04-10-2020 23:49

Ευρωπαϊκό Κ20: Τα... αρκουδάκια πήραν το χρυσό

Η Ρωσία διατήρησε τα σκήπτρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που ολοκληρώθηκε στο Μπρνο της Τσεχίας.

Στον τελικό η Ρωσία νίκησε την Ιταλία 3-1 και κατέκτησε το 9ο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση. Η Ιταλία έφτασε κοντά στην ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε καθώς έχασε στον πόντο το 3ο και 4ο σετ. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε το Βέλγιο που νίκησε τη Λευκορωσία 3-0 σετ που ειναι το τρίτο και το δεύτερο συνεχόμενο στη διοργάνωση.

Η Ρωσία και η Ιταλία πήραν απ΄ευθείας προκρίσεις για το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Στον τελικό η Ρωσία μπήκε δυνατά, πήρε το 1ο σετ αλλά στη συνέχεια οι Ιταλοί ισορρόπησαν. Με πρωταγωνιστή τον Ομάρ Κουρμπάνοφ που σημείωσε 19 πόντους αλλά και 12 του Στάνισλαβ Ντινέικιν η Ρωσία κατάφερε να επικρατήσει έστω και οριακά στο 3ο και 4ο σετ και να πάφρει την κούπα. Μάλιστα στο 3ο σετ η Ιταλία είχε προβάδισμα μέχρι τον 20ο πόντο ενώ στο 4ο σετ προηγήθηκε και 23-21. Από την Ιταλία ο Αλεσάντρο Μικιελέτο είχε 25 πόντους και ο Τομάσο Ρινάλντι 16.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-12, 24-26, 25-27)

ΙΤΑΛΙΑ: Κροσάτο 4π., Μικελέτο 25, Στεφάνι 13, Τζιανότι 5, Ρινάλντι 16, Πόρο 3 / Κατάνια (λ. - 68%υπ.), Γιέρονσιτς, Τσιαντσιότα.

ΡΩΣΙΑ: Ανόσκο 2π., Φεντόροφ 1, Μπραζνιούκ 5, Ντινέικιν 12, Κουρμπάνοφ 19, Μουράσκο 11 / Φεντόροφ (λ. -64%υπ.), Κασάτκιν, Μορόζοφ 2, Βισνίκοφ, Ιόνοφ 4.

Ο MVP ήταν ο Ιταλός Μικελέτο

Μπορεί η Ρωσία να κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αλλά οι διοργανωτές ανέδειξαν πολυτιμότερο αθλητή από την ομάδα της Ιταλίας. Πρόκειται για τον Ιταλο διαγώνιο Αλεσάντρο Μικιελέτο.

Ακραίοι: Tommaso Rinaldi (ITA) and Omar Kurbanov (RUS)
Κεντρικοί: Wout D’Heer (BEL) and Iurii Brazhniuk (RUS)
Διαγώνιος: Ferre Reggers (BEL)
Πασαδόρος: Paolo Porro (ITA)
Λίμπερο: Ilia Fedorov (RUS)
MVP: Alessandro Michieletto (ITA)

Χάλκινο το Βέλγιο

Το Βέλγιο για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Παρά την πίκρα των παικτών του για την ήττα στον πόντο από τη Ρωσία στον ημιτελικό νίκησαν με 3-0 (25-19, 25-15, 29-27) την Λευκορωσία.

Την 5η θέση πήρε η Γαλλία η οποία στον αγώνα κατάταξης νίκησε την Ολλανδία 3-2 (25-17, 21-25, 25-21, 18-25, 15-09)

Την 7η θέση πήρε η Πολωνία που νίκησε τη Γερμανία 3-0 (25-16, 25-18, 25-20)

Στους ημιτελικούς εύκολα η Ιταλία, δύσκολα η Ρωσία

Στους ημιτελικούς που έγιναν χθες βράδυ η Ιταλία νίκησε την Λευκορωσία 3-0 (25-19, 25-18, 25-19) έχοντας πρώτο σκόρερ τον Αλεσάντρο Μικελέτο με 21 πόντους.

Το μεγάλο ντέρμπι έγινε στον β΄ημιτελικό όπου η Ρωσία μετά από συγκλονιστικό αγώνα νίκησε το Βέλγιο 3-2 σετ. Το Βέλγιο προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά η Ρωσία με αντεπίθεση πήρε τη νίκη και μάλιστα με 15-13 στο τάι μπρέικ έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ρομάν Μουράσκο με 22 πόντους.

Η Ρωσία είναι ο κάτοχος του τίτλου στη διοργάνωση και διεκδικεί το 9ο τρόπαιο ενώ η Ιταλία θα διεκδικήσει 4ο τρόπαιο και το πρώτο μετά το 2012.

Για τις θέσεις 5-8 η Γαλλία νίκησε τη Γερμανία 3-2 σετ και η Ολλανδία την Πολωνία 3-2 σετ.

Σήμερα 4/10 η Γαλλία θα αναμετρηθεί με την Ολλανδία για την 5η θέση και η Γερμανία με την Πολωνία για 7η θέση.

EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U20 (ΕΦΗΒΩΝ) (1966-2018)