12-12-2021 00:53

«Πράσινη» κυριαρχία στον Αγ.Θωμά με σπουδαίες Κρος και Γκρόθες

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής με τον Π.Α.Ο.Κ. στο φινάλε του Α' γύρου της Volley League Γυναικών. Οι «πράσινες» στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά επικράτησαν του Δικεφάλου με 3-1 σετ, από τον οποίο πλέον βρίσκεται στο +5 στον βαθμολογικό πίνακα.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός μετά το 10-9 ξέφυγε στο σκορ με επιθετικές αιχμές την Στεπανένκο και τη Χαντάβα. Ρόγκα και Γκρόθες κράτησαν υψηλά στάνταρ στην υποδοχή, με την τελευταία να διαμορφώνει το 25-17 για το 1-0 σετ.

Αντίθετο ήταν το σκηνικό στο δεύτερο σετ, με τον Π.Α.Ο.Κ. να περνάει μπροστά στο σκορ με 10-9 με επίθεση της Κογιάρ. Η Κρος με μπλοκ στη Πολυνοπούλου μείωσε την διαφορά στον πόντο (16-15), αλλά σε εκείνο το σημείο οι αθλήτριες του Δικεφάλου έτρεξαν σερί 3-0 για το 19-15. Το σετ τελείωσε με 25-18 για το 1-1 σετ.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ μέχρι το 13-13. Σε εκείνο το σημείο με σέρβερ την Χατζηευστρατιάδου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 17-13 (είχε και έναν άσσο). Το σετ τελείωσε με 25-20 μετά από επίθεση της Στεπανένκο.

Ιδανικά ξεκίνησε το τέταρτο σετ για τον Π.Α.Ο.Κ., ο οποίος προηγήθηκε με 8-2, αναγκάζοντας τον Οικονόμου να σπαταλήσει και τα δύο του τάιμ άουτ, χρησιμοποιώντας και την Χαντάβα ως διαγώνια αντί της Στεπανένκο.

Το 10-7 υπέρ του Π.Α.Ο.Κ. έγινε 14-11 για τον Παναθηναϊκό, με τις Κρος και Γκρόθες να τελειώνουν όλες τις πάσες που πήραν από την Παπαφωτίου. Οι φιλοξενούμενες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μπλοκ της Καλαντάτζε στην Κωνσταντίνου πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (20-19).

Μία άουτ επίθεση της Κογιάρ και δύο συνεχόμενοι πόντοι της Κρος από μπλοκ και επίθεση, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-20. Στη συνέχεια, η Μερτέκη μείωσε σε 24-23 αλλά στην επόμενη φάση η Χαντάβα με επίθεση πάιπ διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Απο τονσπουδαίο Παναθηναικό που ειχε πολυφωνία στην επίθεση, ξεχώρισαν οι τέσσερις διψήφιες ( Κρος 16, Γκροθες 14, Στεπανένκο 12, Χατζηευστρατιάδου 12 ενω απο τον δικέφαλο Κογιάρ 18, Μετρέκη 15, Πολυνοπούλου 11.

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού):
«Αν μου έλεγαν πριν το πρωτάθλημα ότι θα τελειώναμε τον πρώτο γύρο με μία ήττα, και θα ήμασταν στο +5 από την δεύτερη θέση, δεν θα το πίστευα. Τα συγχαρητήρια ανήκουν στις κοπέλες. Δεν παίξαμε τοπ σήμερα αλλά έχουμε ακόμη μεγάλα περιθώρια να πάμε καλύτερα. Ήταν μια νίκη επιβεβαίωσης και ψυχολογίας απέναντι σε ένα αντίπαλο όπως ο ΠΑΟΚ που μας πίεσε. Κρατάμε τη νίκη και το προβάδισμα των πέντε πόντων και συνεχίζουμε σεμνά και ταπεινά».

Τάκης Φλώρος (προπονητής ΠΑΟΚ):
«Πολλά κρίθηκαν στο τέταρτο σετ όπου κάναμε πολλά λάθη σε κρίσιμα σημεία. Το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμη, σήμερα δεν κρίθηκε τίποτα αλλά η νίκη του Παναθηναϊκού, κάτι δείχνει. Ο αντίπαλος μας είναι μια πολύ καλή ομάδα με πολλές λύσεις. Συνεχίζουμε, όλα θα ξεκαθαρίσουν τον Απρίλιο».

Διαιτητές: Βουδούρης, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Αρβανίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-17
2ο σετ: 8-6, 13-16, 16-21, 18-25
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-20
4ο σετ: 2-8, 14-16, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-17 , 18-25, 25-20, 25-23) σε 108'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (8/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 16 (10/17 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (8/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες 14 (14/32 επ., 58% υπ. - 58% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 9 (9/25 επ., 50% υπ. - 41% άριστες) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. - 40% άριστες), Κωνσταντίνου 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Παπαστεργίου, Καραγκούνη.