13-11-2014 12:59

Παράσταση για ένα ρόλο του Απόλλωνα στο ντέρμπι με την Ανόρθωση

Μεγάλη νίκη για τον Prestige Απόλλων με 3-0 σετ επί της Ανόρθωσης και ξεχώρισε μόνος πρώτος στην κορυφή του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας γυναικών μετά από 4 αγωνιστικές.

Η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε με 3-0 την Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου και ισοβαθμεί τώρα στην δεύτερη θέση με την Ανόρθωση. Πρώτες νίκες πέτυχαν στο πρωτάθλημα ο νεοφώτιστος Αρης Πολεμίου 3-1 σετ την ΑΕΛ και το ΘΟΙ Αυγόρου με το ίδιο σκορ νίκησε με 3-1 τον Παφιακό. Το πρωτάθλημα γυναικών απέκτησε εξαιρετικό ενδιαφέρον τόσο στην κορυφή όσο και στην ζώνη της διαβάθμισης αλλά αναμένεται να γίνει μεγάλη μάχη για μια θέση στην πρώτη τετράδα.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο πρωταθλητής Prestige Απόλλων στο ντέρμπυ. Από την αρχή πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα και δεν άφησε σε κανένα στάδιο του σετ να απειληθεί από την αντίπαλό του. Κέρδισε εύκολα το πρώτο σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό αλλά τα κορίτσια της Ανόρθωσης ήσαν πάντα κοντά στο σκορ. Κατάφεραν δε να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά σε 13-13 και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 19-18. Το σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπυ με την Ανόρθωση να ξεφεύγει 21-18 αλλά ο Prestige Απόλλων να καταφέρνει με πολύ κόπο αφού πέρασε μπροστά με 23-22, να πάρει το σετ με 27-25 και να προηγηθεί έτσι με 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωσις ξεκίνησε αποφασισμένη να ανατρέψει το σε βάρος της αποτέλεσμα και κατάφερε να προηγηθεί 8-5. Μια αντεπίθεση διαρκείας του Prestige Απόλλων έφερε το σκορ στο 13-10 και στο σημείο αυτό είχαμε μια δεκαπεντάλεπτη διακοπή λόγω προβλήματος με το φιλέ. Όταν ξανάρχισε το σετ ο Απόλλων συνέχισε τον ξέφρενο ρυθμό του και έφθασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-17 και στην καθαρή νίκη με 3-0 παίρνοντας έτσι τρείς βαθμούς και φυσικά έμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στους άλλους αγώνες η ΑΕΚ Λάρνακας παίζοντας καλύτερα επιβλήθηκε εύκολα της Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου με 3-0 σετ (25-14, 25-18, 25-21) και έπιασε στην δεύτερη θέση την Ανόρθωση. Πρώτη νίκη για τον νεοφώτιστο Αρη Πολεμίου που κατάφερε να επιβληθεί της ΑΕΛ με 3-1 σετ ύστερα από μια αμφίρροπη αναμέτρηση. Τα σετ 25-22, 25-20, 22-25, 25-19. Τέλος το ΘΟΙ Αυγόρου επικράτησε με το ίδιο σκορ 3-1 του Παφιακού. Ηταν η πρώτη νίκη του ΘΟΙ ενώ ο Παφιακός έμεινε με την νέα του ήττα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας