23-10-2014 14:54

Με νίκη ξεκίνησε η ΑΕΚ με 12άρα Κουντουρά

Με νίκη ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα η ΑΕΚ Λάρνακας επικρατώντας στο Κίτιον του ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ (25-6, 25-17, 25-8). Η ομάδα του ΘΟΙ στάθηκε καλά στο γήπεδο μόνο στο δεύτερο σετ.

Με την Κουντουρά να πραγματοποιεί μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση μετά το Σούπερ Κάπ, είχε 12 πόντους (4 επ. 6 άσσοι, 2 μπλοκ) και να καθοδηγεί άριστα την ομάδα της, η ΑΕΚ Λάρνακας, ήταν καλύτερη και κατά τη διάρκεια του αγώνα δόθηκε η ευκαιρία στον προπονητή της να χρησιμοποιήσει όλες τις παίκτριες του.

ΑΕΚ Λάρνακας. (Ανδρέας Πιερή): Κουντουρά 12 (4 επ. 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαλμπέν 13 (12 επ.1 μπλοκ) Χαραλάμπους, Νίκιτς 11 (8 επ. 2 άσσοι,1 μπλοκ ) Δημητρίου, Ναάμι (λίμπερο), Μοσφιλιώτη Στυλιανού, Πέτρου.

Εύκολη πρεμιέρα Prestige Απόλλων. Νίκησε με 3-0 σετ (25-3, 25-12, 25-7) τον νεοφώτιστο Αρη Πολεμίου σε ένα ματς όπου η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη κάτι που ανάγκασε τον προπονητή του Prestige Απόλλων να χρησιμοποιήσει όλες τις παίκτριές του.

Διακύμανση του σκόρ:

1ο σετ: 0-8, 2-16, 2-21, 3-25

2ο σετ: 3-8, 9-16, 11-21, 12-25

3ο σετ: 1-8, 1-16, 5-21, 7-25

Το πιο ενδιαφέρον παιγνίδι της αγωνιστικής έγινε στη Λεμεσό και στο γήπεδο της ΑΕΛ όπου η ομώνυμη ομάδα με νεανική ομάδα (απέκτησε χθες αφού άρθηκε το εμπάργκο μεταγραφών που είχε, τις Γκρύπαν, Ταλιαδώρου και Κωνσταντίνου) κατάφερε να νικήσει την πολύ καλή ομάδα του Παφιακού με 3-0 σετ (25-12, 25-13, 25-16). Η ομάδα του Παφιακού έδειξε καλά στοιχεία ιδιαίτερα στο τρίτο σετ στο οποίο παίχθηκε πολύ καλό βόλεϊ και από τις δύο ομάδες.

1ο σετ: 8-6, 16-7, 21-11, 25-12

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-13

3ο σετ: 5-8, 15-16, 21-16, 25-16

Σήμερα διεξαχθεί ο αγώνας Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου - Ανόρθωσις στις 8.00μ.μ. στη Λεμεσό με τον οποίο θα ολοκληρωθεί η πρώτη αγωνιστική.