04-12-2014 13:49

Πρεμιέρα με νίκη για τον Οικονόμου στη Λάρνακα

Μάχες σε όλα τα μέτωπα ήταν η αποψινή βραδιά με παιγνίδια για όλα τα γούστα και στις τέσσερις κατηγορίες. Αναλυτικά:

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΚ Λάρνακας μέσα στο κλειστό του ΑΤΙ νίκησε την Ανόρθωση με 3-1 σετ και ξεχώρησε μόνη στη δεύτερη θέση. Η ΑΕΚ με νέο προπονητή στον πάγκο της τον Ελλαδίτη Απόστολο Οικονόμου ξεκίνησε δυνατά το παιγνίδι και πήρε το πρώτο σετ εύκολα με 25-15. Στο δεύτερο σετ στο κρίσιμο σημείο του η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 21-19 και κατόρθωσε να επικρατήσει με 25-22. Η Ανόρθωση αντέδρασε παίρνοντας το τρίτο με 25-20 ξαναμπαίνοντας στην διεκδίκηση του αγώνα αλλά η ΑΕΚ παίζοντας καλύτερα επικράτησε με 25-17 παίρνοντας έτσι μια μεγάλη νίκη με 3-1.

Ο Prestige Απόλλων επικράτησε εύκολα της ΑΕΛ με 3-0 σετ και συνεχίζει αήττητος να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Πήρε το πρώτο σετ με 25-14, στη συνέχεια όμως συνάντησε σθεναρή αντίσταση από την νεανική ομάδα της ΑΕΛ η οποία ξεκινούσε το κάθε σετ με 4 και 5 πόντους διαφορά προηγούμενη, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Prestige Απόλλων έβρισκε τον ρυθμό του και κέρδισε το δεύτερο σετ με 25-13 και το τρίτο σετ με 25-17.

Μεγάλη νίκη για το ΘΟΙ Αυγόρου και φυσικά οι τρείς πολύτιμοι βαθμοί που πήρε του έδωσαν μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Επικράτησε με 3-0 σετ του Αρη Πολεμίου σε ένα ματς που η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη. Πήρε το πρώτο σετ δύσκολα με 25-23 αλλά η συνέχεια ήταν ευκολότερη αφού κέρδισε τα επόμενο δύο σετ με 25-19 και 25-13.

Τέλος στην Πάφο έγινε ένα δραματικό παιγνίδι. Η ΕΝ.Αγ.Αθανασίου κατάφερε να λυγίσει την ομάδα του Παφιακού με 3-2 σετ. Η Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου με την νίκη της αυτή έφθασε τους 8 βαθμούς αλλά ο Παφιακός έδειξε ότι μπορεί να παλέψει ως το τέλος την παραμονή του στην κατηγορία αφού κέρδισε απόψε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα.

Ανόρθωσις - ΑΕΚ Λάρνακας 1-3 (15-25, 22-25, 25-20, 17-25)
ΑΕΛ - Απόλλων 0-3 (14-25, 13-25, 17-25)
ΘΟΙ Αυγόρου - Αρης Πολεμίου 3-0 (25-23, 25-19, 25-13)
Παφιακός - Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου 2-3 (25-23, 10-25, 23-25, 25-23, 10-15)