22-11-2013 00:50

Ηττα της Ανόρθωσης στο Λουξεμβούργο

Την ήττα με 3-0 (25-17, 25-18, 25-21) γνώρισε η Prosport Ανόρθωσις στο Λουξεμβούργο από την Βάφλερ στον πρώτο αγώνα του Τσάλεντζ Καπ γυναικών. Η ομάδα της Αμμοχώστου στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο και αξίζει να σημειωθεί ότι αγωνίστηκε χωρίς τις ξένες παίκτριές της μιας και δεν έχουν δηλωθεί στην Ευρώπη.

Στον επαναληπτικό της ερχόμενης εβδομάδας η ομάδα της Prosport Ανόρθωσης (θα αγωνιστεί και πάλι με αμιγώς κυπριακή ομάδα) θα προσπαθήσει να κερδίσει το ματς είτε με 3-0 ή 3-1 να το οδηγήσει στο χρυσό σετ και για να μπορέσει να διεκδικήσει την πρόκριση. Ο αγώνας θα γίνει στο Θεμιστόκλειο.

Yπενθυμίζεται πως την Τρίτη 19/11 ο Prestige Aπόλλων πάλεψε το ματς κόντρα στην Ολλανδική Σλίντρεχτ από την οποία και ηττήθηκε με 3-1 (19-25, 15-25, 25-21, 19-25).

Οι κυανόλευκες παίκτριες προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό και έδειξαν με την απόδοσή τους ότι μπορούσαν για καλύτερο αποτέλεσμα. Ο επαναληπτικός θα γίνει στην Ολλανδία και ο Prestige Aπόλλων για να πάρει την πρόκριση χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει το ματς στο χρυσό σετ.