Στην χθεσινή τελευταία αγωνιστική της φάσης των «16», η Σερβία με 23 πόντους της Μπόσκοβιτς παρέμεινε μοναδική αήττητη ομάδα στη διοργάνωση, κερδίζοντας με ευκολία (3-0: 25-20, 25-21, 25-23) την Τουρκία και τερμάτισαν με 9/9, 26 πόντους, 27 κερδισμένα σετ και μόνο δύο σετ χαμένος. Επίσης η τουρκική ομάδα πέρασε στα προημιτελικά κερδίζοντας έξι από τα εννέα παιχνίδια της και μάζεψε 17 βαθμούς.
Η Πολωνία κέρδισε μετά από ένα μεγάλο θρίλερ την Γερμανία με 3-2 και σε συνδυασμό με την ήττα του Αγ. Δομήνικου από τον αδιάφορο Καναδά με 2-3 Η ομάδα του Στέφανου Λαβαρίνι πέρασε στην οκτάδα μετά από 60 χρόνια.
Νίκη-θρίλερ για τις ΗΠΑ καθώς αν και έχαναν 0-2 από την Ταϊλάνδη έκαναν μεγάλη ανατροπή και πήραν το ματς με 3-2 και εξασφάλισαν την πρόκριση παίρνοντας την δεύτερη θέση του ομίλου πίσω από την Σερβία.
Στα χθεσινά παιχνίδια του Ε ομίλου στο Ρόντερνταμ, η Ιταλία νίκησε σε ματς γοήτρου την Κίνα με 3-0 και η Βραζιλία επικράτησε 3-1 του Βέλγιου σε αδιάφορο ματς. Η αυλαία του ομίλου πέφτει την Κυριακή 9/10 με τρία αδιάφορα ματς αφου όλα έχουν κριθεί.
Πρόγραμμα και αποτελέσματα της Β’ φάσης
Ε’ όμιλος
(Ρότερνταμ)
Τρίτη 4/10
Ιαπωνία-Βέλγιο 3-1 (21-25, 25-20, 25-16, 25-22)
Ιταλία-Βραζιλία 2-3 (20-25, 25-22, 25-22, 21-25, 15-17)
Ολλανδία-Αργεντινή 3-1 (22-25, 25-18, 25-12, 25-13)
Τετάρτη 5/10
Ιταλία-Ιαπωνία 3-1(20-25, 25-20, 25-14, 25-15)
Κίνα- Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-15, 25-19, 25-21)
Βέλγιο-Αργεντινή 3-0 (25-16, 25-23, 25-23)
Πέμπτ 6/10
Βραζιλία- Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-11, 25-13, 25-15)
Κίνα-Ολλανδία 3-2 ((22-25, 25-21, 25-15, 18-25, 15-12)
Παρασκευή 7/10
Ιαπωνία- Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-16, 25-19, 25-21)
Ιταλία-Αργεντινή 3-0 (25-18, 25-19, 25-17)
Βραζιλία-Ολλανδία 3-0 (25-19, 25-19, 25-20)
Σάββατο 8/10
Ιταλία-Κίνα 3-0 (26-24,
Βραζιλία-Βέλγιο 3-1 (26-28, 25-17, 25-11, 25-16)
Κυριακή 9/10
14:30, Κίνα-Βέλγιο
16:30, Ιαπωνία-Ολλανδία
19:30, Πουέρτο Ρίκο- Αργεντινή
Στ’ όμιλος (Λοντζ)
Τρίτη 4/10
Ταϊλάνδη- Καναδάς 1-3 (19-25, 21-25, 25-23, 22-25)
ΗΠΑ-Άγιος Δομήνικος 3-1 (22-25, 25-19, 25-20, 25-14)
Τουρκία-Γερμανία 3-0 (25-21, 25-18, 25-21)
Σερβία-Πολωνία 3-0 (26-24, 25-22, 25-18)
Τετάρτη 5/10
Ταϊλάνδη- Γερμανία 1-3 (19-25, 22-25, 25-18, 23-25)
Τουρκία-Καναδάς 3-0 (25-22, 26-24, 28-26)
Σερβία-Άγιος Δομήνικος 3-0 (26-24, 25-20, 25-17)
ΗΠΑ-Πολωνία 0-3 (23-25, 20-25, 18-25)
Παρασκευή 7/10
Σερβια-Ταϊλάνδη 3-0 (25-16, 25-19, 25-21)
ΗΠΑ-Τουρκία 3-1 (25-22, 21-25, 25-20, 25-22)
Άγιος Δομήνικος-Γερμανία 3-1 (19-25, 25-18, 25-22, 25-18)
Πολωνία-Καναδάς 3-2 (25-19, 19-25, 16-25, 25-23, 15-5)
Σάββατο 8/10,
ΗΠΑ-Ταϊλάνδη3-2 ( 23-25, 21-25, 25-19, 27-25, 15-13)
Σερβία-Τουρκία 3-0 (25-20, 25-21, 25-23)
Άγιος Δομήνικος-Καναδάς 2-3 ( 25-18, 23-25, 17-25, 27-25,
Πολωνία-Γερμανία 3-2 ( 26-24, 20-25, 25-18, 26-28, 15-10)
Bαθμολογίες
Ε’ ΟΜΙΛΟΣ (8 αγώνες)
Ιταλία 23-6 σετ 25β
Βραζιλία 25-8 23
Ιαπωνία 22-8 21
Κίνα 22-8 20
Βέλγιο 18-13 15
Ολλανδία 16-17 13
Π Ρίκο 7-19 6
Αργεντινή 7-22 5
ΣΤ-ΟΜΙΛΟΣ (8 αγώνες)
Σερβία 27-2 26β
ΗΠΑ 21-11 20
Τουρκία 21-13 17
Πολωνία 21-14 17
Αγ. Δομήνικός 19-17 15
Καναδάς 17-18 14
Ταίλάνδη 16-19 11
Γερμανία 14-20 10