30-12-2020 15:03

Ρωσία: Απόδραση Λοκομοτίβ απο το Καζάν με σετ 84 πόντων!

Νέο ενδιαφέρον απέκτησε το πρωτάθλημα στο Ρωσικό πρωτάθλημα ανδρών, καθώς για την 15η αγωνιστική και τελευταία για το 2020, η Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ επικράτησε 1-3 της πρωτοπόρου Ντιναμό Καζάν, και έδωσε την ευκαιρία στην δεύτερη Φεκέλ που κέρδισε 2-3 εκτός, να πλησιάσει στους τρεις πόντους, την ομάδα του Αλεκνό (34-31).

Η Λοκομοτίβ πέρασε μέσα από το Καζάν με το πρώτο σετ να ολοκληρώνεται με το εκπληκτικό 41-43, (συνολικά παίχτηκαν 84 πόντοι) που είναι το ένατο ρεκόρ στη λίστα με τα υψηλότερα σετ στην ιστορία του βόλεϊ!  Επίσης η ομάδα του Πλάμεν Κονσταντίνοφ που είναι πλέον στην έκτη θέση της βαθμολοηγίας, έσπασε και την αρνητική παράδοση που την ήθελε από το Νοέμβριο του 2014, και για 18 ματς σερί να φεύγει ηττημένη από το σύλλογο του Καζάν.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σαβίν με 24 πόντους και από τους γηπεδούχους που προέρχονται από τρεις σερί ήττες (δύο πρωτάθλημα, και μία κύπελλο), ο Μιχαήλοφ είχε 19 και ο Νγκαπέ μόλις 14.

Επίσης στα άλλα ματς η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έκανε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη, και η Ντιναμό Μόσχας την τρίτη σερί της νίκη. Τέλος η Ούγκρα πήρε το πρώτο τρίποντο, μετά από 11 ήττες.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Ούγκρα-Κεμέροβο 3-1 (25:23, 25:21, 20:25, 25:23)

Όρενμπουργκ-Μπέλγκορο 3-2 (25-20, 21:25, 25:22, 24:26, 15:12)

Ντιναμό LO- Φεκέλ 2-3 (21:25, 25:23, 25:21, 19:25, 7:15)

Κράσνογιαρκ- Σουργκούτ 1-3 (25:23, 15:25, 19:25, 15:25)

Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης- Νόβγκοροντ 3-0 (25:19, 25:17, 25:22)

Ντιναμό Μόσχας-Ουράλ Ούφα 3-1 (25:19, 25:14, 17:25, 25:23)

Ζενιτ Καζάν-Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ 1-3 (41:43, 25:18, 20:25, 23:25)

Βαθμολογία (15 αγώνες): Ζενιτ Καζάν 34, Φεκέλ 31, Ντιναμό Μόσχας 30, Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 30, Κεμέροβο 28, Λοκομοτίβ 24 κλπ