02-05-2014 13:53

Τα... σήκωσε όλα ο Απόλλων

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση ο Prestige Απόλλων αναδείχθησε κυπελλούχος Κύπρου στο βόλεϊ γυναικών αφού στον μεγάλο τελικό που έγινε στο Λευκόθεο επιβλήθηκε της ΑΕΚ Λάρνακας με 3-0 σετ (25-18, 25-17, 25-14). Ηταν ένας σπουδαίος τελικός με εκπληκτική ατμόσφαιρα όπως αρμόζει σε ένα αγώνα βόλεϊ που δημιούργησαν οι 700 φίλαθλοι και των δύο ομάδων.

Δυνατά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες τον αγώνα πόντο με πόντο και συνεχείς ισοπαλίες. Στη πορεία ξεχώριζε με ελαφρύ προβάδισμα ο PrestigeΑπόλλων το οποίο συντηρούσε και στη συνέχεια εγινε πολύ καλύτερος με αποτέλεσμα να ξεφύγει 18-13 και 21-15 και ολοκλήρωσε το πρώτο σετ με 25-17 σε 30 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η πρωταθλήτρια ομάδα του Απόλλωνα άρχισε με ξέφρενο ρυθμό χάρις στις επιτυχημένες επιθέσεις της Χουντίμα ξεφεύγοντας στο σκορ με 5-1. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική. Ανασυντάχθηκε η ΑΕΚ βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς κυρίως στην υποδοχή και η πασαδόρος Φρέντς άρχισε να μοιράζει παιγνίδι με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να ισοφαρίσει 7-7. Το παιγνίδι έγινε ντέρμπυ και κυλούσε πόντο με πόντο και με εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ εκατέρωθεν.
Ο
Prestige Απόλλων βρήκε τον τρόπο μετά το 16-15 με πολύ καλό σερβίς να υποχρεώσει  την ΑΕΚ σε σειρά λαθών και να αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα (21-15). Αυτό το ξέσπασμα βοήθησε τον πρωταθλητή να κερδίσει και το δεύτερο σετ με 25-18 σε 27 λεπτά και να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα στα σετ με 2-0.

Με τον αέρα του 2-0 ξεκίνησε το τρίτο σετ ο πρωταθλητής Prestige Απόλλων ξεφεύγοντας γρήγορα στο σκορ με 8-2. Οι παίκτριες του Γιάννη Γιαπάνη συνέχισαν να έχουν εξαιρετική απόδοση με πρώτη παίκτρια την Ανέτα Γερμάνοβα (πέρσι αγωνίστηκε στην ΑΕΚ) η οποία δίκαια αναδείχθηκε και πολυτιμότερη του τελικού, έφθασαν με άνεση στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-14 σε λεπτά και συνάμα στην κατάκτηση του Κυπέλλου από τον Απόλλωνα για πρώτη φορά στην ιστορία του και συν'αμα και του πρώτου ντάμπλ στην γυναικεία πετόσφαιρα.
Μοναδικές οι στιγμές για τον
Prestige Απόλλων οι πανηγυρισμοί που ακολούθησαν ιδιαίτερα μετά την απονομή του τροπαίου της κυπελλούχου ΟΠΑΠ για την περίοδο 2013-14 στην αρχηγό του Απόλλων Σοφία Μανίταρου.

Ο βοηθός προπονητής του Prestige Απόλλων Στέργιος Φραγκέσκου γράφει ιστορία με ένα μοναδικό ρεκόρ στα χρονικά του κυπριακού βόλεϊ. Με την κατάκτηση των δύο τίτλων στη γυναικεία πετόσφαιρα με τον Prestige Απόλλων συν τα δύο τρόπαια στο πρωτάθλημα ανδρών με την Ανόρθωση έγινε ο μοναδικός στην ιστορία της κυπριακού βόλεϊ που κάνει ντάμπλ, ντάμπλ μέσα σε μία χρονιά δουλεύοντας  ταυτόχρονα σε δύο διαφορετικές ομάδες !!!