02-05-2022 15:22

Ιταλία: Εκπληκτική Λούμπε έκανε μπρέικ στην έδρα της Περούτζια και πήρε πλεονέκτημα τίτλου

H καρδιά της περυσινής πρωταθλήτριας Λούμπε μίλησε, καθώς με εντυπωσιακή απόδοση έσπασε με 2-3 (17-25, 28-26, 25-20, 17-25, 13-15), την έδρα της Περούτζια και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση της Ιταλικής Σουπερλιγκας. Η σειρά θα ολοκληρωθεί στις τρεις νίκες, με το επόμενο παιχνίδι να διεξάγεται στις 4/5 στην έδρα της Λούμπε και το τρίτο ματς στις 8/5.

Η Λούμπε κυριάρχησε στο πρώτο και στο τέταρτο σετ, ενώ η Περούτζια ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο και στο τρίτο, οπότε όλα ξεκαθάρισαν στο τάι μπρέικ. Εκεί η Λούμπε προηγήθηκε με 4-8, η Περούτζια ισοφάρισε σε 12-12 αλλά στις λεπτομέρειες οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 12-15 και «κλείδωσαν» το τελικό 2-3.

Φοβερός και τρομερός ο Κουβανός κεντρικός της Λούμπε, Ρόμπερτ Σιμόν ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους, με εκπληκτικά στατιστικά (14/17).  Επίσης ο Ντο Σάντος είχε 16 και ο Ζάιτσεφ που κάνει μέτρια χρονιά σταμάτησε στους 11.  Στο ματς αγωνίστηκε μετά από πολύμηνη απουσία και ο Χουαντορένα ο οποίος βοήθησε σε καποια κρίσιμα σημεία του ματς.

Από την Περούτζια ο Λουξεμβούργος Καμίλ Ριχλίκι με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Περούτζια ενώ ακολούθησαν με 13 ο Άντερσον και ο Λεόν με 12 και κακή απόδοση.