20-11-2014 12:43

Βήμα σωτηρίας ο Άρης Πολεμίου

Με εύκολες νίκες με το ίδιο σκορ 3-0 προχώρησαν οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος. Ο αήττητος Prestige Απόλλων νίκησε εκτός έδρας με 3-0 (25-13, 25-11, 25-17) την Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου και παραμένει μόνος πρώτος με 3 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη ΑΕΚ Λάρνακας και Ανόρθωση. Η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε επίσης εκτός έδρας με 3-0 σετ την ΑΕΛ. Η ΑΕΚ συνάντησε δυσκολία μόνο στο δεύτερο σετ. Τα σετ 25-12, 25-22, 25-16. Η Ανόρθωσις στο ΑΤΙ επικράτησε του ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ (25-07, 25-14, 25-20) και βρίσκεται ισόβαθμη της ΑΕΚ στην δεύτερη θέση.

Το ματς της αγωνιστικής έγινε στην Τεχνική Σχολή Πάφου όπου ο φορμαρισμένος Αρης Πολεμίου νίκησε με 3-1 σετ τον Παφιακό και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την σωτηρία του ενώ ο Παφιακός με την ήττα αυτή παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Το πρώτο σετ κέρδισε ο Παφιακός με 25-21 δείχνοντας ότι θα μπορούσε να κέρδιζε το ματς. Ομως ο Αρης Πολεμίου έκανε αντεπίθεση διαρκείας και κέρδισε τα επόμενα τρία σετ με 25-20, 25-17 και 25-18 κατακτώντας μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1. Ο Αρης Πολεμίου ανέβηκε βαθμολογικά και ισοβαθμεί τώρα στην τέταρτη θέση μαζί με την ΑΕΛ και την Ε.Ν.Α.Αθανασίου με 6 βαθμούς.