02-02-2013 13:46

Έχασε σετ η ΑΕ Καραβά, νίκες για Ανόρθωση, Νέα Σαλαμίνα

Η ΑΕ Καραβά δυσκολεύτηκε εκτός έδρας με την Ομόνοια αλλά πήρε τη νίκη όπως και η Ανόρθωση με τη Νέα Σαλαμίνα για το πρωτάθλημα Ανδρών της Κύπρου.

Η πρωτοπόρος ομάδα της Ανόρθωσης επιβλήθηκε εύκολα της Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-0 σετ χωρίς να συναντήσει και ιδιαίτερες δυσκολίες. Με την ομάδα της Ανόρθωσης αγωνίστηκε ως αλλαγή και ο νεοαποκτηθείς ξένος παίκτης από την Βενεζουέλα Βέρντι.

Ανόρθωσις - Ολυμπιάς Φρ. ...........3-0 (25-16, 25-15, 25-21)
Ανόρθωσις (Μάριος Κοντός) Μοντόγια, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Σμιθ, Οικονομίδης, Πλατρίτης (λίμπερο) Αντωνίου, Χαραλαμπίδης (Παναγιωτίδης, Κοντός, Αγαθοκλέους, Βέρντι)
Ολυμπιάς Φρ (Ντιμίτρι Λέτσιεφ) Γιάννου, Μιλοβάνοβιτς, Στ.Γκεοργκίεφ, Κωνσταντίνου, Δημητρίου, Ιλ.Γκεοργκίεφ (λίμπερο) Γεωργίου (Δημητρίου, Σαράντης)

Ολυμπιάδα Ν. - ΑΕ Καραβά ...........1-3 (22-25, 25-20, 15-25, 22-25)
Η πρωταθλήτρια Pokka AE Καραβά δυσκολεύτηκε απέναντι στην μαχητική Ολυμπιάδα Νεάπολης κερδίζοντας με 3-1. Οι πρωταθλητές αγωνίστηκαν χωρίς τον Ροντόλφο ο οποίος είναι τραυματίας και στην θέση του έπαιξε ο Σάντσες και χωρίς τον Κνέζεβιτς που έφυγε για την μακρινή Ινδονησία. Αγωνίστηκε ως αλλαγή το νέο απόκτημά της από τονPlanet Adventure Παφιακό (με υποσχετική) ο Σπηλιόπουλος. Προηγήθηκε στο σκορ η ΑΕΚ παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-22 αλλά η Ολυμπιάδα κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα κερδίζοντας το δεύτερο σετ 25-20. Η συνέχεια όμως ανήκε στους πρωταθλητές που πήραν τα επόμενα δύο σετ με 25-15 και 25-20 και φυσικά τον αγώνα με 3-1. Ετσι διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και στην τελευταία αγωνιστική θα αναμετρηθεί με την πρωτοπόρο Ανόρθωση σε ένα καθοριστικό ματς.

Ολυμπιάδα Ν.(Κώστας Φαούτας) Φαούτας, Κυριάκου, Α.Χαραλάμπους, Σ.Χαραλάμπους, Αβερκίου, Σπανιάς (λίμπερο) Παπαστεριανός
ΑΕ Καραβά (Χόρχε Καννεστράτσι) Χριστοφή, Μπαρέττο, Παπαϊωάννου, Σάντζες, Χατζηφιλίππου, Ευσταθίου (λίμπερο) Χατζηδαμιανού, Μιχαήλ (Γκοδόϊ, Σπηλιόπουλος)

Νέα Σαλαμίνα - Ομόνοια ...............3-0 (25-20, 25-20, 25-20)
Καθαρή νίκη με 3-0 σετ για την Energy Standard Νέα Σαλαμίνα επί της Ομόνοιας και διατηρήθηκε στο δεύτερο σκαλοπάτι της βαθμολογίας. Στο πρώτο σετ η ελλειπής Ομόνοια (δεν έπαιξαν οι Κοντρέρας, Σ.Πετρακίδης και Αποστόλου) βρισκόταν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελικά του στάδια αλλά ένα ξέσπασμα των ερυθρόλευκων ήταν αρκετό για να πάρει το πρώτο σετ με 25-20. Η Ομόνοια συνέχισε να παλεύει και στο δεύτερο σετ όμως και πάλι οι ερυθρόλευκοι με ένα ξέσπασμα ξέφυγαν στο σκορ και πήραν και αυτό το σετ με 25-20.
Στο τρίτο σετ η Ομόνοια είχε το προβάδισμα και το σετ κυλούσε πόντο με πόντο. Η Σαλαμίνα όμως κατάφερε για τρίτη φορά στον αγώνα να ξεφύγει την κατάλληλη στιγμή και να πάρει το σετ με 25-21 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-20
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-18, 25-20
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-21

Νέα Σαλαμίνα (Ζάρκο Ριστόσκι) Αντονιτς, Δημητρίου, Νιανγκάου, Παφίτης, Α.Πετρακίδης, Τοντόροβιτς (λίμπερο) Χρίστου (Ζηκάκης, Αδάμου)
Ομόνοια (Ιγκόρ Βορονίν) Σάββα, Χομαγιούν, Αντωνιάδης, Τσουρής, Ηρακλέους, Βορονίν (λίμπερο) Σπανός

Αναγέννηση - Παφιακός ...............3-0 (25-21, 25-22, 25-19)
Καθαρή νίκη με 3-0 σημείωσε και η Αναγέννηση Δερύνειας επί του
Planet Adventure Παφιακού. Η νίκη της ομάδας του Αντώνη Κωνσταντίνου επιτεύχθηκε πιο εύκολα από ότι δείχνουν τα σετ. 25-22, 25-21, 25-19. Ετσι η Αναγέννηση μία αγωνιστική πριν το τέλος εξασφάλισε την θέση της στην τετράδα του πρωταθλήματος και θα προσπαθήσει μετά από πολλά χρόνια να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.
Αναγέννηση (Αντώνης Κωνσταντίνου) Παμπακάς, Αχιλλεως, Λιάφτοφ, Α.Αχιλλέως, Τόμιτς, Γκουαρντιάνο (λίμπερο) Ζάνης
Παφιακός (Χριστάκης Παναγίδης) Μασιάς, Γ.Τσαγγαρίδης, Κόκκινος, Ραζνάτοβιτς, Σαββίδης, Παπαχριστοδούλου (λίμπερο) Ιγναντίου