08-11-2013 13:32

Δεν κράτησε το 2-0 η Νέα Σαλαμίνα

Το εκπληκτικό ξεκίνημα της Νέας Σαλαμίνας στην αρχή του αγώνα (προηγήθηκε με 2-0 σετ) δεν έιχε την ανάλογη συνέχεια με αποτέλεσμα να δεχθεί οδυνηρή ήττα με 3-2 σετ και η πρόκριση πλέον θα παιχθεί στη Βοσνία αλλά θα πρέπει η Νέα Σαλαμίνα να υπερβάλει εαυτόν για να τα καταφέρει αφού χρειάζεται απαραίτητα νίκη με 3-0 ή 3-1 για να πάρει απ ευθείας την πρόκριση αλλά και νίκη με 3-2 για να οδηγήσει το ματς στο χρυσό σετ.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της πρωταθλήτριας Νέας Σαλαμίνας στον αγώνα παίρνοντας από την αρχή ένα γερό προβάδισμα γεγονός που την οδήγησε στην άνετη επικράτηση του πρώτου σετ με 25-17 ανοίγοντας έτσι το δρόμο για μια μεγάλη νίκη.

Mε τον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ερυθρόλευκη ομάδα της Αμμοχώστου. Πήρε και πάλι νωρίς το προβάδισμα διατηρώντας σταθερά μια διαφορά 4 πόντων την οποία αύξησε σε 7 για να κατακτήσει και το δεύτερο σετ με 25-19 κάνοντας το 2-0 στα σετ πλησιάζοντας ακόμα πιο πολύ στον μεγάλο της στόχο.

Στο τρίτο σετ ξύπνησαν οι Βόσνιοι οι οποίο ξεκίνησαν δυνατά το σετ έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα 4 πόντων και με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισαν το σετ με 25-14 και μπήκαν στην διεκδίκηση του αγώνα. Η πρωταθλήτρια Νέα Σαλαμίνα στερήθηκε των υπηρεσιών του Νουκούα που τραυματίστηκε στη διάρκεια του τρίτου σετ.
Στο τέταρτο σετ η Νέα Σαλαμίνα πάλεψε γερά από την αρχή όμως η αναγκαστική αποχώρηση του Νουκούα αποδυνάμωσε πολύ την ομάδα με αποτέλεσμα η Μλάντοστ να πάρει τα ηνία του αγώνα παρά την προσπάθεια των παικτών της Σαλαμίνας να σώσουν το σετ. Οι Βόσνιοι ισοφάρισαν το ματς σε 2-2 παίρνοντας το σετ με 25-19.

Τα πάντα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ όπου παρά το καλό ξεκίνημα της Νέας Σαλαμίνας η Μλάντοστ συνέχισε το ξέφρενο ρυθμό που πήρε από το τρίτο σετ με αποτέλεσμα να φθάσει σε μια ανέλπιστη νίκη με 3-2 σετ και να έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Η Νέα Σαλαμίνα έχοντας για καλύτερό της παίκτη τον Πετρακίδη δεν μπόρεσε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε αλλά θα πάει στην Βοσνία να παλαίψει την πρόκριση.