05-04-2014 13:46

ΑΠΟΕΛ, ΑΕ Καραβά, Ανόρθωση και Ομόνοια έκαναν το πρώτο βήμα

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε εύκολα την Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-0 σετ και έκαμε μεγάλο βήμα για την πρόκριση του στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Ανδρών. Το ΑΠΟΕΛ αγωνίστηκε χωρίς τον Γιανούζοβιτς ενώ η Ολυμπιάς Φρενάρους χωρίς τους ξένους της και ήταν φυσικό να επικρατήσει άνετα και στα τρία σετ (25-14, 25-13, 25-19).

Στη Δερύνεια το ματς έγινε κεκλισμένων των θυρών (τιμωρήθηκε η Αναγέννηση για επεισόδια που προκάλεσαν οπαδοί της με μια αγωνιστική). Αμφίρροπος και δραματικός ο αγώνας που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό της ερχόμενης Δευτέρας στο Θεμιστόκλειο.

Η Ανόρθωσις κατάφερε και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 2-1. Η Ανόρθωση πήρε το πρώτο σετ με 25-18, απάντησε η Αναγέννηση παίρνοντας τα επόμενα δύο με 25-23, 25-18. Στο τέταρτο σετ η πρωταθλήτρια Ανόρθωση κατάφερε να το κερδίσει με 25-18 ισοφαρίζοντας σε 2-2 και στο πέμπτο σετ επικράτησε με 15-10 παίρνοντας τη νίκη με 3-2.

Στο Σπύρος Κυπριανού η Pokka ΑΕ Καραβά κέρδισε καθαρά την Νέα Σαλαμίνα με 3-0 σετ (25-17, 25-22, 25-17) και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκρισή της στην ημιτελική φάση. Η ΑΕ Καραβά συνάντησε δυσκολίες μόνο στο δεύτερο σετ το οποίο κέρδισε με 25-22 ενώ η αποστολή της Νέας Σαλαμίνας στον επαναληπτικό έγινε πολύ δύσκολη.

Στο Ελευθερία η LKV Bul Cheese Ομόνοια ανώτερη επικράτησε του Kings Avenue Mall Παφιακού με 3-0 σετ και έχει μεγάλο προβάδισμα για την πρόκρισή της στον ημιτελικό.
Στο πρώτο σετ ο Παφιακός απείλησε την Ομόνοια αλλά οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι πήραν το πρώτο σετ με 25-21 και στη συνέχεια είχαν εύκολο έργο. Επικράτησαν στο δεύτερο σετ με 25-12 και στο τρίτο σετ με 25-19.

Μετά το τέλος του αγώνα έγινε η απονομή του τροπαίου και των μεταλλίων στη δευτεραθλήτρια ομάδα της Ομόνοιας. Την απονομή έκανε το μέλος του ΔΣ της ΚΟΠΕ κ.Νίκος Παπαπέτρου μαζί με τον Πρόεδρο του πετοσφαιρικού τμήματος της Ομόνοιας κ.Φώτος Ιωάννου.