• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
02-02-2015 17:58

Ξέφυγε στην κορυφή η Ομόνοια

Μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής η Papa John's Ομόνοια η οποία μετά την εκτός έδρας επιτυχία της με 3-0 σετ επί του ΑΠΟΕΛ και συνδυασμό με την ήττα της ΑΕ Καραβά από την Ανόρθωση με 3-1 ξέφυγε 5 βαθμούς στην κορυφή του πίνακα με το τέλος της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α΄Κατηγορίας ανδρών - 14η αγωνιστική

ΑΕ Καραβά - Ανόρθωσις 1-3 (27-29, 25-15, 15-25, 21-25)
ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 0-3 (20-25, 23-25, 19-25)
Παφιακός - Νέα Σαλαμίνα 3-1 (25-15, 25-22, 21-25, 25-20)
Αναγέννηση - Ε.Ν.Παραλιμνίου 3-1 (27-25, 25-15, 23-25, 25-10)

Οι τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα είναι κατά σειράν η Papa John's Ομόνοια (38β), η Pokka ΑΕ Καραβά (33β), η Ανόρθωσις (28β) και ο Rabel Παφιακός (27β) με τους αγώνες να αρχίζουν την ερχόμενη Παρασκευή.

Η Papa John's Ομόνοια μέσα στο Λευκόθεο κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας το με 3-0 σετ. Η Ομόνοια χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε ένα ΑΠΟΕΛ που πάλεψε τον αγώνα ως το τέλος. Κέρδισε τα σετ με 25-20, 25-23 και 25-19. Ετσι διατηρήθηκε ακλόνητη στην κορυφή του πίνακα αυξάνοντας την διαφορά από την δεύτερη Pokka AE Καραβά σε 5 βαθμούς.

Οδυνηρή ήταν η ήττα από την Ανόρθωση με 3-1 σετ για την Pokka ΑΕ Καραβά. Μεγάλος απών από το παιγνίδι ο Ροντόλφο ο οποίος δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού. Ομως η γηπεδούχος ομάδα της ΑΕΚ πάλεψε γερά τον αγώνα και όπως φάνηκε, το πρώτο σετ ήταν καθοριστικό. Η ΑΕΚ είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ (8-7, 16-15, 21-18) φτάνοντας πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο η Ανόρθωση κατάφερε να ανατρέψει το σε βάρος της σκορ και να πάρει αυτή το πρώτο σετ με 29-27.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει πολύ καλά και κυριάρχησε πλήρως στο σετ το οποίο κέρδισε εύκολα με 25-15. Η Ανόρθωση αντέδρασε στη συνέχεια και με το ίδιο νόμισμα κέρδισε εύκολα το σετ με 25-15. Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση προηγείται συνεχώς συντηρώντας σταθερά μια διαφορά τριών πόντων αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο ξέφυγε 21-16 για να φθάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-21 και να πάρει έτσι μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 σετ η οποία δίνει νέες διαστάσεις στο πρωτάθλημα.

Ο Rabel Παφιακός νίκησε με 3-1 την Νέα Σαλαμίνα και είναι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας αλλά αρκετά μακριά (11 βαθμούς) από την κορυφή. Ο Παφιακός πήρε τα δύο πρώτα σετ με 25-15 και 25-22. Η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 παίρνοντας το τρίτο σετ με 25-21. Στο τέταρτο σετ ο Παφιακός επικράτησε με 25-21 και πήρε τη νίκη με 3-1.

Τέλος στην Δερύνεια στο γειτονικό ντέρμπι η Αναγέννηση επικράτησε της Ε.Ν.Παραλιμνίου με 3-1 σετ και διατηρήθηκε σταθερά στην πέμπτη θέση. Τα σετ 27-25, 25-15, 23-25, 25-17.

Στον όμιλο της διαβάθμισης (θέσεις 5-8) θα συμμετάσχουν κατά σειρά η Αναγέννηση Δερύνειας (19β), η Νέα Σαλαμίνα (12β), το ΑΠΟΕΛ (10β) και η Ε.Ν.Παραλιμνίου (1β).

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής περιλαμβάνει τις ακόλουθες συναντήσεις:

(Για τις θέσεις 1-4) Rabel Παφιακός - Papa John's Ομόνοια και Ανόρθωσις - Pokka ΑΕ Καραβά.

(Για τις θέσεις 5-8) Ε.Ν.Παραλιμνίου - Αναγέννηση Δερύνειας και ΑΠΟΕΛ - Νέα Σαλαμίνα.