06-11-2014 12:04

Άλμα στην κορυφή για την Ανόρθωση, ακολουθεί ο Απόλλων

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Prestige Απόλλων με 3-1 επικράτησε της ΑΕΚ Λάρνακας. Νίκη εκτός έδρας με 3-0 σετ επί του Παφιακού και άλμα στην κορυφή για την Ανόρθωση. Καθαρές νίκες με 3-0 σετ σημείωσαν στην έδρας τους ΑΕΛ και Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου επικρατώντας των ΘΟΙ Αυγόρου και Αρη Πολεμίου αντίστοιχα.
Στο ματς της ημέρας που έγινε στο Κίτιον ο Prestige Απόλλων κατάφερε να λυγίσει την μεγάλη αντίσταση της ΑΕΚ Λάρνακας κερδίζοντας με 3-1 σετ. Η γηπεδούχος ΑΕΚ πήρε το πρώτο σετ με 25-21 δείχνοντας ικανή να κάνει την ζημιά στον πρωταθλητή Prestige Απόλλων. Όμως οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη ανασυντάχθηκαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-19. Στο τρίτο σετ κυριάρχησαν κερδίζοντας το με 25-13 και στο τέταρτο σετ παρά την μεγάλη αντίσταση της ΑΕΚ το σετ κατέληξε στον Prestige Απόλλων με 25-23 μαζί με την νίκη 3-1.

Σπουδαία νίκη για την Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου. Νίκησε τον Αρη Πολεμίου με 3-0 σετ. Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν απειλητική μόνο στο πρώτο σετ όπου είχε την ευκαιρία να πάρει το σετ , όμως οι παίκτριες της Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου φάνηκαν πιο αποτελεσματικές και το κέρδισαν με 28-26. Από εκεί και πέρα επικράτησαν εύκολα στα επόμενα δύο σετ 25-16 και 25-17 και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη.

Πολύ καλό παιγνίδι έγινε στο γήπεδο της ΑΕΛ στη Λεμεσό όπου η τοπική ομάδα κατάφερε να κερδίσει το δυνατό ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ. Στο πρώτο σετ η ΑΕΛ ενώ προγηγείτο με 13-10 τραυματίστηκε και αποχώρησε η Ιωάννα Βέλεφ την οποία αντικατέστησε η Νικολέττα Στυλιανού. Η ΑΕΛ πήρε το σετ 25-17 και στη συνέχεια επικράτησε στο δεύτερο με 25-14. Στο τρίτο σετ αντέδρασε το ΘΟΙ αλλά η ΑΕΛ είχε αποφασιστικότητα και κατάφερε να κερδίσει και το τρίτο σετ με 25-21 και να πάρει μια καθαρή νίκη.