10-05-2013 14:29

Το σήκωσε ο Ερυθρός Αστέρας στις γυναίκες, συνεχίζοντας το σερί

Σε πέμπτο παιχνίδι έλυσαν τις ...διαφορές τους Σπαρτάκ Σουμπότιτσα και Ερυθρός Αστέρας όσον αφορά την ανάδειξη πρωταθλήτριας γυναικών στη Σερβία.

Στον τελευταίο τελικό που έγινε στην έδρα του Αστέρα παρουσία 1800 φιλάθλων, οι γηπεδούχες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ επικράτησαν τελικά με 3-1 (19-25, 25-14, 25-20, και 25-14), κατακτώντας το πρωτάθλημα για τέταρτη συνεχόμενη φορά.

Μετά το τέλος του αγώνα η Άννα Μπιέλιτσα, αρχηγός των νικητών, παρέλαβε το τρόπαιο του πρωταθλητή και μαζί μια επιταγή 10.000 από τον χορηγό του πρωταθλήματος. Η Μπιέλιτσα αναδείχθηκε και MVP για τον μήνα Απρίλιο, παραλαμβάνοντας μαζί με το βραβείο της και επιταγή 500 ευρώ.

Στην αρχηγό της Σπαρτάκ, Τατιάνα Μάτιτς, απονεμήθηκε το τρόπαιο του δευτεραθλητή.

Η κεντρική της δευτεραθλήτριας Σερβίας, Γέλενα Τρνιτς, αναδείχθηκε καλύτερη νέα αθλήτρια για τη σεζόν 2012-2013.