17-09-2018 00:36

ΗΠΑ, Σερβία «συμμαχία» (Ηighlights - video) (πανόραμα C' ομίλου)

Oι ΗΠΑ και η Σερβία προχώρησαν με τρίποντα στην 4η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών και συνεχίζουν να βρίσκονται μαζί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον Γ΄όμιλο που γίνεται στο Μπάρι. Δείτε τα Ηighlights - video και από τους δύο αγώνες της Κυριακής.

Υπενθυμίζεται πάντως πως οι αμερικανοί έχουν νικήσει το μεταξύ τους παιχνίδι και έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα για την πρώτη θέση καθώς στο ματς που απομένει οι ΗΠΑ αντιμετωπίζουν ην Τυνησία και η Σερβία την Ρωσία που χαροπαλεύει για την 3η θέση.

Οι αμερικάνοι δε φημίζονται για τις γκέλες και για άλλη μία φορά αντιμετωπίσαν με σοβαρότητα και με λίγα λάθη έναν κατώτερο αντίπαλο όπως είναι το Καμερούν. Μέσα σε 69 λεπτά οι ΗΠΑ νίκησαν 3-0 σετ και όπως φαίνεται και από το σκορ οι αφρικάνοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Πιέστηκαν πολύ στην υποδοχή, δέχτηκαν 10 άσσους εκ των οποίων τους 4 από τον Αβερίλ, ενώ το παιχνίδι της ομάδας του Τζον Σπιρό χαρακτηρίστηκε από μέγιστη ταχύτητα, δύναμη και πειθαρχία. Το Καμερούν εάν δεν κάνει το θαύμα με την Ρωσία αύριο θα αποχαιρετήσει την διοργάνωση και θα κινδυνεύσει να χάσει την 5η θέση και από την Τυνησία που έχει ακόμα δύο αγώνες.

Η Σερβία ζορίστηκε με «τα καγκουρό»

Στον άλλο αγώνα, η Σερβία νίκησε πιο δύσκολα και με 3-1 σετ την σίγουρα πιο δυνατή και βελτιωμένη Αυστραλία που για δύο σετ έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Νίκολα Γκρμπιτς.

Ο Λίσινατς με 18 πόντους και ο Πέτριτς με 15 πόντους ήταν κορυφαίοι της Σερβίας, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο πασαδόρος Γιόβοβιτς.

Από την Αυστραλία στα δύο πρώτα σετ ξεχώρισαν οι Γκράχαμ και Στάπλες που σημείωσαν από 12 πόντους.

Η Αυστραλία τη Δευτέρα δίνει σημαντικό αγώνα κόντρα στο Καμερούν και χρειάζεται νίκη για να κλειδώσει θέση για την πρώτη τετράδα που οδηγεί στην επόμενη φάση.

Διαφορετικά τα πράγματα θα περιπλεξουν και θα χρειαστεί και η τελευταία αγωνιστική για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

Γ' όμιλος (Μπάρι - Ιταλία)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου
Καμερούν - Τυνησία 3-0 (25-20, 28-26, 25-21)
Αυστραλία - Ρωσία 0-3 (21-25, 20-25, 16-25)
ΗΠΑ - Σερβία 3-2 (15-25, 25-14, 21-25, 25-20, 15-10)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου
Αυστραλία - ΗΠΑ 2-3 (23-25, 20-25, 25-22, 25-23, 10-15)
Καμερούν - Σερβία 0-3 (28-30, 16-25, 17-25)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
Αυστραλία - Καμερούν 3-1 (21-25, 25-17, 25-22, 25-20)
Ρωσία - Τυνησία 3-0 (25-19, 25-06, 25-19)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
Σερβία - Τυνησία 3-1 (20-25, 25-20, 25-21, 25-20)
ΗΠΑ - Ρωσία 3-1 (25-23, 20-25, 25-23, 25-20)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου
Καμερούν - ΗΠΑ 0-3 (18-25, 20-25, 14-25)
Σερβία - Αυστραλία 3-1 (25-20, 21-25, 25-17, 25-19)

Το Format της διοργάνωσης

Στον πρώτο γύρο, οι 24 ομάδες χωρίστηκαν σε 4 ομίλους των 6 και θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε τουρνουά ενός γύρου.

Οι 4 πρώτοι της βαθμολογίας θα προχωρήσουν στον δεύτερο γύρο (φάση των «16») και αναλόγως την κατάταξη στους αρχικούς ομίλους, θα χωριστούν σε 4 νέους ομίλους των 4 ομάδων.

Οι 4 πρώτοι και οι 2 καλύτεροι δεύτεροι προκρίνονται στο final-6 και θα χωριστούν εκ νέου σε 2 ομίλους των 3 ομάδων. Οι 2 πρώτοι θα προκριθούν στα ημιτελικά.