09-12-2013 19:15

Το ...βιολί τους Ομόνοια και Αναγέννηση Δερύνειας

Ομόνοια και Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισαν καθαρά τους αντιπάλους τους με 3-0 σετ και συνεχίζουν την δική τους μονομαχία για την κατάκτηση της κορυφής αφού έχουν ξεχωρίσει από τις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος της Α' κατηγορίας ανδρών στην Κύπρο.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Ανόρθωση με 3-0 μέσα στην Πάφο, ενώ η ΑΕ Καραβά κάνει νέο ξεκίνημα επικρατώντας με 3-1 σετ της Ολυμπιάς Φρενάρους.

H πρωτοπόρος του πρωταθλήματος ομάδα της Ομόνοιας νίκησε καθαρά το ΑΠΟΕΛ μέσα στο Λευκόθεο με 3-0 σετ. Στο Λευκωσιάτικο ντέρμπυ οι πράσινοι κέρδισαν σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ, συνάντησαν όμως σθεναρή αντίσταση στο τρίτο σετ όπου οι γαλαζοκίτρινοι είχαν το προβάδισμα 16-14 και 21-20. Με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να υπερισχύσουν και να κερδίσουν και αυτό το σετ με 26-24 παίρνοντας έτσι μια σπουδαία νίκη η οποία διατηρεί την Ομόνοια ακλόνητη στην κορυφή με 18 βαθμούς.

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Αναγέννηση Δερύνειας επί της πρωταθλήτριας Νέας Σαλαμίνας με 3-0 σετ ύστερα από μια αμφίρροπη αναμέτρηση. Η ομάδα της Δερύνειας με την συμπαράσταση των οπαδών της έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει μια καθαρή νίκη. Τα σετ 25-21, 25-22, 25-21. Με την ήττα της αυτή η Νέα Σαλαμίνα υποχώρησε στην τέταρτη θέση και βρίσκεται πλέον 7 βαθμούς μακρυά από την κορυφή.
Η Αναγέννηση εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση, 2 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ομόνοια και αναμένει την επόμενη αγωνιστική όπου θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια στη Δερύνεια στο μεγάλο ντέρμπυ της κορυφής.

Η Ανόρθωσις στην Πάφο σημείωσε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Παφιακού με 3-0 σετ και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς. Παίχθηκε ένα δυνατό παιχνίδι στο οποίο τα σετ κρίνονταν στο τέλος με την ομάδα της Ανόρθωσης να είναι πιο αποφασιστική και πιο αποτελεσματική. Ο Παφιακός στάθηκε΄πολύ καλά στο γήπεδο ιδιαίτερα στο τρίτο σετ όπου προσπάθησε να ανατρέψει το σε βάρος του σκορ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τα σετ 25-23, 25-22, 25-21.

Μεγάλη σημασίας νίκη σημείωσε η Pokka ΑΕ Καραβά (είχε στον πάγκο της για πρώτη φορά τον προπονητή Χόρχε Κανεστράτσι) με 3-1 σετ στο Σπύρος Κυπριανού. Η Ολυμπιάς Φρενάρους αιφνιδίασε την κυπελλούχο ΑΕΚ παίρνοντας το πρώτο σετ με 26-24 και το ματς μετετράπηκε σε μεγάλο ντέρμπυ. Στο καθοριστικό δεύτερο σετ η ΑΕ Καραβά κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και εκεί που έχανε 18-22 κατάφερε να πάρει το σετ με 25-23 ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη. Στη συνέχεια επικράτησε σχετικά εύκολα κερδίζοντας τα επόμενα δύο σετ με 25-17 και 25-18 παίρνοντας έτσι τους τρείς βαθμούς της νίκης.

Παφιακός - Ανόρθωσις 0-3 (23-25, 22-25, 21-25)
ΑΕ Καραβά - Ολυμπιάς Φρ. 3-1 (24-26, 25-23, 25-17, 25-18)
ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 0-3 (19-25, 18-25, 24-26)
Αναγέννηση - Νέα Σαλαμίνα 3-0 (25-21, 25-22, 25-21)