26-01-2013 13:17

Η ΑΕ Καραβά πήρε το ντέρμπι με τη Νέα Σαλαμίνα

Πολύ μεγάλης σημασίας νίκη σημείωσε η πρωταθλήτρια Pokka ΑΕ Καραβά επί της Εnergy Standard Νέας Σαλαμίνας και την έπιασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας αλλά συνάμα έκανε και ένα νέο μεγάλο άλμα προς την κορυφή αφού απέχει πλέον μόλις ένα βαθμό από την πρωτοπόρο ομάδα της Ανόρθωσης. Η ΑΕ Καραβά νίκησε με 3-2 σετ σε ένα συγκλονιστικό ματς που παρακολούθησαν 500 και πλέον φίλαθλοι των δύο ομάδων.

ΑΕ Καραβά – Νέα Σαλαμίνα 3-2 (25-23, 25-27, 21-25, 25-15, 15-12)
Στο πρώτο σετ η πρωταθλητές ξεκίνησαν αποφασισμένοι για την νίκη, προηγήθηκαν αρχικά με 16-9. Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους ασκώντας έντονη πίεση προς την πρωταθλήτρια η οποία την άντεξε και βγήκε νικήτρια στο πρώτο σετ με 25-23.
Στο δεύτερο σετ το ανέβασμα της Σαλαμίνας είχε συνέχεια αλλά η ΑΕ Καραβά την ισοφάρισε δύο φορές ( 9-9 και 16-16 ) και το σετ πήρε δραματική μορφή. Στο πιο κρίσιμο σημείο η Νέα Σαλαμίνα πέρασε μπροστά με 25-24 και χάρις στα μπλοκ του Παφίτη πήρε το σετ με 27-25 ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Για γερά νεύρα ήταν το τρίτο σετ. Αρχικά πήρε το προβάδισμα η Σαλαμίνα με 8-6, στη συνέχεια ανέβηκε η ΑΕ Καραβά και πήρε αυτή τα ηνία του σετ με 16-14. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν 16-16 και από εκεί και πέρα ανέβασαν την απόδοσή τους έχοντας πάθος και αποφασιστικότητα έφθασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-21. Το τελευταίο πόντο σημείωσε και πάλι ο Παφίτης.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ Καραβά προ του φάσματος της ήττας ξεκίνησε δυνατά πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα συντηρώντας συνεχώς μια διαφορά 6 πόντων. Με συνοπτικές διαδικασίες πήρε το σετ με 25-15 ισοφαρίζοντας το ντέρμπυ σε 2-2.

Στο πέμπτο σετ οι Γκοδόϊ και Ροντόλφο οδήγησαν την ΑΕ Καραβά από την αρχή. Φαρμακερά ήσαν τα σερβίς του Γκοδόϊ που έφεραν το σκορ στο 10-6 υπέρ της ομάδας του Καραβά. Αντέδρασε η Σαλαμίνα και έκανε την μεγάλη προσπάθεια να ανατρέψει το σκορ όμως η ΑΕΚ είχε και τον Ροντόλφο που τελείωνε τις φάσεις και πήρε έτσι το σετ με 15-12 και την μεγάλη νίκη με 3-2.
Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-17, 25-23
2ο σετ: 3-8, 13-16, 21-20, 25-27
3ο σετ: 6-8, 16-14, 18-21, 21-25
4ο σετ: 8-3, 16-10, 21-15, 25-15
5ο σετ: 8-6, 11-7, 15-12

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Χόρχε Καννεστράτσι): Ροντόλφο, Γκοδόϊ, Κνέζεβιτς, Χριστοφή, Μπαρέτο, Ευσταθίου (λίμπερο) Μιχαήλ, Χατζηδαμιανού (Παπαϊωάννου)
Ν. ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Ζάρκο Ριστόσκι): Αντονιτς, Τοντόροβιτς, Νιανγκάου, Ζηκάκης, Α.Πετρακίδης, Παφίτης, (λίμπερο) Χρίστου (Δημητρίου, Αδάμου, Μοσχοβάκης)

Ανόρθωσις – Ολυμπιάδα 3-0 (25-16, 25-23, 28-26)
Η πρωτοπόρος Ανόρθωσις παίζοντας κυρίως με εφεδρείες (χωρίς τους ξένους της) συνάντησε πολλές δυσκολίες απέναντι στη μαχητική Ολυμπιάδα, κατάφερε δε να πάρει τη καθαρή νίκη με 3-0 σετ. Στο τρίtο σετ η Ολυμπιάδα είχε προηγηθεί με 24-22 όμως οι κυανόλευκοι ψύχραιμοι και αποφασιστικοί κέρδισαν το σετ με 28-26 και τη νίκη φυσικά με 3-0. Ένα αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα της Αμμοχώστου στην κορυφή της βαθμολογίας.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Μάριος Κοντός): Αγαθοκλέους, Κοντός, Παναγιωτίδης, Γεωργίου, Σαββίδης, Χρυσοστόμου (λίμπερο) Χαραλαμπίδης (Οικονομίδης, Πλατρίτης)
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Κώστας Φαούτας): Κυριάκου, Ευριπίδου, Φαούτας, Λοϊζου, Σπανιάς, Αναστασιάδης (λίμπερο) Παπαστεριανός

Ολυμπιάς Φρ. – Παφιακός 3-2 (36-38, 25-16,20-25, 25-23, 15-08)
Σπουδαίο ματς έγινε στο Φρέναρος. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα και συγκινήσεις στους φιλάθλους. Μεγάλη νικήτρια της συνάντησης η Ολυμπιάς Φρενάρους που με τη νίκη της έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην Α΄Κατηγορία. Ο Planet Adventure Παφιακός προηγήθηκε στο σκορ κερδίζοντας το πρώτο σετ με 38-36 σε 40 λεπτά. Στη συνέχεια ισοφάρισε η Ολυμπιάς με 25-16, ξαναπήρε το προβάδισμα ο Παφιακός παίρνοντας το τρίτο σετ ,ε 25-20, όμως η αποφασιστικότητα των παικτών της ομάδας του Φρενάρους ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και πήραν τα επόμενα δύο σετ με 25-23 και 15-8 και μαζί την σπουδαία νίκη με 3-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Ντιμίτρι Λέτσιεφ) Μιλοβάνοβιτς, Δημητρίου, Ι.Γκεοργκίεφ, Γιάννου, Κωνσταντίνου, Στ.Γκεοργκίεφ (λίμπερο) Παύλου
ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Χριστάκης Παναγίδης) Μασιάς, Σαββίδης, Κόκκινος, Ραζνάτοβιτς, Σπηλιόπουλος, Παπαχριστοδούλου, (λίμπερο) Ιγναντίου

Ομόνοια – Αναγεννηση 3-2 (25-20, 25-19, 22-25, 24-26, 15-13)
Σπουδαίο ματς έγινε και στο Λευκόθεο όπου μια πολύ δυνατή Ομόνοια κατάφερε να λυγίσει την μεγάλη αντίσταση της Αναγέννησης Δερύνειας κερδίζοντας την με 3-2 σετ. Η ομόνοια προηγήθηκε με 2-0 σετ (25-20, 25-19) όμως η Αναγέννηση που μας συνήθισε φέτος με τις ανατροπές της κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς παίρνοντας τα επόμενα δύο σετ με 25-22 και 26-24. Στο πέμπτο σετ όμως η Ομόνοια πιο ψύχραιμη και αποτελεσματική πήρε το σετ με 15-13 και την μεγάλη νίκη με 3-2,
ΟΜΟΝΟΙΑ (Ιγκόρ Βορονίν) Τσουρής, Σάββα, Βορονίν, Αντωνιάδης, Χομαγιούν, Κοντρέρας (λίμπερο) Ηρακλέους
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Αντώνης Κωνσταντίνου) Αχιλλέως, Λιάφτοφ, Χρυσοστόμου, Τόμιτς, Γκουαρντιάνο, Παμπακάς (λίμπερο) Ζάνης