08-04-2021 15:53

Βραζιλία: Κράτησε τον τίτλο της για δεύτερη σεζόν η Μίνας

Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Βραζιλίας (Superliga Banco do Brasil) στις γυναίκες, κράτησε και την φετινή σεζόν η Μίνας. Στη σειρά των τελικών των πλεϊ οφ, επικράτησε με 2-1 νίκες κόντρα στην μεγάλη αντίπαλο της, την Πραϊα με συγκλονιστικότερο όλων, το τελευταίο ματς που εξελίχθηκε σε ένα μεγάλο θρίλερ.

Οι παίκτριες της Μίνας χρειάστηκαν να κάνουν ανατροπή τίτλου, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-2 αλλά με αντεπίθεση διαρκείας επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 3-2 (25-17, 13-25, 12-25, 25-18, 15-11), με την Αμερικανίδα Μέγκαν Ίζι να είναι η τοπ σκόρερ του ματς με 24 πόντους.

Η Μίνας έφτασε συνολικά στον τέταρτο εθνικό τίτλο της ιστορίας της, τον δεύτερο συνεχόμενα (1993, 2002, 2019 και 2021) ενώ στην μαραθώνια κανονική περίοδο είχε μόνο δύο ήττες σε 28 ματς.  Η διάσημη Βραζιλιάνα Ολυμπιονίκης η οποία αγωνίζεται κεντρική, η Ταϊσα Ντάχερ βγήκε ΜVP του πρωταθλήματος ενώ κορυφαία πασαδόρος ανακηρύχθηκε, η πάσα της Μίνας, Μαρί Καρνέϊρο ενω καλύτερη ακραία η επίσης συμπαίκτρια τους Πρισίλα Νταρόϊτ.