26-02-2015 14:17

Στην Α΄Κατηγορία ο ιστορικός Εθνικός Λατσιών

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας μετά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής. Ο πρωτοπόρος Prestige Απόλλων νίκησε εύκολα εκτός έδρας την Ανόρθωση με 3-0 (25-10, 256-15, 25-16) και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με τρείς βαθμούς διαφορά από την δεύτερη ΑΕΚ η οποία νίκησε στο Κίτιον την ΑΕΛ επίσης με 3-0 σετ (25-19, 25-18, 25-17).

Στον όμιλο της διαβάθμισης ο Παφιακός πάλεψε όσο μπορούσε κόντρα στο ΘΟΙ αλλά ηττήθηκε στο γήπεδο του Αυγόρου με 3-1 σετ. Η ομάδα της Πάφου πήρε το πρώτο σετ 25-22 αλλά η συνέχεια ανήκε στο ΘΟΙ που πήρε τα επόμενα τρία με 26-24, 25-20, 25-08. Στο Πολέμι ο Αρης Πολεμίου ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου, παραμένει όμως σταθερά στην έβδομη θέση έχοντας μια διαφορά 9 βαθμών από τον τελευταίο Παφιακό. Το πρώτο σετ πήρε η ΕΝ.Αγ.Αθανανασίου με 25-12, ισοφάρισε ο Αρης παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-20 αλλά η συνέχεια ανήκε στην φιλοξενούμενη ομάδα που πήρε τα επόμενα σετ με 25-18 και 25-23.

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας γυναικών - 17η αγωνιστική

Ανόρθωσις - Απόλλων  0-3 (10-25, 15-25, 16-25)
ΑΕΚ Λάρνακας - ΑΕΛ  3-0 (25-19, 25-18, 25-17)
ΘΟΙ Αυγόρου - Παφιακός 3-1 (22-25, 26-24, 25-20, 25-08)
Αρης Πολεμίου - Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου  1-3 (12-25, 25-20, 18-25, 23-25)

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας γυναικών - 13η αγωνιστική

Αναγέννηση - Πανεπιστήμιο Κ. 3-1 (25-14, 15-25, 25-21, 25-19)
Πανιδαλιακός - Ολυμπιάδα Ν. 0-3 (11-25, 15-25, 19-25)

Η Ολυμπιάδα Νεάπολης επιστρέφει και πάλι στην Α΄Κατηγορία γυναικών. Νίκησε εκτός έδρας τον Πανιδαλιακό με 3-0 σετ (25-11, 25-15, 25-19) και μία αγωνιστική πριν από το τέλος αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Β΄Κατηγορίας στην κατηγορία γυναικών. Προπονητής της ομάδας είναι ο Χριστόδουλος Σιαντρής. Στον άλλο αγώνα της βραδιάς η Αναγέννηση Δερύνειας επικράτησε με 3-1 σετ του Πανεπιστημίου Κύπρου. Τα σετ 25-14, 15-25, 25-21, 25-19.

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β Κατηγορία ανδρών - 14η αγωνιστική
Εθνικός Λ. - Ολυμπιάς Φρ. 3-0 (25-18, 25-21, 25-23)
Αρης Λ. - Ολυμπιάδα Ν. 1-3 (18-25, 25-16, 22-25, 23-25)

O ιστορικός Εθνικός Λατσιών νίκησε με 3-0 σετ (25-18, 25-21, 25-23) την Ολυμπιάς Φρενάρους και αναδείχθηκε πρωταθλητής Β΄Κατηγορίας για πρώτη φορά στην δεκάχρονη πετισφαιρική του ιστορία του και από την νέα αγωνιστική περίοδο θα αγωνίζεται στην Α΄Κατηγορία. Η φετινή ομάδα του Εθνικού έδειξε από την αρχή του πρωταθλήματος ότι ήταν η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος και μία αγωνιστική πριν από το τέλος ‘έκοψε πρώτη το νήμα και πανηγύρισε μαζί με τους φιλάθλους του που κατέκλυσε το κλειστό Γυμνασίου Λατσιών την άνοδο της ομάδας για πρώτη φορά στην Α΄Κατηγορία ανδρών. Αρχιτέκτονας του θριάμβου του Εθνικού ο Μίμης Παμπακάς ο οποίος βοήθησε την ομάδα του και σαν παίκτης.

Διακύμανση του σκορ:

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-16, 25-18
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-21
3ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 25-23

Εθνικός Λ: Παμπακάς, Παπαποστόλου, Ττοφή, Προύσαλης, Μιχαήλ, Δημητριάδης (λίμπερο Γαλανάκης, Νικηφόρου)
Ολυμπιάς Φρ.: Αντωνίου, Πέτρου, Αδάμου, Κωνσταντίνου, Πρωτοπαπάς, Παπέττας  (λίμπερο Χρίστου)

Στον άλλο αγώνα της προτελευταίας αγωνιστικής η Ολυμπιάδα Νεάπολης νίκησε εκτός έδρας τον Αρη Λεμεσού με 3-1 (25-18, 16-25, 25-22, 25-23)

Στη φωτογραφία παίκτες και παράγοντες του Εθνικού Λατσιών αμέσως μετά το τέλος του αγώνα με την Ολυμπιάς Φρενάρους.