21-12-2017 20:29

Λύγισε στην Άγκυρα ο ΠΑΟΚ

Πάλεψε απέναντι στην ισχυρή Χάλκμπανκ ο ΠΑΟΚ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλό στην Άγκυρα. Ο δικέφαλος ηττήθηκε με 3-1 από την κυπελλούχο Τουρκίας στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του β ομίλου στο Τσάμπιονς Λιγκ και βλέπει το όνειρο της πρόκρισης να απομακρύνεται.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα. Είχε προβλήματα στην υποδοχή και άφησε την Χάλμπανκ να ξεφύγει στο πρώτο σετ (16-9). Στη συνέχεια πίεσε με το σερβίς του και με άσσο του Γκιόν, που αγωνίστηκε διαγώνιος στη θέση του Γκόμεζ μείωσε σε 21-19. Κάποια λάθη όμως στο τέλος  έδωσαν το σετ στην Χάλκμπανκ.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίστεψε στις δυνατότητές του  διόρθωσε την υποδοχή του, βρήκε ρυθμό και εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των Τούρκων από τη θέση του σερβίς. Με  συνεχόμενους άσσους του Γκιόν προηγήθηκε με 10-7 και διατήρησε το προβάδισμά του, καθώς οι Τούρκοι αδυνατούσαν να τον πιέσουν με το σερβίς του. Στο 21-23 πήρε τον πόντο ο  Πέτριτς και ο Ιερεζουέλο ισοφάρισε (23-23). Ένα μπλοκ πάνω στον Κουμεντάκη έγραψε το 24-23 δίνοντας το προβάδισμα στην Χάλμπανκ, ενώ ο Γκιόν ευνοήθηκε από το βίντεο τσάλεντζ και ισοφάρισε. Ακολούθησαν δύο χαμένες επιθέσεις από τους γηπεδούχους που έδωσαν το σετ στον ΠΑΟΚ.

Στο 3ο σετ το 10-10 έγινε 15-11 με λάθη του ΠΑΟΚ στην επίθεση. Ο δικέφαλος δεν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, παρά τις προσπάθειες του συγκινητικού Σαφράνοβιτς και βρέθηκε ξανά πίσω στα σετ.

Στο 4ο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα αλλά συνεχόμενοι πόντοι του Σούμπασι κρατούσαν κοντά την Χάλμπανκ που πέρασε μπροστά στο 9-8 μετά από λάθος του ΠΑΟΚ. Ο Τακουρίδης με μπλοκ ισοφάρισε στο 13-13, αλλά νέα λάθη του δικεφάλου, έδωσαν ξανά αέρα 3 πόντων στους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ δεν παρέδωσε τα όπλα και μείωσε σε 21-20, όμως στο 23-21 ένας άσσος του Ερνάντες σήμανε ουσιαστικά το τέλος της αναμέτρησης.  Διαιτητές: Κούρτις - Πάσκεβιτς

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-17, 25-21
2ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 24-26
3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-20
4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-18, 25-22

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Κόβατς): Πέτριτς 17 (14/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 11% υπ - 0% άριστες), Σούμπασι 15 (13/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -41% άριστες), Μπατούρ 7 (3/7 επ, 4 μπλοκ), Γκιουνές 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιερεζουέλο 6 (2/3 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ερνάντες 20 (18/33 επ, 2 άσσοι) / Γιελσιμπουλάκ (λ, 54% υπ - 36% άριστες), Ντεμιρτσιλέρ (λ), Ραμαζάνογλου 1 (άσσος), Τσαμ, Λοχ, Τσερνοκόζεφ

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 14 (13/32 επ, 1 άσσος, 33% υπ -25% άριστες), Τακουρίδης  10 (5/10 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/9 επ, 1 άσσος), Βάλκιερς 2 (2/3 επ), Σαφράνοβιτς 16 (14/24 επ, 2 άσσοι, 57% υπ - 43% άριστες), Γκιόν 11 (8/23 επ, 3 άσσοι) / Παπαδημητρίου (λ, 43% υπ -43% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 1 (1/1 επ)