17-03-2014 00:38

Πήρε με «μαγκιά» το Κύπελλο στην Καλαμάτα

Με Γιορντάνοφ... από άλλο πλανήτη, ο Ολυμπιακός παρά το αρχικό 1-0 σετ της Κηφισιάς, βελτίωσε την υποδοχή του, και κατέκτησε με 3-1, το 14ο κύπελλο της ιστορίας του. Ένατη κούπα για Χριστοφιδέλη, ισοφάρισε το ρεκόρ του Ντράγκοβιτς. Η εμπειρία και η... μαγκιά της ομάδας του Ολυμπιακού έπαιξε καθοριστικό ρόλο αφού έφτασε στη νίκη παρότι αποχώρησαν με τραυματισμό οι Σμαραγδής, Στεφάνου και Βολιουδάκης!

Ο αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ στο κατάμεστο γυμναστήριο της παραλίας στην Καλαμάτα και η Κηφισιά έχασε ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.  Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα, κλάση κι εμπειρία, κατάφερε να ξεφύγει στα τρία από τα τέσσερα σετ σε κρίσιμο σημείο, και πήρε τελικά την κούπα με 3-1 σετ, ανατρέποντας το αρχικό 0-1 της Κηφισιάς. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ήταν πολύ ανταγωνιστική, ωστόσο με τον Γιοβάνοβιτς σε πολύ κακή μέρα μετά το πρώτο σετ, δεν είχε τις λύσεις που χρειαζόταν για να μπορέσει να κοντράρει τον Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες, μετά το σοκ του 0-1 με την αιφνιδιάστικη ανατροπή της ομάδας του Αρσενιάδη, βελτίωσαν την υποδοχή τους, ο Κουρνέτας μοίρασε καλύτερα το παιχνίδι, και κυρίως ενεργοποιώντας τον φανταστικό Γιορντάνοφ, που τελείωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους και ποσοστό 63% στην επίθεση, γύρισε το ματς και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός, μετά και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, που οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, ξέφυγε και πήρε προβάδισμα ακόμα και τεσσάρων πόντων (13-9). Εκεί η Κηφισιά αντέδρασε, επέστρεψε, πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα δύο πόντων, ενώ άνοιξε κι άλλο τη διαφορά στη συνέχεια (16-22, 17-24) παίρνοντας τελικά αρκετά άνετα και το σετ με 25-19.

Το δεύτερο σετ παρουσίασε αρχικά την ίδια εικόνα, με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, και να πηγαίνουν έτσι ως και τους 17 πόντους, οπότε σημειώθηκε και το τελευταίο προβάδισμα της Κηφισιάς. Εκεί ο Ολυμπιακός πήρε μπρός, ο Γιορντάνοφ με το σερβίς του κατέστρεψε σε δύο συνεχόμενους πόντους την υποδοχή της Κηφισιάς, έφερε τον Ολυμπιακό στο 19-17. Η εικόνα συνεχίστηκε χωρίς αντίδραση από μεριάς Κηφισιάς κι ο Ολυμπιακός, με τον Καλντέιρα να δυσκολεύει την υποδοχή της ομάδας των Βορείων Προαστείων, έφτασε άνετα στο τελικό 25-18.

Στο τρίτο, ο Ολυμπιακός άνοιξε λίγο νωρίτερα το προβάδισμα του (13-10), πήγε με +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ, ενώ δεν έδωσε δικαιώματα στην Κηφισιά να ελπίζει σε ανατροπή, παίρνοντας τελικά με 25-20 και το 3ο σετ, και φέρνοντας την Κηφισιά με την πλάτη στον τοίχο.

Στο τέταρτο και τελευταίο, όπως αποδείχτηκε σετ, η Κηφισιά παρότι διατηρήθηκε κοντά στο σετ, στα κρίσιμα σημεία κι όταν είχε ένα ξέσπασμα, ο Ολυμπιακός, παρά τα προβλήματα με τους τραυματισμούς που του παρουσιάστηκαν, άντεξε, πήρε τους κρίσιμους πόντους με το Γιορντάνοφ κύριο εκφραστή, και τελικά, εκμεταλεύτηκε τη μόνη ευκαιρία που είχε με επίθεση να τελειώσει το ματς, με τον Χριστοφιδέλη να δίνει το κύπελλο στους Πειραιώτες, με το τελικό 25-23.

Διαιτητές: Μπαντιανίδης - Γεωργουλέας

1ο σετ: 19-25, 25-18, 25-20, 25-23
2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-18, 25-18
3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-20
4ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 25-23

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της Κηφισσιάς προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλου

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-18, 25-20, 25-23)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Καζάζης Δ.): Χριστοφιδέλης 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 28% άριστες), Κουρνέτας 2 (2 μπλοκ), Γιούρισιτς 3 (2/5 επ., 1 άσο), Καλντέιρα 14 (12/24 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Γιορντάνοφ 31 (27/43 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ)/ Στεφάνου –λ (67% υπ. - 48% άριστες) / Βολουδάκης –λ, Κοκκινάκης –λ, Μαρούλης, Κιόσης 2 (2 μπλοκ), Σωτηρίου.

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (1/4 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ντε Σόουζα 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 54% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (10/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 22 (20/41 επ., 1 μπλοκ)/ Ταμπουρατζής λ (75% υπ. – 42% άριστες),  Κάπελλας, Κόβαλτσουκ, Κούνας, Μουρούτης