05-11-2014 14:59

Η Ομόνοια πήρε τον πρώτο κυπριακό «εμφύλιο» από την Ανόρθωση του Αγγελόπουλου

H Ομόνοια νίκησε τον πρώτο κυπριακό «εμφύλιο» για τη φάση των «32» του Challenge Cup με την Ανόρθωση του Νίκου Αγγελόπουλου και πήρε προβάδισμα πρόκρισης. Σε αναμέτρηση που έγινε στο άδειο «Θεμιστόκλειο» λόγω της τιμωρίας της γηπεδούχου Ανόρθωσης (θεατές μόνο ήσαν οι υπεύθυνοι των αποστολών των δύο ομάδων που ήσαν δηλωμένοι στην Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία) η Ομόνοια νίκησε 3-1 σετ και η πρόκριση θα κριθεί στην Λευκωσία και στο γήπεδο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» στη ρεβάνς που θα γίνει την Τρίτη 18 Νοεμβρίου.

Στο πρώτο σετ η Ομόνοια ήταν καλύτερη και αυτό φάνηκε από την αρχή όταν είχε το προβάδισμα στο σκορ το οποίο σταδιακά μεγάλωνε. Το πρώτο σετ τελείωσε με 25-20. Η Ανόρθωση είχε αρχίσει να αντεπιτίθεται λίγο πριν το τέλος του πρώτου σετ, συνέχισε να έχει ρυθμό στο παιγνίδι της από την αρχή του δευτέρου σετ με αποτέλεσμα να έχει το προβάδισμα στο σκορ (8-3 και 20-14). Η Ομόνοια πέρασε στην αντεπίθεση και άρχισε να καταδιώκει την Ανόρθωση καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 22-22. Το σετ έγινε δραματικό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται το προβάδισμα και να καταφέρει στο τέλος η Ανόρθωση να κατακτήσει το σετ με 28-26 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια ήταν η απόλυτη κυρίαρχος κυρίως από το 9-6 υπέρ της και μετά. Ανέβασε το σκορ σε 15-6 έχοντας συνεχώς τον έλεγχο του σετ μέχρι το τέλος κερδίζοντας το με 25-12.

Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια είχε ρυθμό και συνεχώς το προβάδισμα, η Ανόρθωση την πλησίασε στο 14-16. Οι παίκτες της Ομόνοιας φρόντισαν όμως να αυξήσουν την διαφορά (21-15) για να κάνει μια τελευταία προσπάθεια η Ανόρθωση στο τέλος του σετ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η Ομόνοια πήρε το σετ με 25-22 και την μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-1 σετ.