12-10-2022 00:55

Παγκόσμιο γυναικών: Χαρακίρι Ιαπωνίας, τρέλα από τις Βραζιλιάνες που έκαναν την απόλυτη ανατροπή (vid)

Η Βραζιλία έκανε την απόλυτη ανατροπή στον προημιτελικό θρίλερ με την Ιαπωνία και κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών που γίνεται παράλληλα στην Ολλανδία και στην Πολωνία.

Το συγκεκριμένο ματς έγινε στο Άπελντρον της Ολλανδίας και έσπασε καρδιές καθώς από το 2-0 σετ που προηγήθηκαν οι Γιαπωνέζες κρίθηκε με 3-2 για τις Βραζιλιάνες οι οποίες κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης και εκεί θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία.

Η Βραζιλία προκρίθηκε για 6η φορά σε ημιτελικούς Μουντιάλ και επέστρεψε μετά το 2014.

Να σημειωθεί επίσης πως οι λατινοαμερικάνες δεν έχουν κατακτήσει ποτέ χρυσό μετάλλιο σε παγκοσμίο πρωτάθλημα, ενώ έχουν μία παρουσία σε τελικό (το 1994 στην έδρα τους αλλά ηττήθηκαν από την Κούβα).

Η Ιαπωνία  μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με τις Χαγιάσι, Γιαμάντα, Ισικάβα, Ινούε και πέτυχε να αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα. Μετά το 2-0 σετ ο προπονητής της Βραζιλίας Χοσέ Ρομπέρτο Γκιμαράες άλλαξε την τακτική του και δοκίμασε την Ρομπέρτα, την Ρόσαμαρία καθώς και τη Λορέν. Εβγαλε την Ταϊνάρα, την Μακρίς και την Πρι Νταορίτ και το παιχνίδι γύρισε. Με την Γκάμπι να βαράει ανελέητα σημειώνοντας 25 πόντους και την Ρόσαμαρία να σηκώνει μέρος της επίθεση η Βραζιλία ισοφάρισε 2-2 σετ παρότι η Ιαπωνία προηγήθηκε 8-5 και 23-22 στο 4ο σετ.

Oι Βραζιλιάνες ισοφάρισαν και πήραν το σετ με 26-24 στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 10-10. Εκεί οι Βραζιλιάνες έκαναν σερί 3-0, προηγήθηκαν 13-10 και εκεί κρίθηκε το ματς.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 18-25, 25-22, 27-25, 15-13)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ρομπέρτο Γκιμαράες): Γκατάζ 14, Κάρολ 13, Πρι 1, Μακρίς, Γκάμπι 25, Ταϊνάρα 5 / Νιέμε (λ), Ροσαμαρία 13, Ρομπέρτα, Κίσι 1, Λορένε 12.

ΙΑΠΩΝΙΑ (Μασαγιόσι Μανάμπε): Ισικάβα 18, Σιμαμούρα 6, Ινούε 16, Χαγιάσι 21, Γιαμάντα 19, Σέκι 1 / Φουκουντόμε (λ), Κόγκα 2, Αϊρί, Μιγιάμπε, Γιοσίνο.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών

Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2022

18:00 (Άπελντρον, Ολλανδία): Ιταλία - Κίνα 3-1 (25-16, 25-22, 13-25, 25-17)

18:30 (Γκλίβισε, Πολωνία): ΗΠΑ - Τουρκία 3-0 (25-22, 25-15, 25-20)

21:00 (Άπελντρον, Ολλανδία): Βραζιλία - Ιαπωνία 3-2 (18-25, 18-25, 25-22, 27-25, 15-13)

21:30 (Γκλίβισε, Πολωνία): Σερβία - Πολωνία 3-2 (21-25, 25-21, 25-19, 24-26, 16-14)