30-03-2023 20:39

Ευρωπαία Κηφισιά άλωσε για δεύτερη φορά τη Σύρο με εντυπωσιακό 0-3 και κατέκτησε την 5η θέση

Ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς για τρίτη φορά μέσα στην εφετινή σεζόν (μία στην κανονική περίοδο και δύο στα πλέι οφ) νίκησε στη Σύρο τον Φοίνικα ΟΝΕΧ και κατέκτησε την 5η θέση στην τελική κατάταξη της Volley League εξασφαλίζοντας και εισιτήριο για τα Ευρωπαϊκά κύπελλα. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη επιβλήθηκε με 3-0 σετ και με νίκες 2-1 πήρε την 5η θέση στην τελική κατάταξη, αφήνοντας την 6η για τον Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Είναι η τρίτη φορά στην ιστορία που ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς εξασφαλίζει την έξοδο του στην Ευρώπη αλλά η πρώτη - εκτός απροόπτου - που θα κάνει χρήση του δικαιώματος του να αγωνιστεί. Οι Οκοσάνοβιτς, Ρικάρντο, Τσέιβνερς ήταν κορυφαίοι της Κηφιαιάς.

Αντίθετα, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ πήρε την 6η θέση που είναι η χειρότερη από το 2017 όπου και πάλι είχε πάρει την 6η θέση. Από το 2010 μέχρι και το 2023 ο Φοίνικας ΟΝΕΧ είναι μαζί με τον Ολυμπιακό οι δύο μοναδικές ομάδες που είναι μόνιμα εντός της πρώτης 6αδας.

Στο 1ο σετ η Κηφισιάς προηγήθηκε 23-16 και ο Φοίνικας ισοφάρισε 25-25. Το σετ κρίθηκε με επίθεση του Ρικάρντο και μπλοκ του Σπηλιώτη. Στο 2ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 20-17 και 22-20 και η Κηφισιάς έκανε ανατροπή με σερί 3-0 που της έδωσε προβάδισμα 22-23 αλλά και δύο πόντους από Τσέιβερς (επίθεση) και Μορέιρα (μπλοκ) κάνοντας το 28-26 και το 2-0.

Στο σετ το 16-20 για την Κηφισιά έγινε 22-20 για τον Φοίνικα με σερί 6-0 αλλά η Κηφισιά πάλι έκανε την ανατροπή και τελείωσε το 3ο σετ και τον αγώνα όπως και στο 2ο σετ με Τσέιβερς (επίθεση) και Μορέιρα (μπλοκ) κάνοντας το 26-24 και το 3-0.

Στο 1ο σετ του αγώνα ο Φοίνικας με πιεστικό σερβίς και τελειωμένες μπάλες από τους Ιερεζουέλο και Φρουτάδο μετέτρεψε το αρχικό 5-5 σε 9-5. Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση «σπάζοντας» μπάλες στο φιλέ και «χτυπώντας» με τους Μαικόν και Οκοσάνοβιτς ισοφάρισε 9-9.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και μετά από φάσεις διαρκείας και επιτυχημένες επιθέσεις του Μιχάλοβιτς ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 13-10. Η αθηναϊκή ομάδα όμως έχοντας στα 9 μέτρα τον Ρικάρντο, τρομερή διάθεση στην άμυνα και καλές επιλογές στην κόντρα έτρεξε εντυπωσιακό σερί 9-0 φτάνοντας μέχρι το 14-21.

Οι γηπεδούχοι με τις αλλαγές του κόουτς Σενισιτς και τρεις συνεχόμενους άσσους του Παναγιώτη Παπαδόπουλουα «ροκάνισαν» τη διαφορά 20-23. Η Κηφισιά έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 20-24 με τον Μαικόν, όμως ο Φοίνικας έμεινε «ζωντανός» ισοφαρίζοντας 24-24 έχοντας τον Τζούριτς στο σερβίς. Τελικά η Κηφισιά και αφού δεν εκμεταλλεύτηκε ακόμα τρία σετ μπολ, με «νύχια και με δόντια» το κατέκτησε 26-28 μετά από εντυπωσιακό μπλοκ του Σπηλιώτη πάνω στον Φουρτάδο.

Αμφίρροπο ήταν και το 2ο σετ του αγώνα με τον Φοίνικα να μπαίνει σε «θέση οδηγού» 6-4 με μπλοκ του Ρουμελιωτάκη και την Κηφισιά να ισοφαρίζει 8-8 με άσσο του Ρικάρντο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στο +2, 10-8 μετά από λάθος του Βραζιλιάνου ακραίου, όμως στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά με άσσο του Σπηλιώτη προσπέρασε 10-11.

Οι συγκινήσεις συνεχίστηκαν στο σετ με τον Φοίνικα να μπαίνει ξανά μπροστά 18-15 εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων, αλλά και τον άσσο του Φουρτάδο. Οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσα 22-22 μετά από άουτ επίθεση του Φουρτάδο σε φάση διαρκείας.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή 22-23 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρικάρντο και έφτασαν σε σετ μπολ 23-24 μετά από επίθεση του Οκοσάνοβιτς. Το φινάλε ήταν δραματικό με τον Φοίνικα να φτάνει με τη σειρά του σε σετ μπολ (25-24 και 26-25) με την Κηφισιά να αντέχει και τελικά να κάνει το 0-2 με 26-28 με επίθεση του Τσέιβερς και μπλοκ του Μαϊκόν.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη μπήκαν εντυπωσιακά στο 3ο σετ και προηγήθηκαν 1-5 βάζοντας δύσκολα στην υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Φοίνικας μετά από φάση διαρκείας και έξυπνο τελείωμα του Μιχάλοβιτς και άουτ του Οκοσάνοβιτς «ροκάνισε» τη διαφορά φτάνοντας στο 7-8.

Η εκπληκτική άμυνα της Κηφισιά και το μπλοκ του Ρικάρντο έδωσαν ξανά «αέρα» τριών πόντων στους φιλοξενούμενους 7-10. Η ομάδα των Κυκλάδων «ανέβασε στροφές» και με «πέναλτι» του Τζούριτς ισοφάρισε 12-12 στα μισά της διαδρομής. Οι φιλοξενούμενοι με άσσο του Οκοσάνοβιτς και στη συνέχεια κόντρα επίθεση από τον Σέρβο διαγώνιο έφτασαν στο 14-17. Ο Φοίνικας «απάντησε» με άσσο του Τζούριτς μειώνοντας 16-17, όμως ο Σπηλιώτης με μπλοκ και ο Μαϊκόν με άσσο διαμόρφωσαν το 16-20.

Οι γηπεδούχοι βγάζοντας πείσμα έτρεξαν σερί 6-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα 22-20 με τους Ρουμελιωτάκη και Μιχάλοβιτς να παίρνουν κρίσιμους πόντους.

Η Κηφισιά με φοβερό μπλοκ του Σπηλιώτη ισοφάρισε 22-22, ενώ προσπέρασε ξανά 22-23 μετά από άουτ επίθεση του Μιχάλοβιτς. Η Κηφισιά μετά από πραγματικό θρίλερ έκλεισε το σετ 24-26 με μπλοκ του Μαϊκό «τσεκάροντας» το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Πρέντζας. Παρατηρητής: Μαυρικίδης. Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης. Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-5, 14-16, 12-21, 26-28

2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 26-28

3ο σετ: 4-8, 14-16, 21-20, 24-26 * Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 7 άσσοι, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (26-28, 26-28, 24-26) σε 98΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένσιτς): Μιχάλοβιτς 18π. (18/37επ.), Ιερεζουέλο 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 8 (6/14επ., 2 μπλοκ, 46%υπ., 25%αρ.), Τζούριτς 7 (4/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Φρομμ 8 (6/18επ., 2 άσσοι, 54%υπ., 25%αρ.), Φρουτάδο 6 (4/14επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κωνσταντινίδης (λ. - 79%υπ.΄, 68%αρ.), Χαραλαμπίδης, Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 3 (3 άσσοι, 0/1επ.), Παλαιολόγος 1 (1/1επ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 17 (16/25επ., 1 άσσος), Στιβαχτής, Ρέγκο Ρικάρ ντο 12 (10/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 42%υπ., 26%αρ.), Σπηλιώτης 8 (2/5επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Μορέιρα 6 (2/5επ., 3 μπλοκ), Τσέιβερς 13 (12/20επ., 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης λ. (61%υπ., 50%αρ.), Κοσμάς (λ).