης θα είναι οι ομάδες που θα παίξουν για τις θέσεις 5-8.

Δυνατά ξεκίνησαν το μεγάλο ντέρμπυ στην κλειστή αίθουσα Σπύρος Κυπριανού οι δύο ομάδες με το σετ να κυλά πόντο με πόντο. Ξέφυγε σε κάποιο στάδιο η Ανόρθωσις με 13-10 αλλά γρήγορα η ΑΕΚ ισοφάρισε. Το σετ προχωρούσε με συνεχείς ισοπαλίες μέχρι το 20-20. Ένα ξέσπασμα της ΑΕΚ έφερε την πρωταθλήτρια σε θέση ισχύος με 23-20 και ολοκλήρωσε το σετ με 25-22 παίρνοντας έτσι το προβάδισμα στο σκορ.
Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις μπήκε δυνατά από την αρχή με διαφορά στο σκορ με αποτέλεσμα να επικρατήσει εύκολα στο σετ με 25-17, ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Στο τρίτο σετ παίχθηκε πολύ καλό βόλεί και από τις δύο ομάδες πόντο με πόντο. Κατάφερε όμως και πάλι η ΑΕΚ όπως και στο πρώτο σετ να ξεφύγει την κατάλληλη στιγμή με 23-20 και να ολοκληρώσει το σετ με άσσο του Ροντόλφο 25-21.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την επικράτηση. Η ΑΕΚ βρέθηκε πολύ κοντά στη κατάκτηση του σετ και της νίκης όμως το καρφί του Ροντόλφο κατέληξε άουτ και το σκορ έγινε 24-24. Η συνέχεια ανήκε στην Ανόρθωση που έφθασε στην ισοφάριση 2-2 παίρνοντας το σετ με 26-24.

Το πέμπτο και τελευταίο σετ ήταν δραματικό. Η ΑΕΚ είχε συνεχώς το προβάδισμα, πολύ κοντά στο σκορ ήταν πάντα η Ανόρθωσις. Ομως το τελευταίο κτύπημα του αγώνα ήρθε από το χαμένο σερβίς του Γεωργίου και το σετ πήρε η ΑΕΚ που πανηγύρισε έτσι μια μεγάλη νίκη με 3-2 σετ.

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 7-8, 15-16, 21-20, 25-22
2ο σετ: 4-8, 8-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-21
4ο σετ: 8-6, 16-14, 19-21, 24-26
5ο σετ: 8-6, 11-8, 15-13

ΑΕ Καραβά (Χόρχε Καννεστράτσι) Παπαϊωάννου, Χριστοφή, Ροντόλφο, Γκοδόϊ, Ευσταθίου, Μπαρέτο (λίμπερο) Μιχαήλ, Χατζηδαμιανού (Χατζηφιλίππου, Σπηλιόπουλος)
Ανόρθωσις (Μάριος Κοντός) Οικονομίδης, Πλατρίτης, Μοντόγια, Σμιθ, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, (λίμπερο) Αντωνίου (Βέρντι)

Στους άλλους αγώνες η Energy Standard Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να επικρατήσει εύκολα εκτός έδρας του Planet Adventure Παφιακού παρά το γεγονός ότι αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκε να χάνει με 1-0. Στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι παίκτες έβαλαν τα πράγματα στη θέση τους και πήραν τα επόμενα τρία σετ και την νίκη με 3-1 που τους έφερε στην κορυφή μαζί με την Ανόρθωση και ΑΕ Καραβά Τα σετ 15-25, 25-18, 25-14, 25-18
Σημαντική εκτός έδρας νίκη και για την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0΄σετ επί της Ολυμπιάς Φρενάρους και μείωσε την διαφορά σε 2 βαθμούς αλλά έχει το δικαίωμα να ελπίζει στον τίτλο. Η Αναγέννηση επικράτησε εύκολα. Τα σετ 25-11, 25-18, 25-20.

Τέλος η Ομόνοια νίκησε με 3-0 σετ την Ολυμπιάδα Νεάπολης σε ένα ματς χωρίς ένδιαφέρον. Η Ομόνοια θα παίξει για τις θέσεις 5-8 αλλά νιώθει ασφαλείς όμως η Ολυμπιάδα κινδυνεύει άμεσα και μόνο με θαύμα θα σωθεί.