12-10-2022 01:11

Παγκόσμιο γυναικών: Σώθηκε από το έμφραγμα η Σερβία, νίκησε 3-2 την Πολωνία (vid)

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2018 Σερβία κατάφερε να προκριθεί δια πυρός και σιδήρου στα ημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος γυναικών που βρίσκεται σε εξέλιξη σε Πολωνία και Ολλανδία.

Στον άλλο προημιτελικό θρίλερ που έγινε στο Γκλίβισε της Πολωνίας η Σερβία νίκησε την Πολωνία με 3-2 σετ και έτσι συνεχίζει προς την υπεράσπιση του τίτλου. To επόμενο εμπόδιο για την Σερβία είναι οι ΗΠΑ στο Γκλίβισε της Πολωνίας την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου.

Είναι η πρώτη φορά που η Πολωνία φτάνει τόσο κοντά σε πρόκριση σε ημιτελικά παγκοσμίου για πρώτη φορά μετά από 60 ολόκληρα χρόνια.

Η δύσκολη βραδιά για τις παγκόσμιες πρωταθλήτριες φάνηκε από το 1ο σετ όταν η Πολωνία έχοντας στο πλευρό της και 8.000 Πολωνούς στο Arena Gliwice κατάφερε να σταθεί στο μπλοκ - άμυνα και να παίξει γρήγορα στην κόντρα. Με την Στίσιακ να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση (συνολικά σημείωσε 40 πόντους) η Πολωνία πήρε το 1ο σετ.

Η απάντηση των Σέρβων ήταν άμεση. Η Μπόσκοβιτς με συνολικά 36 πόντους είχε τις απαντήσεις επιθετικά και η Σερβία με αντεπίθεση διαρκείας πήρε το 2ο και το 3ο σετ και προσπέρασε με 2-1 σετ. Απρόβλεπτο ήταν το 4ο σετ. Η Σερβία παρότι είχε το προβάδισμα το έχασε μέσα από τα χέρια της και το ματς παίχτηκε κορώνα γράμματα.

Η Σερβία προηγήθηκε στο 4ο σετ ακόμα και με 23-19 αλλά η Πολωνία ροκάνισε τη διαφορά και με σερί 5-0 προσπέρασε 24-23. Η Σερβία ισοφάρισε αλλά η Στίσιακ τελείωσε το σετ 26-24 και έστειλε τον αγώνα στο 5ο σετ.

Εκεί παίχτηκε κοντρόλ βόλεϊ, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, η Πολωνία προηγήθηκε 13-12 αλλά η Σερβία απάντησε και στο 14-14 πήρε δύο πόντους που της έδωσαν την πρόκριση έστω και με την ψυχή στο στόμα.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-21, 25-19, 24-26, 16-14)

ΣΕΡΒΙΑ (Ντανιέλε Σανταρέλι): Μπούσα 2, Ντρτσα 3, Μιχαήλοβιτς 15, Αλέκσιτς 9, Στεφάνοβιτς 12, Μπόσκοβιτς 36 / Πούσιτς (λ), Λάζοβιτς, Μίρκοβιτς, Μπιέλιτσα, Μιλένκοβιτς.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Στέφανο Λαβαρίνι): Κόρνελουκ 7, Βιτκόβσκα 9, Γκορέτσκα 5, Στίσιακ 40, Βόλοζ 1, Ροζάνσκι 11 / Στένζελ (λ), Αλαγκιέρσκα 1, Γκαλκόβσκα 1, Σιτσιγκλόβφσκα, Σζλαγκόβσκα 4, Βενέρσκα.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών

Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2022

18:00 (Άπελντρον, Ολλανδία): Ιταλία - Κίνα 3-1 (25-16, 25-22, 13-25, 25-17) 18:30

(Γκλίβισε, Πολωνία): ΗΠΑ - Τουρκία 3-0 (25-22, 25-15, 25-20)

21:00 (Άπελντρον, Ολλανδία): Βραζιλία - Ιαπωνία 3-2 (18-25, 18-25, 25-22, 27-25, 15-13)

21:30 (Γκλίβισε, Πολωνία): Σερβία - Πολωνία 3-2 (21-25, 25-21, 25-19, 24-26, 16-14)