05-11-2013 23:30

Ήττα της Καραβά στα κατεχόμενα

Τίμησε την Κύπρο, τίμησε τον κατεχόμενο Καραβά με την συγκινητική εμφάνιση της κόντρα στην ελβετική Σιούνενβερντ χάνοντας δύσκολα με 3-1 σετ με την υπόθεση πρόκριση να είναι αρκετά δύσκολη στον επαναληπτικό.

Στο πρώτο σετ η κυπελλούχος Κύπρου Pokka ΑΕ Καραβά ξεκίνησε πολύ δυνατά έχοντας αρχικά το προβάδισμα αλλά η ελβετική ομάδα ανέκαμψε και στη συνέχει πέρασε αυτή μπροστά στο σκορ με την ΑΕ Καραβά να είναι πάντα κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του σετ το οποίο πήραν τελικά οι Eλβετοί με 25-22.

Η ίδια εικόνα και στο δεύτερο με την Pokka ΑΕ Καραβά να παίρνει αρχικά το προβάδισμα όμως η ελβετική ομάδα πήρε στροφές και ξέφυγε στο σκορ και πήρε το σετ με 25-17 ενώ οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτύρονταν για άδικες αποφάσεις εναντίον τους.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ τα έδωσε όλα , νωρίς όμως οι Eλβετοί φρόντισαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό γεγονός που τους απέδιδε εύκολους πόντους. Όμως η κυπελλούχος Κύπρου έκανε την αντεπίθεση διαρκείας γεγονός που της απέφερε την κατάκτηση του σετ με 25-19 ξαναμπαίνοντας έτσι στον αγώνα. Οι παίκτες της ΑΕΚ γνώρισαν την αποθέωση από τους 200 περίπου φιλάθλους που παρακολούθησαν τον αγώνα.

Τα έδωσε όλα για την μεγάλη ανατροπή η Pokka ΑΕ Καραβά όμως στα τελικά στάδια του σετ δεν τα κατάφερε και υπέκυψε με 25-21, χάνοντας το ματς με 3-1 σετ. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί σε τρείς εβδομάδες στην Ελβετία.