Αντίθετα, η γηπεδούχος Ιταλία δεν κατάφερε να πάρει ένα μετάλλιο καθώς η απογοήτευση από τον χαμένο ημιτελικό με την Κίνα αλλά και η κούραση μετά τον εξαντλητικό μαραθώνιο έπαιξαν το ρόλο τους. Οι βραζιλιάνες πήραν πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ κι όταν η Μποσέτι πήρε τη θέση της Κοσταγκράντε η Ιταλία βρήκε ρυθμό, βελτίωσε την υποδοχή της και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ η Βραζιλία έκανε σερί 5-0 και πήρε τη νίκη.
Τα σετ: 2-3 (15-25, 13-25, 25-22, 25-22, 7-15)ΙΤΑΛΙΑ (Μπονίτα): Τσεντόνι 1, Τσιριτσέλα 6, Αριγκέτι 4, Λο Μπιάνκο 1, Ντελ Κόρε 11. Κοσταγκράντε 1 / Ντε Γκενάρο (λ), Φόλιε 1, Φερέτι, Πιτσινίνι 1, Μποσέτι 8, Ντιουφ 31
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ζε Ρομπέρτο): Κλαουντίνο 13, Λινς 5, Μενέζες 10, Περέιρα 18, Κάστρο 21, Ροντρίγκες 14 / Μπράιτ (λ), Σίλβα, Γκιμαράες, Τσαϊχέτα, Αλμέιντα
Τα αποτελέσματα
Τελικός12/10, 21.00: Κίνα - ΗΠΑ
Μικρός τελικός - θέσεις 3-4
12/10, 18.30: Ιταλία - Βραζιλία 2-3 (15-25, 13-25, 25-22, 25-22, 07-15)
Ημιτελικά
11/10, 18:30: ΗΠΑ - Βραζιλία 3-0 (25-18, 29-27, 25-20)
11/10, 21.45: Ιταλία - Κίνα 1-3 (21-25, 20-25, 25-20, 28-30)
Γ΄γύρος - Προημιτελικοί
Ομιλος Η
1η αγωνιστική - 8 Οκτωβρίου
18.30 Βραζιλία - Κίνα 3-0 (25-19, 25-16, 25-15)
2η αγωνιστική - 9 Οκτωβρίου
18.30 Κίνα - Άγιος Δομήνικος 3-2 (22-25, 23-25, 25-23, 25-23, 15-12)
3η αγωνιστική - 10 Οκτωβρίου
18.30 Βραζιλία - Άγιος Δομήνικος 3-0 (25-19, 25-21, 25-17)
H ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 2 | 6 | (6-0) |
2. | Κίνα | 2 | 2 | (3-5) |
3. | Αγ. Δομήνικος | 2 | 1 | (2-6) |
Όμιλος G
1η αγωνιστική - 8 Οκτωβρίου
21.00 Ιταλία - ΗΠΑ 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)
2η αγωνιστική - 9 Οκτωβρίου
21.00 ΗΠΑ - Ρωσία 3-1 (25-19, 25-23, 15-25, 25-23)
3η αγωνιστική - 10 Οκτωβρίου
Ιταλία - Ρωσία 3-1 (25-12, 25-17, 12-25, 25-23)
G ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ιταλία | 2 | 6 | (6-1) |
2. | ΗΠΑ | 2 | 3 | (3-4) |
3. | Ρωσία | 2 | 0 | (2-6) |
Β΄φάση - «16»
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική - 1η Οκτωβρίου
17.00: Άγιος Δομήνικος - Βέλγιο 3-2 (25-17, 25-22, 22-25, 22-25, 15-06)
17.00: Κίνα - Γερμανία 3-0 (25-16, 25-23, 25-23)
20.00: Ιταλία - Αζερμπαϊτζάν 3-1 (25-19, 25-21, 21-25, 25-23)
20.00: Κροατία - Ιαπωνία 3-2 (18-25, 25-23, 25-27, 25-20, 15-08)
2η αγωνιστική - 2 Οκτωβρίου
17.00: Άγιος Δομήνικος - Αζερμπαϊτζάν 3-1 (23-25, 25-11, 25-21, 25-17)
17.00: Γερμανία - Ιαπωνία 2-3 (25-23, 24-26, 19-25, 25-16, 11-15)
20.00: Ιταλία - Βέλγιο 3-0 (25-18, 25-22, 25-18)
20.00: Κροατία - Κίνα 0-3 (12-25, 15-25, 15-25)
3η αγωνιστική - 4 Οκτωβρίου
17.00: Άγιος Δομήνικος - Κίνα 2-3 (19-25, 19-25, 25-22, 25-20, 10-15)
17.00: Γερμανία - Βέλγιο 3-0 (25-20, 25-15, 25-21)
20.00: Ιταλία - Ιαπωνία 3-0 (25-23, 25-20, 25-19)
20.00: Κροατία - Αζερμπαϊτζάν 1-3 (25-23, 23-25, 13-25, 23-25)
4η αγωνιστική - 5 Οκτωβρίου
17.00: Άγιος Δομήνικος - Ιαπωνία 2-3 (21-25, 23-25, 25-19, 25-23, 12-15)
17.00: Γερμανία - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-15, 25-23, 25-19)
20.00: Ιταλία - Κίνα 3-1 (22-25, 25-18, 26-24, 25-17)
20.00: Κροατία - Βέλγιο 1-3 (12-25, 23-25, 25-23, 18-25)
Ε ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ιταλία | 7 | 19 | (20-6) |
2. | Κίνα | 7 | 16 | (19-7) |
3. | Αγ.Δομήνικος | 7 | 13 | (19-15) |
4. | Ιαπωνία | 7 | 10 | (15-17) |
5. | Γερμανία | 7 | 9 | (13-15) |
6. | Βέλγιο | 7 | 7 | (3-16) |
7. | Κροατία | 7 | 5 | (10-19) |
8. | Αζερμπαϊτζάν | 7 | 5 | (8-18) |
F ΟΜΙΛΟΣ
17.00: Σερβία - Ολλανδία 3-0 (25-22, 25-23, 25-23)
17.00: Τουρκία - ΗΠΑ 1-3 (29-27, 19-25, 23-25, 15-25)
20.00: Βραζιλία - Καζακστάν 3-0 (25-22, 25-22, 25-18)
20.00: Βουλγαρία - Ρωσία 1-3 (23-25, 15-25, 28-26, 19-25)
2η αγωνιστική - 2 Οκτωβρίου
17.00: Σερβία - Καζακστάν 3-0 (25-13, 25-15, 25-20)
17.00: Τουρκία - Ρωσία 3-2 (19-25, 25-27, 25-22, 25-22, 15-13)
20.00: Βραζιλία - Ολλανδία 3-1 (23-25, 25-20, 25-16, 25-16)
20.00: Βουλγαρία - ΗΠΑ 0-3 (17-25, 19-25, 16-25)
3η αγωνιστική - 4 Οκτωβρίου
17.00: Σερβία - ΗΠΑ 0-3 (22-25, 20-25, 22-25)
17.00: Τουρκία - Ολλανδία 3-1 (23-25, 25-17, 25-16, 25-20)
20.00: Βραζιλία - Ρωσία 3-1 (25-17, 25-27, 25-19, 27-25)
20.00: Βουλγαρία - Καζακστάν 3-0 (25-22, 25-15, 25-13)
4η αγωνιστική - 5 Οκτωβρίου
17.00: Σερβία - Ρωσία 0-3 (26-28, 18-25, 17-25)
17.00: Τουρκία - Καζακστάν 3-0 (25-15, 25-13, 25-14)
20.00: Βραζιλία - ΗΠΑ 3-0 (25-23, 25-22, 25-21)
20.00: Βουλγαρία - Ολλανδία 1-3 (26-24, 21-25, 23-25, 16-25)
F ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 7 | 20 | (21-5) |
2. | ΗΠΑ | 7 | 18 | (18-5) |
3. | Ρωσία | 7 | 13 | (16-11) |
4. | Σερβία | 7 | 11 | (13-12) |
5. | Τουρκία | 7 | 10 | (15-15) |
6. | Βουλγαρία | 7 | 6 | (10-17) |
7. | Ολλανδία | 7 | 6 | (9-16) |
8. | Καζακστάν | 7 | 0 | (0-21) |
Β΄φάση - «24»
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική - 23 Σεπτεμβρίου
11.30: Αργεντινή - Κροατία 1-3 (17-25, 28-26, 24-26, 19-25)
18.00: Δομινικανή Δημοκρατία - Γερμανία 3-2 (22-25, 25-21, 25-21, 24-26, 15-13)
21.00: Ιταλία - Τυνησία 3-0 (25-11, 25-13, 25-8)
2η αγωνιστική - 24 Σεπτεμβρίου
11.30: Δομινικανή Δημοκρατία - Τυνησία 3-0 (25-14, 25-19, 25-10)
18.00: Γερμανία - Αργεντινή 3-0 (25-12, 25-13, 25-14)
21.00: Κροατία - Ιταλία 0-3 (24-26, 15-25, 11-25)
3η αγωνιστική - 25 Σεπτερμβρίου
11.30: Γερμανία - Τυνησία 3-0 (25-7, 25-12, 25-7)
18.00: Κροατία - Δομινικανή Δημοκρατία 2-3 (22-25, 13-25, 25-22, 26-24, 17-19)
21.00: Αργεντινή - Ιταλία 0-3 (17-25, 17-25, 16-25)
4η αγωνιστική - 27 Σεπτεμβρίου
11.30: Τυνησία - Κροατία 1-3 (6-25, 25-21, 16-25, 13-25)
18.00: Δομινικανή Δημοκρατία - Αργεντινή 3-1 (25-13, 25-20, 19-25, 25-18)
21.00: Ιταλία - Γερμανία 3-1 (21-25, 25-17, 25-10, 25-18)
5η αγωνιστική - 28 Σεπτεμβρίου
11.30: Τυνησία - Αργεντινή 0-3 (19-25, 18-25, 21-25)
18.00: Κροατία - Γερμανία 3-2 (17-25, 25-23, 09-25, 25-21, 15-11)
21.00: Ιταλία - Δομινικανή Δημοκρατία 2-3 (15-25, 25-16, 21-25, 25-16, 8-15)
A ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ιταλία | 5 | 13 | (14-4) |
2. | Δομινικανή Δημ | 5 | 12 | (15-7) |
3. | Κροατία | 5 | 9 | (11-10) |
4. | Γερμανία | 5 | 8 | (11-9) |
5. | Αργεντική | 5 | 3 | (5-12) |
6. | Τυνησία | 5 | 0 | (1-15) |
Β ΟΜΙΛΟΣ
25 Σεπτεμβρίου
11.30 Καναδάς - Βραζιλία 0-3 (14-25, 8-25, 18-25)
18.00 Καμερούν - Σερβία 0-3 (17-25, 13-25, 24-26)
21.00 Τουρκία - Βουλγαρία 2-3 (25-20, 23-25, 18-25, 27-25, 12-15)
4η αγωνιστική - 27 Σεπτεμβρίου
Β ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 5 | 14 | (15-3) |
2. | Σερβία | 5 | 11 | (13-7) |
3. | Βουλγαρία | 5 | 9 | (11-8) |
4. | Τουρκία | 5 | 8 | (11-9) |
5. | Καναδάς | 5 | 3 | (4-11) |
6. | Καμερούν | 5 | 0 | (1-15) |
Γ ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική - 23 Σεπτεμβρίου
11.30 Ολλανδία - Καζακστάν 3-0 (25-21, 25-17, 25-21)
18.00 Ρωσία - Ταϊλάνδη 3-0 (25-18, 25-19, 25-22)
21.00 ΗΠΑ - Μεξικό 3-1 (19-25, 25-11, 25-20, 25-14)
2η αγωνιστική - 24 Σεπτεμβρίου
11.30 Καζακστάν - ΗΠΑ 0-3 (20-25, 15-25, 22-25)
18.00 Ρωσία - Μεξικό 3-0 (25-17, 25-22, 25-13)
21.00 Ταϊλάνδη - Ολλανδία 0-3 (20-25, 22-25, 18-25)
3η αγωνιστική - 25 Σεπτεμβρίου
11.30 Ταϊλάνδη - Μεξικό 3-0 (27-25, 36-34, 26-24)
18.00 Καζακστάν - Ρωσία 0-3 (13-25, 21-25, 16-25)
21.00 Ολλανδία - ΗΠΑ 0-3 (27-29, 21-25, 18-25)
4η αγωνιστική - 27 Σεπτεμβρίου
11.30 Μεξικό - Καζακστάν 0-3 (12-25, 16-25, 21-25)
18.00 Ρωσία - Ολλανδία 3-1 (19-25, 25-13, 27-25, 25-16)
21.00 ΗΠΑ - Ταϊλάνδη 3-0 (25-15, 25-23, 25-20)
5η αγωνιστική - 28 Σεπτεμβρίου
11.30 Μεξικό - Ολλανδία 0-3 (30-32, 17-25, 17-25)
18.00 Καζακστάν - Ταϊλάνδη 3-0 (25-15, 25-22, 25-20)
21.00 ΗΠΑ - Ρωσία 3-1 (34-32, 25-19, 29-31, 26-24)
C ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Κίνα | 5 | 14 | (15-2) |
2. | Ιαπωνία | 5 | 11 | (13-7) |
3. | Βέλγιο | 5 | 9 | (10-6) |
4. | Αζερμπαϊτζάν | 5 | 7 | (9-11) |
5. | Πουέρτο Ρίκο | 5 | 4 | (5-12) |
6. | Κούβα | 5 | 0 | (1-15) |
1η αγωνιστική - 23 Σεπτεμβρίου
11.30 Κίνα - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-23, 25-18, 25-20)
18.00 Ιαπωνία - Αζερμπαϊτζάν 2-3 (25-17, 20-25, 25-20, 21-25, 9-15)
21.00 Κούβα - Βέλγιο 0-3 (15-25, 12-25, 16-25)
11.30 Κίνα - Αζερμπαϊτζάν 3-0 (25-13, 25-116, 25-17)
18.00 Βέλγιο - Ιαπωνία 1-3 (22-25, 25-22, 20-25, 23-25)
21.00 Πουέρτο Ρίκο - Κούβα 3-0 (25-22, 27-25, 25-19)
11.30 Πουέρτο Ρίκο - Αζερμπαϊτζάν 2-3 (20-25, 26-24, 24-26, 25-16, 15-17)
18.00 Κούβα - Ιαπωνία 0-3 (19-25, 24-26, 23-25)
21.00 Βέλγιο - Κίνα 0-3 (21-25, 22-25, 19-25)
D ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Κίνα | 5 | 14 | (15-2) |
2. | Ιαπωνία | 5 | 11 | (13-7) |
3. | Βέλγιο | 5 | 9 | (10-6) |
4. | Αζερμπαϊτζάν | 5 | 7 | (9-11) |
5. | Πουέρτο Ρίκο | 5 | 4 | (5-12) |
6. | Κούβα | 5 | 0 | (1-15) |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2014 (Ιταλία): | Βραζιλία | Ιταλία | - |
||
2010 (Τόκιο): | Ρωσία | Βραζιλία | Ιαπωνία | ΗΠΑ | - |
2006 (Οσάκα): | Ρωσία | Βραζιλία | Σερβία Μαυρ. | Ιταλία | - |
2002 (Βερολίνο): | Ιταλία | ΗΠΑ | Ρωσία | Κίνα | 10η |
1998 (Οσάκα): | Κούβα | Κίνα | Ρωσία | Βραζιλία | - |
1994 (Σάο Πάολο): | Κούβα | Βραζιλία | Ρωσία | Νοτ.Κορέα | - |
1990 (Πεκίνο): | ΕΣΣΔ | Κίνα | ΗΠΑ | Κούβα | - |
1986 (Πράγα): | Κίνα | Κούβα | Περού | Αν.Γερμανία | - |
1982 (Λίμα): | Κίνα | Περού | ΗΠΑ | Ιαπωνία | - |
1978 (Λένιγκραντ): | Κούβα | Ιαπωνία | ΕΣΣΔ | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Γκουνταλαχάρα): | Ιαπωνία | ΕΣΣΔ | Νοτ.Κορέα | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Βάρνα): | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Βορ.Κορέα | Ουγγαρία | - |
1967 (Τόκιο): | Ιαπωνία | ΗΠΑ | Νοτ.Κορέα | Περού | - |
1962 (Μόσχα): | Ιαπωνία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Ρουμανία | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | - |
ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ |
|||||
Ομάδες | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο | |
1. | ΕΣΣΔ | 5 | 2 | 1 | 8 |
2. | Ιαπωνία | 3 | 3 | 1 | 7 |
3. | Κούβα | 3 | 1 | 4 | |
4. | Κίνα | 2 | 2 | 4 | |
5. | Ρωσία | 2 | 3 | 5 | |
6. | Ιταλία | 1 | 1 | ||
7. | Βραζιλία | 3 | 1 | 4 | |
8. | ΗΠΑ | 2 | 2 | 4 | |
9. | Πολωνία | 1 | 2 | 3 | |
10. | Περού | 1 | 1 | 2 | |
11. | Ρουμανία | 1 | 1 | ||
12. | Νοτ.Κορέα | 2 | 2 | ||
13. | Τσεχοσλοβακία | 2 | 2 | ||
14. | Σερβία Μαυρ. | 1 | 1 | ||
15. | Βορ.Κορέα | 1 | 1 |