28-11-2013 03:54

Ήττες για Ανόρθωση, Καραβά, σήμερα η Νέα Σαλαμίνα

Σε αγώνα για το CEV Challenge Cup γυναικών η Prosport Ανόρθωσις ηττήθηκε στο Θεμιστόκλειο από την Βάφλερ Λουξεμβούργου με 3-1 σετ. Η Prosport Ανόρθωσις που έπαιξε χωρίς τις ξένες της πάλεψε γαρά το παιγνίδι, προηγήθηκε στο σκορ αλλά ηττήθηκε στο τέλος. Τα σετ: 25-19, 10-25, 21-25, 22-25.
Πριν από λίγο ο Prestige Απόλλων ηττήθηκε με 3-0 σετ στην Ολλανδία από την Σλίντρεχτ και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης. Τα σετ 25-05, 25-18, 26-24.

Δεν τα κατάφερε ούτε η ΑΕ Καραβά στην Ελβετία παρά το γεγονός ότι ενισχύθηκε με τον Ροντόλφο που επέστρεψε από το Κατάρ (δεν ολοκλήρωσε την μεταγραφή του). Η Σιόνενεβερντ νίκησε με 3-1 σετ (25-19, 25-19, 23-25, 25-19) και πέρασε στην επόμενη φάση.

Αύριο η πρωταθλήτρια Νέα Σαλαμίνα αντιμετωπίζει την Μλάντοστ Μπρτσκο στην Βοσνία στον επαναληπτικό του 2-3 και είναι η τελευταία κυπριακή ελπίδα φέτος για διάκριση στην Ευρώπη αφού οι υπόλοιπες έχουν αποκλειστεί. Η Νέα Σαλαμίνα χρειάζεται απαραίτητα νίκη με 3-0 ή 3-1 για απ ευθείας πρόκριση και νίκη με 3-2 για να οδηγήσει το ματς στο χρυσό σετ.