02-11-2013 21:23

Τρία ματς κρίθηκαν στο τάι μπρέικ

Με 4 σπουδαίες αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας ανδρών στην Κύπρο.

Κερδισμένη της αγωνιστικής η Pokka ΑΕ Καραβά που ήταν και η μοναδική ομάδα που πέτυχε τρίποντη νίκη. Τα άλλα τρία ματς κρίθηκαν στα πέντε σετ.

Στο μεγάλο ντέρμπυ της αγωνιστική η Ομόνοια προηγήθηκε με 2-0 σετ, αντέδρασε η Ανόρθωση και στο πέμπτο και καθοριστικό σετ επικράτησε η Ομόνοια με 18-16 και πήρε μια μεγάλη νίκη. Φοβερό ματς έγινε στο Φρέναρος όπου η τοπική Ολυμπιάς έφτασε μια ανάσα από μια ιστορική νίκη αλλά τελικά λύγισε απέναντι στην πρωταθλήτρια Νέα Σαλαμίνα. Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 2-1 σετ, έχασε το τέταρτο στις λεπτομέρειες και στο πέμπτο σετ οι πρωταθλητές επικράτησαν με 15-12.

Στη Πάφο ο Παφιακός προηγήθηκε της Αναγέννησης με 2-1, όμως η ομάδα της Δερύνειας βρήκε τις δυνάμεις και ανέτρεψε το σε βάρος της σκορ και πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-2.

Τέλος η Pokka ΑΕ Καραβά νίκησε με 3-1 το ΑΠΟΕΛ και πήρε ένα τρίποντο, καλύπτοντας συνάμα σημαντικό έδαφος στη βαθμολογία. Ηταν η κερδισμένη ομάδα της αγωνιστικής. Η φιλοξενούμενη ομάδα του ΑΠΟΕΛ αιφνιδίασε την ΑΕΚ παίρντοντας το πρώτο σετ στη συνέχεια όμως η ομάδα του Καραβά αντέδρασε και πήρε τα τρία επόμενα σετ και φυσικά τη νίκη με 3-1. Πριν από τον αγώνα η Διοίκηση της Pokka ΑΕ Καραβά τίμησε τον παίκτη του ΑΠΟΕΛ Νίκολας Μοσκουέϊρα ο οποίος το 2010 είχε οδηγήσει την Pokka ΑΕ Καραβά στην κατάκτηση του κυπέλλου που ήταν και ο πρώτος μεγάλος τίτλος του προσφυγικού σωματείου.

Ομόνοια - Ανόρθωσις             3-2 (25-21, 25-17, 24-26, 20-25, 18-16)
Ολυμπιάς Φρ. - Νέα Σαλαμίνα  2-3 (25-22, 18-25, 25-16, 26-28, 12-15)
Παφιακός - Αναγέννηση          2-3 (21-25, 25-20, 25-23, 19-25, 12-15)
ΑΕ Καραβά - ΑΠΟΕΛ               3-1 (22-25, 25-16, 26-24, 25-18)