Οι Γάλλοι που στον πρώτο αγώνα είχαν ηττηθεί με 3-0 σετ, απόψε έδωσαν... ρέστα και επικράτησαν με 3-1 σετ. Η κατάκτηση του τίτλου κρίθηκε στο «χρυσό σετ» κι εκεί οι Γάλλοι κατέκτησαν τον τίτλο με 15-11. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ίβοβιτς που σημείωσε 28 πόντους και αναδείχτηκε MVP της διοργάνωσης!
Τα σετ: 3-1 (25-23, 23-25, 25-21, 25-19). Χρυσό σετ: 15-11
ΠΑΡΙ (Ρουζερόν): Ερνάν 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Σιντιμπέ 25 (24/46 επ, 1 άσσος), Τρόμελ 6 (5/19 επ, 1 άσσος, 94% υπ - 81% άριστες), Ίβοβιτς 28 (21/42 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 79% υπ - 62% άριστες), Τουιτόγκα 7 (4/14 επ, 3 μπλοκ), Κρίκ 17 (14/17 επ, 3 μπλοκ) / Στόιερουάλτ (λ. - 58% υπ - 37% άριστες), Μπρίζαρντ 1 (1/1 επ).
Α΄Τελικός CEV Cup
Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-18, 25-21)
ΝΙΖΝΙ (Κονσταντίνοφ): Έσκο 2 (2 άσοι), Παβλόφ 15 (13/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάβιν 7 (4/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 13% άριστες), Νίκιτς 8 (5/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ.. – 38% άριστες), Οσταπένκο 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Κουλέτσοφ 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ) / Γιανούτοφ –λ (60% υπ. – 20% άριστες), Αμπράμοφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 25% άριστες)
ΠΑΡΙ (Ρουζερόν): Ερνάν, Σιντιμπέ 16 (15/35 επ., 1 άσσος), Τρέμελ 4 (3/13 επ., 1 άσσος, 81% υπ. - 44% άριστες), Βαν Ντερ Βέεν, Ίβοβιτς 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 15% άριστες), Κρέεκ 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στόιρβαλντ –λ (40% υπ. – 10% άριστες), Μπριζάρ, Μπερσανί 1, Τουιτογκά 3 (3/5 επ.).
26/3: Κουμπέρνια Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία) - Παρί (Γαλλία) 3-0 (25-15, 25-18, 25-21)
29/3: Παρί (Γαλλία) - Κουμπέρνια Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία) Τα σετ: 3-1 (25-23, 23-25, 25-21, 25-19). Χρυσό σετ: 15-11
CEV Cup - ημιτελικά
26/2: Κουμπέρνια Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία) - PGE Σκρα Μπελχάτοφ (Πολωνία) 3-2 (25-19, 25-21, 22-25, 22-25, 15-13)
2. 05/02 Μάλιγιε Μίλι Πιγιάνκο (Τουρκία) - Τόμις Κονστάντα (Ρουμανία) 1-3 (16-25, 25-18, 24-26, 19-25)
2. 13/02 Τόμις Κονστάντα (Ρουμανία) - Μάλιγιε Μίλι Πιγιάνκο (Τουρκία) 3-0 (25-23, 25-21, 29-27)
3. 05/02 Νόβγκοροντ (Ρωσία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 3-0 (25-19, 25-22, 25-21)
3. 12/02 Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Νόβγκοροντ (Ρωσία) 3-1 (18-25, 25-21, 25-21, 25-22) Χρυσό σετ: 8-15
4. 05/02 VfB Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) 2-3 (25-17, 21-25, 25-17, 18-25, 10-15)
4. 13/02 Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) - VfB Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 3-1 (24-26, 26-24, 25-17, 25-23)
3.23/1: 17.00: Νόβγκοροντ (Ρωσία) - Αραγκό ντε Σετ (Γαλλία) 3-1 (19-25, 25-21, 25-20, 25-17)
4.23/1: 19.00: Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) - Τζενεράλι Ουντερχάκινγκ (Γερμανία) 3-2 (25-21, 25-19, 22-25, 22-25, 28-26)
3.14/1: Αραγκό ντε Σετ (Γαλλία) - Νόβγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (23-25, 22-25, 12-25)
4.16/1: Τζενεράλι Ουντερχάκινγκ (Γερμανία) - Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) 0-3 (27-29, 29-31, 17-25)
1.Ινγκερσόλ Μπουλ – Κούνεο 2-3 (25-23, 20-25, 25-19, 22-25, 05-15)
2.Ραντνίσκι Κραγκούγιεβατς – ΠΑΟΚ 2-3 (17-25, 18-25, 25-22, 32-30, 14-16)
3.Ντερντάπ Κλάντοβο – Μάλιγιε Μίλι Πιγιάνκο 1-3 (25-21, 20-25, 14-25, 14-25)
4.Πρεφάξις Μένεν – CVC Γκάμπροβο 3-2 (24-26, 18-25, 25-23, 27-25, 15-13)
5.Νίζνι Νόβγκοροντ – Ντούκλα Λίμπερετς 3-0 (25-19, 25-22, 25-22)
6.Αραγκό ντε Σετ – SCM Κραϊόβα 3-1 (25-20, 25-20, 23-25, 25-22)
7.Τζενεράλι Ουντερχάκινγκ – Τερουέλ 3-0 (25-22, 25-21, 25-23)
8.Σκρα Μπελσάτοφ – Βόλεϊ Αμρισβίλ 3-0 (25-23, 25-14, 25-21)
2.ΠΑΟΚ - Ραντνίσκι Κραγκούγιεβατς 3-1 (17-25, 25-21, 25-23, 26-24)
3.Μάλιγιε Μίλι Πιγιάνκο - Ντερντάπ Κλάντοβο 3-0 (25-20, 25-17, 25-17)
4.CVC Γκάμπροβο - Πρεφάξις Μένεν 3-2 (25-17, 24-26, 23-25, 25-22, 15-13). Χρυσό σετ: 16-14
5.Ντούκλα Λίμπερετς - Νίζνι Νόβγκοροντ 0-3 (17-25, 16-25, 23-25)
6.SCM Κραϊόβα - Αραγκό ντε Σετ 2-3 (19-25, 22-25, 25-22, 25-20, 17-19)
7.Τερουέλ - Τζενεράλι Ουντερχάκινγκ 3-1 (25-22, 26-24, 20-25, 25-21). Χρυσό σετ: 11-15
8.Βόλεϊ Αμρισβίλ - Σκρα Μπελσάτοφ 0-3 (13-25, 16-25, 18-25)
Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ
1981: Κάννες (Γαλλία)
1982: Σταρλιφτ Βόρμπουργκ (Ολλανδία)
1983: Πανίνι Μόντενα (Ιταλία)
1984: Πανίνι Μόντενα (Ιταλία)
1985: Πανίνι Μόντενα (Ιταλία)
1986: Κουτίμπα Φαλκονάρα (Ιταλία)
1987: Ένερμιξ Μιλάνο (Ιταλία)
1988: Οτομομπιλίστ Λένιγκραντ (ΕΣΣΔ)
1989: Οτομομπιλίστ Λένιγκραντ (ΕΣΣΔ)
1990: Μόερς (Γερμανία)
1991: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία)
1992: Μαξικόνο Πάρμα (Ιταλία)
1993: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία)
1994: Ιγκνις Πάντοβα (Ιταλία)
1995: Καριπάρμα Πάρμα (Ιταλία)
1996: Άλπιτουρ Τράκο Κούνεο (Ιταλία)
1997: Αρέα Ραβένα (Ιταλία)
1998: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία)
1999: Ντόμινο 2001 Παλέρμο (Ιταλία)
2000: Πιάτζιο Ρόμα (Ιταλία)
2001: Λούμπε Μπάνκα Ματσεράτα (Ιταλία)
2002: Νόικομ Μπρε Κούνεο (Ιταλία)
2003: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία)
2004: Κερακόλ Μόντενα (Ιταλία)
2005: Λούμπε Μπάνκα Ματσεράτα (Ιταλία)
2006: Λούμπε Μπάνκα Ματσεράτα (Ιταλία)
2007: Φακέλ Νόβ Ουρενγκόι (Ρωσία)
2008: Ρόμα Βόλεϊ (Ιταλία)
2009: Λοκομοτίβ Μπελογκόριε (Ρωσία)
2010: Μπρε Μπάνκα Λανούτι Κούνεο (Ιταλία)
2011: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία)
2012: Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία)
2013: Χάλκμπανκ Άγκυρας (Τουρκία)
2014: Παρί (Γαλλία)