14-02-2015 01:01

«Διπλό» της Καραβά και νίκη Αγγελόπουλου επί Καζάζη

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕ Καραβά με 3-1 σετ επί της Ομόνοιας δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ πλησίασε τώρα στους 5 βαθμούς την Ομόνοια και αρχίζει να γίνεται απειλητική ενώ απομένουν μόλις τέσσερις αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί ο φετινός μαραθώνιος. Η Ομόνοια κέρδισε το πρώτο σετ με 25-22 αλλά η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ.

Ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας  το σετ με 25-16. Στο τρίτο σετ το οποίο ήταν καθοριστικό η Ομόνοια έφτασε να προηγείται με 21-18 αλλά η ΑΕΚ βρήκε τις δυνάμεις να ανατρέψει το σκορ και να πάρει το σετ με 25-22.
Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη , η Ομόνοια προηγήθηκε στα αρχικά στάδια του σετ αλλά η ΑΕΚ που έδειχνε αποφασιστική στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ πέρασε μπροστά με 21-19 και ολοκλήρωσε με 25-22 παίρνοντας  έτσι μια μεγάλη νίκη με 3-1 και φυσικά τρείς βαθμούς για την νίκη της δίνοντας νέες διαστάσεις για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Διακύμανση του σκορ:
Ομόνοια - ΑΕ Καραβά
1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-22
2ο σετ: 7-8, 15-16, 16-21, 16-25
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 22-25
4ο σετ: 8-4, 16-15, 19-21, 22-25

Ομόνοια - ΑΕ Καραβά 1-3 (25-22, 16-25, 22-25, 22-25)

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σάββα): Αλβες, Μοντόγια, Ρεϊνάλντο, Αλεξίου, Σ.Πετρακίδης, Α.Πετρακίδης (λίμπερο Αντωνίου)

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Κανεστράτσι): Μοράλες, Ροντόλφο, Ράντιτς, Κνέζεβιτς, Αποστόλου, Παφίτης (λίμπερο Κ.Χατζηδαμιανού) (Αδάμου, Χριστοφή).

Στο τάι μπρέικ λύγισε ο Παφιακός του Καζάζη

Στην Πάφο η Ανόρθωσις επικράτησε με 3-2 σετ του Rabel Παφιακού και συνεχίζει να ελπίζει στον τίτλο αφού μείωσε την διαφορά από την πρωτοπόρο PapaJohn’s Ομόνοια στους 8 βαθμούς. Ο Rabel Παφιακός πήρε το πρώτο σετ με 25-20 αλλά στη συνέχεια η Ανόρθωσις απάντησε με την κατάκτηση δύο σετ με το ίδιο σκορ 25-23. Η ομάδα της Πάφου ισοφάρισε σε 2-2 κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 25-18 και στο τάϊ μπρέικ η Ανόρθωσις επικράτησε με 15-8 παίρνοντας αυτή τη νίκη και η συνέχεια στην επόμενη αγωνιστική αναμένεται συναρπαστική αφού η Ανόρθωσις υποδέχεται την PapaJohn’s Ομόνοια στο μεγάλο ντέρμπυ της αγωνιστικής και η Pokka ΑΕ Καραβά τον Rabel Παφιακό.

Παφιακός - Ανόρθωσις 2-3 (25-20, 23-25, 23-25, 25-18, 08-15)

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Στ.Καζάζης): Οικονομίδης, Κοντρέρας, Τβίντε, Δημητρίου, Σλουμπόβσκι, Ανδρέου (λίμπερο Παπαχριστοδούλου) (Ιγναντίου, Μασιάς, Ι.Γιαννάκκος)

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Μ.Κοντός): Σέϊφερντ, Αγγελόπουλος, Κολάς, Ευσταθίου, Γεωργίου, Ράμμα (λίμπερο Πλατρίτης) (Παναγιωτίδης, Γ.Κοντός, Π.Χρυσοστόμου)

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας ανδρών - 16η αγωνιστική
Θέσεις (1-4)

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝθέσεις 1-4 (16ηαγωνιστική)
αα Ομάδα Αγ. Ν. Η. Σετ Β.
1. Papa John's Ομόνοια 16 14 2 44-11 41
2. Pokka AE Kαραβά 16 12 4 41-18 36
3. Ανόρθωσις 16 12 4 40-25 33
4. Rabel Παφιακός 16 9 7 34-25 28

Στον όμιλο της διαβάθμισης (θέσεις 5-8) το ΑΠΟΕΛ επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 σετ (25-18, 25-22, 25-21) της Ε.Ν.Παραλιμνίου και συνεχίζει να διεκδικεί την πέμπτη θέση παρά το γεγονός ότι η διαφορά που το χωρίζει από την Αναγέννηση είναι μεγάλη. Αντίθετα η Ε.Ν.Παραλιμνίου με την ήττα της αυτή έχασε πλέον κάθε ελπίδα σωτηρίας που είχε και παίρνει τον δρόμο για την Β΄Κατηγορία.

Η Αναγέννηση Δερύνειας ύστερα από μια αμφίρροπη και ισοδύναμη αναμέτρηση νίκησε εκτός έδρας με 3-2 σετ (22-25, 26-24, 17-25, 25-18, 15-10) την Νέα Σαλαμίνα και παραμένει σταθερά στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας έχοντας μια διαφορά 8 βαθμών από το δεύτερο ΑΠΟΕΛ.