04-01-2014 01:01

Δύο σετ άντεξε με την Βουλγαρία

Στον πρώτο της αγώνα στα πλαίσια της προκριματικής φάσης του τρίτου γύρου του Παγκοσμίου πρωταθλήματος η Κύπρος ηττήθηκε από την Βουλγαρία με 3-0 σετ.

Στα δύο πρώτα σετ η Εθνικής μας στεκόταν περίφημα στο γήπεδο, έφτιαχνε παιγνίδι, έκανε επιθέσεις, είχε καλό μπλοκ, έβγαζε άμυνες, και σε μερικές περιπτώσεις είχε και το προβάδισμα στο σκορ. Σε αυτά τα δύο πρώτα σετ η Κύπρος είχε 5 και 4 χαμένα σερβίς αντίστοιχα ένα στοιχείο πολύ σημαντικό αφού επηρέαζε και την εξέλιξη του κάθε σετ. Ομως οι διεθνείς μας παίκτες πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά απέναντί τους υπήρχε ένας ανώτερος αντίπαλος.  Στο πρώτο σετ η Κύπρος μέχρι το 15-19 έδειχνε το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο αλλά από εκεί και πέρα η ομάδα της Βουλγαρίας ανέβασε στροφές και το κέρδισε με 25-18 σε 21 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η Κύπρος προηγήθηκε με 5-2 και 6-3 για να ξεφύγει η Βουλγαρία στη συνέχεια 14-12 και να ολοκληρώσει το σετ με 25-19 σε 24 λεπτά.

Στο τρίτο όμως σετ η εικόνα της Κύπρου ήταν άσχημη και η Βουλγαρία επικράτησε πολύ εύκολα με 25-5 σε 16 λεπτά.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Κύπρου Πέτρος Κόντος δήλωσε: «Γνωρίζαμε από την αρχή ότι θα έχουμε δύσκολο έργο με τους αντιπάλους που θα αντιμετωπίσουμε,  πιστεύω πήγαμε πάρα πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ, αλλά το αδικαιολόγητο μπλακ αουτ του τρίτου σετ μας χάλασε την όλη εικόνα της συνολικής μας παρουσίας στον αγώνα».

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ:  6-8, 10-16, 15-21, 18-25 21 λεπτά
2ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 19-25  24 λεπτά
3ο σετ: 1-8, 2-16, 5-21, 5-25 16 λεπτά

Τα σετ: 0-3 (18-25, 19-25, 05-25)

ΚΥΠΡΟΣ (Πέτρος Κοντός): Κολάς  6 πόντους, Γεωργίου 4π, Κνέζεβιτς 9π, Αλεξίου 1π, Οικονομίδης 1π, Χρυσοστόμου 3π,  (λίμπερο) Παπαχριστοδούλου, (Πετρακίδης, Παναγιωτίδης, Χριστοφή, Μοσχοβάκης)

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Καμίλο Πλάτσι):  Γκ.Μπράτοεφ  4πόντους, Σκρίμοφ 7π, Β.Μπράτοεφ 9π, Γιοσίφοφ 7π, Τοντόροφ 6π, Σοκόλοφ 15π, (λίμπερο) Σαλπάροφ, (Νικόλοφ 6π).

Φωτογραφίες:
H Eθνική μας ομάδα όπως παρατάχθηκε πριν από τον πρώτο της ιστορικό αγώνα για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα κόντρα στη Βουλγαρία.
Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Πέτρος Κοντός δίνει οδηγίες στους παίκτες του σε ένα τάϊμ άουτ
Ο Βούλγαρος Σοκόλοφ επιτίθεται παρά το μπλοκ των Κολά και Χρυσοστόμου.