21-02-2015 12:14

Βήμα τίτλου για την Ομόνοια

Στο Θεμιστόκλειο παίχθηκε σπουδαίο βόλεϊ ανάμεσα στην περσινή πρωταθλήτρια Ανόρθωση και στην επίδοξη φετινή Papa John's Ομόνοια. Η ομάδα της Λευκωσίας μετά την ήττα που δέχθηκε την περασμένη αγωνιστική δεν είχε περιθώρια για άλλες απώλειες και κατάφερε να επιβληθεί καθαρά της Ανόρθωσης με 3-0 σετ κάνοντας έτσι ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος στην ιστορία της.

Και στα τρία σετ που παίχθηκαν οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Νικήτρια και στα τρία η Papa John's Ομόνοια. Στο πρώτο σετ η Papa John's Ομόνοια βρέθηκε να προηγείται με 21-18 αλλά η απάντηση της Ανόρθωσης ήταν άμεση και με ένα σερί 4-0 πέρασε μπροστά 22-21 αλλά η Ομόνοια βρήκε τις δυνάμεις στο τέλος να επικρατήσει με 31-29. Στα πρώτα στάδια του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ όμως η Papa John's Ομόνοια κατάφερε να ξεφύγει 24-19 και να ολοκληρώσει το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του όμως η Papa John's Ομόνοια στο πιο κρίσιμο σημείο πέρασε μπροστά με 21-20 και στη συνέχεια έφθασε στην κατάκτηση του με 25-23 παίρνοντας έτσι τη μεγάλη νίκη με 3-0 και φυσικά να παραμείνει σταθερά στην πρώτη θέση με 5 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Pokka ΑΕ Καραβά.

Ανόρθωσις (Μ.Κοντός): Σέϊφερντ, Αγγελόπουλος, Κολάς, Παναγιωτίδης, Γεωργίου, Ράμμα (λίμπερο Πλατρίτης) (Π.Χρυσοστόμου)
Ομόνοια (Σάββα): Αλβες, Μοντόγια, Ρεϊνάλντο, Αλεξίου, Σ.Πετρακίδης, Α.Πετρακίδης (λίμπερο Αντωνίου) (Αναστασιάδης, Αντωνιάδης)

Στο "Σπύρος Κυπριανού" η Pokka ΑΕ Καραβά φρόντισε να κερδίσει καθαρά τον Rabel Παφιακό με 3-0 σετ και συνεχίζει να ελπίζει στον τίτλο παρά το γεγονός ότι βρίσκεται 5 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Papa John's Ομόνοια. Η Pokka ΑΕ Καραβά ήταν καλύτερη και κέρδισε σχετικά εύκολα. Είχε το προβάδισμα πάντα στο σκορ, ο Rabel Παφιακός στάθηκε καλά ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ στο οποίο ήταν απειλητικός. Το πρώτο σετ πήρε εύκολα η γηπεδούχος ομάδα με 25-18, το δεύτερο το οποίο ήταν και το πιο αμφίρροπο της αναμέτρησης πήρε και πάλι η Pokka ΑΕ Καραβά με 25-22 για να φθάσει στη νίκη με 3-0 κερδίζοντας το τρίτο με 25-19.

ΑΕ Καραβά(Κανεστράτσι): Μοράλες, Ροντόλφο, Ράντιτς, Κνέζεβιτς, Αποστόλου, Παφίτης (λίμπερο Κ.Χατζηδαμιανού) (Χριστοφή)
Παφιακός(Στ.Καζάζης): Οικονομίδης, Κοντρέρας, Τβίντε, Δημητρίου, Σλουμπόβσκι, Ανδρέου (λίμπερο Παπαχριστοδούλου) (Μασιάς, Ι.Γιαννάκκος, Ιγναντίου)

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – θέσεις 1-4 (16η αγωνιστική)