16-11-2020 00:38

Ιαπωνία: Με ανατροπή και «σαραντάρα» απάντησε ο Νισίντα στον Μουσέρσκι

Μετά την συγκλονιστική προχτεσινή μονομαχία στο ματς Σαντόρι- JTEKT 3-2 (Μουσέρσκι 35- Νισίντα 27) για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ανδρών της Ιαπωνίας, είχαμε την εκδίκηση των ηττημένων.

Για την 10η αγωνιστική που τελείωσε πριν λίγες ώρες, στο δεύτερο σερί ματς Σαντόρι- JTEKT, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 2-3 με επική ανατροπή από 2-0, με τρομερό τάι μπρέικ με 19-21, και τον «σαμουραϊ» τους και φοβερό ακραίο, Γιόσι Νισίντα να πετυχαίνει 40 πόντους ενώ το αντίπαλο δέος ο Ρώσος διαγώνιος των γηπεδούχων, Μουσέρσκι, ξαναέπιασε τους 35 πόντους. (70 συνολικά σε δύο παιχνίδια) που αποδείχτηκαν τελικά...λίγοι.

Τα σετ του εκπληκτικού παιχνιδιού που κράτησε τρεις ώρες σχεδόν ήταν 28-26, 25-20, 22-25, 24-26, 19-21) ενω η Σαντόρι με την ήττα αυτή βρέθηκε από την κορυφή στην τρίτη θέση λογω ισοβαθμίας.

Στην κορυφή του πρωταθλήματος με διαφορά σετ, πέρασε η Ναγκόγια με 23 βαθμούς, η οποία νίκησε για δεύτερο ματς μέσα στο Τόκυο, στο τάι μπρέικ με 2-3. Μορφή ο Πολωνός διαγώνιος Μπάρτοζ Κουρεκ με 35 πόντους.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Τόκυο-Ναγκόγια 2-3,

Θάντερς – Ναγκάνο 3-1,

Σαντόρι- JTEKT 2-3,

Πανασόνικ- Σανγκάη 3-2,

Τόρεϊ Άροους-Μιγιάσι 3-0

Βαθμολογία (10 ματς): Ναγκόγια 23, Πάνθερς 23, Σαντόρι 23, Θάντερς 21, JTEKT 18 κλπ