07-04-2013 20:40

Στην 6άδα ο Άρης, 3-1 την Κηφισιά

Ο Άρης εξασφάλισε θέση στην εξάδα της Βόλεϊ Λιγκ, καθώς επικράτησε με 3-1 (23-25, 25-18, 26-26, 25-21) της Κηφισιάς στο νοκ άουτ αγώνα για τις θέσεις 5-8, που έγινε στο κλειστό της Μίκρας. Έτσι σταμάτησε το σερί των πέντε συνεχόμενων νικών που είχε η Κηφισιά, τελειώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την κανονική περίοδο.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν μια καλή εμφάνιση με τον Βαγγέλη Κουτσονίκα στον πάγκο, ενώ μεταξύ των πρωταγωνιστών ήταν ο Κυριάκος Τσομπάνογλου ο οποίος στην αρχή του 4ου σετ πήρε τη θέση του λίμπερο, Λάμπη Μπαμπαλιούτα, που τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε. Άτυχος ήταν και ο Δημήτρης Ωρολογάς ο οποίος στην προθέρμανση έπαθε τράβηγμα στη μέση. Ο Άρης κράτησε στην υποδοχή, ενώ είχε πολύ καλά ποσοστά και στην επίθεση, με τον Τζελάτη (21π) να έχει συμπαραστάτη τον Κυριακίδη (20π). Πολύ καλή δουλειά έκαναν και οι κεντρικοί του Άρη με τους Κιόση, Γκιρτζίκη και τον πρώτο να έχει 8/11 τελειωμένες και 4 μπλοκ.

Από την άλλη, η Κηφισιά δεν μπόρεσε να πιέσει με τα σέρβις της μετά το πρώτο σετ, ενώ δέχθηκε και 8 άσους από τον Άρη. Μπέλλος και Σόουζα σημείωσαν από 17 πόντους, ενώ οι υπόλοιποι αρκέστηκαν σε μονοψήφιο αριθμό, αφού ήταν εμφανής η κόπωση από την υπερπροσπάθεια της κανονικής περιόδου.

Οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν με το καλύτερο τρόπο την έδρα τους και κατάφεραν και στα τρία σετ που κέρδισαν να ανατρέψουν προβάδισμα του ΑΟΚ στο σκορ. Από την άλλη, όταν ο Άρης ξεκίνησε με προβάδισμα στο 1ο σετ ξεφεύγοντας με 13-11 και 16-14, η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη κατάφερε να κάνει την ανατροπή με όπλο το μπλοκ, που απέφερε τους 8 από τους 25 πόντους με τον Καλαϊτζίδη να κερδίζει τα μισά από αυτά.

Η Κηφισιά ξεκίνησε πολύ καλά και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ, ωστόσο το σερβις έχασε την αποτελεσματικότητά του μετά το 8-10 του δεύτέρου σετ. Ο Άρης κατάφερε να βελτιωθεί στην υποδοχή, με τον Τζελάτη να τελειώνει όλες τις «κόντρα» επιθέσεις. Στο τρίτο σετ, η Κηφισιά δεν άφησε τον Άρη να ξεφύγει. Όμως, ένα λάθος στην επίθεση των φιλοξενούμενων και μία επίθεση του Τζελάτη έκριναν το σετ. Στο 4ο σετ η Κηφισιά μπήκε δυνατά με προβάδισμα 8-5 και 13-10 αλλά ο Άρης γύρισε τον αγώνα και με υπεροχή σε επίθεση και μπλοκ πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 26-26, 25-21)

*Οι πόντοι του Άρη: 8 άσσοι, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΚ προήλθαν: 0 άσσοι, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.
ΑΡΗΣ (Κουτσονίκας): Κυριακίδης 20 (15/29, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 66% υπ.), Γκιρτζίκης 9 (8/14, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 5 (2 μπλοκ, 3 άσσοι), Κιόσης 12 (8/11, 4 μπλοκ), Τζελάτης 21 (15/32, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ριζόπουλος 12 (12/24, 42% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-66% υπ. - 48% άριστες), Ντίνας,Τσομπάνογλου.
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1, 1 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 9 (5/5, 4 μπλοκ), Ντε Σόουζα 17 (16/31, 1 μπλοκ, 39% υπ), Παπαγγελόπουλος 7 (5/10, 2 μπλοκ), Μπέλλος 17 (16/35, 1 μπλοκ),  Καριπίδης 7 (6/14, 2 μπλοκ, 1 μπλοκ, 41% υπ.) / Ταμπουρατζής –λ (60% υπ. – 20% άριστες) / Κόντος-λ, Κούνας 1 (1/4), Παπαδόπουλος, Ρεζκ, Δεληπρίμης.