08-04-2022 01:03

Τσαμπιονς Λιγκ Ανδρών: Δραματική πρόκριση της Τρεντίνο στο «χρυσό» σετ και επανάληψη του τελικού με την Πολωνική Zaksa

Επανάληψη του περυσινού τελικού θα έχουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ Ανδρών 2022, καθώς η περυσινή πρωταθλήτρια Πολωνική Ζaksa θα υπερασπιστεί τον τίτλο της και παλι κόντρα την Τρεντίνο (φωτό).. Η αναμέτρηση που ονομάζεται πλέον (Super Final) έχει προγραμματιστεί στις 22 Μαΐου στη Σλοβενία μαζί με την αντίστοιχη των Γυναικών.

Όσον αφορά τους δύο χθεσινούς ημιτελικούς, η Τρεντίνο επικράτησε στο χρυσό σετ της Περούτζια με 17-15 και πήρε το εισιτήριο πρόκρισης απο τον Ιταλικό «εμφύλιου». Αγωνιστικά το ματς ήταν το απόλυτο θρίλερ, καθώς η Περούτζια νίκησε αρχικά με 2-3 ( 25-21, 21-25, 25-16, 20-25, 13-15) και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα όπου είχε ηττηθεί στην έδρα της από την Τρεντίνο με 2-3.

Από την Τρεντίνο ήρωας της αναμέτρησης ήταν ο διεθνής Ιταλός Μικελέτο με 25 πόντους και ακολούθησαν Λαβία με 19, Καζίσκι με 11, Ποντροσκάνιν και Λίσινακ από 10. Από την Περούτζια Λεόν 24, Άντερσον 23, Ριχλίκι 17

Στον άλλο ημιτελικό η Zaksa λύγισε 3-2 (25-15, 25-21, 24-26, 21-25, 15-11) την επίσης Πολωνική Γιαστρέμπσκι