23-11-2013 00:09

Η Ανόρθωση πήρε το ντέρμπι και η Ομόνοια την πρωτιά

Σπουδαία νίκη σσημείωσε η Ανόρθωση στο Θεμιστόκλειο επί της Αναγέννησης Δερύνειας με 3-1 σετ δίνοντας παράλληλα τεράστιο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα αφού πλέον δεν υπάρχει καμία αήττητη ομάδα και η κατάσταση στην κορυφή έχει αλλάξει.  Η Ομόνοια τέθηκε επικεφαλής του πίνακα με 16 βαθμούς μετά την εύκολη νίκη της με 3-0 σετ επί της Pokka ΑΕ Καραβά. Νέα αγχώδης νίκη για την Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ πάνω στο ΑΠΟΕΛ.

Στο Θεμιστόκλειο παίχθηκε σπουδαίο παιγνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού όλα τα σετ κρίθηκαν στον πόντο.

Η Αναγέννηση προηγήθηκε στο σκορ παίρνοντας το πρώτο με 25-22 αλλά η απάντηση της Ανόρθωσης ήταν άμεση παίρνοντας το επόμενο σετ με 25-23. Στο τρίτο σετ το οποίο ήταν καθοριστικό η Αναγέννηση προηγείτο συνεχώς αλλά η Ανόρθωσις ισοφάρισε σε 19-19.

Το σετ πήρε δραματική μορφή με την Ανόρθωση να έχει για όπλο της το μπλοκ πήρε το σετ με 25-23. Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την επικράτηση. Η Αναγέννηση κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 20-17 και όλα έδειχνα ότι θα ισοφάριζε. Όμως η επιμονή των παικτών της Ανόρθωσης απέφερε καρπούς ισοφαρίζοντας σε 23-23. Το σετ πήρε η Ανόρθωση με 25-23 χάρις σε 2 φοβερά μπλοκ του κεντρικού της Μπιρκόσφκι χαρίζοντας έτσι μια μεγάλη νίκη με 3-1 σετ.

Διακύμανση του σκορ:

1ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 5-8, 14-16, 21-19, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-23
4ο σετ: 8-7, 16-15, 18-21, 25-23

Ανόρθωσις (Μάριος Κοντός) : Κασμάρεκ, Μουράφτσικοφ, Μπιρκόφσκι, Κοντός, Γεωργίου, Παναγιωτίδης (λίμπερο Πλατρίτης)
Αναγέννηση (Αντώνης Κωνσταντίνου): Μιγιάλκοβιτς, Τζώρτζεβιτς, Παμπακάς, Χριστοφή, Στέβοβιτς, Παπαϊωάννου (λίμπερο Αντωνίου), (Τόφιας)

Η Ομόνοια μετά από νέα πολύ καλή εμφάνιση επιβλήθηκε με 3-0 σετ της ΑΕ Καραβά και ανέβηκε έτσι στην κορυφή του πίνακα εκμεταλλευόμενη το μεγάλο στραβοπάτημα της Αναγέννησης. Η Ομόνοια ήταν πολύ καλύτερη ενώ η ΑΕ Καραβά με την νέα ήττα της βρέθηκε και πάλι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Αγχώδης ήταν η νίκη της Νέας Σαλαμίνας με 3-2 επί του ΑΠΟΕΛ. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα κέρδιζε και το τρίτο σετ (προηγείτο με 20-15), ένα εκπληκτικό ΑΠΟΕΛ (θύμισε παλιές καλές εποχές) ανέτρεψε τα σε βάρος του δεδομένα και μείωσε σε 2-1 παίρνοντας το σετ με 30-28. Η συνέχεια ήταν δραματική αφού το ΑΠΟΕΛ έφθασε στην ισοφάριση αλλά στο τάί μπρέϊκ η Νέα Σαλαμίνα είχε περισσότερες δυνάμεις και πήρε την νίκη με 3-2 σετ.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Παφιακό. Επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Ολυμπιάς Φρενάρους σε ένα ματς όπου η Παφιακή ομάδα ήταν καλύτερη και κέρδισε καθαρά παίρνοντας τρείς πολύτιμους βαθμούς. Ο Παφιακός φάνηκε πιο αποτελεσματικός στα δύο πρώτα σετ τα οποία κέρδισε με δυσκολία αλλά στο τρίτο σετ είχε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα και έφθασε στη νίκη με 3-0 με άνεση.