26-06-2021 12:07

VNL γυναίκες: Τρίτο χρυσό μετάλλιο για τις ΗΠΑ, 3-1 την Βραζιλία στον τελικό

Οι ΗΠΑ νίκησαν τη Βραζιλία με 3-1 (26-28, 25-23, 25-23, 25-21) σε μια επανάληψη του τελικού VNL το 2019 , ο οποίος έγινε χθες στο Ρίμινι της Ιταλίας, και κατέκτησαν το τρίτο σερί χρυσό στην ιστορία του θεσμού.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τις ΗΠΑ του Κάρτς Κίραλι να καταφέρνουν να γυρίζουν τον αγώνα αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0. Την ίδια στιγμή, καθοριστικό ήταν το τέταρτο σετ στο οποίο, αν και η “σελεσάο” προηγήθηκε 8-4, οι ΗΠΑ με αντεπίθεση διαρκείας, έκαναν την ανατροπή.Κορυφαία σκορερ για τις ΗΠΑ ήταν η Μισέλ Μπαρτς με 22 πόντους που αναδείχτηκε MVP του Final-4 ενώ η για τη Βραζιλία η Γκαμπριέλα Γκιμαράες είχε 18 πόντους

.Το χάλκινο μετάλλιο στην Τουρκία

Όσον αφορά στον μικρό τελικό της διοργάνωσης η Τουρκία με 29 πόντους της Καρακούρτ ήταν επιβλητική απέναντι στην Ιαπωνία επικρατώντας με 3-0 (25-19, 25-16,25-17). Η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη κάτι που αποτυπώνεται από την εξέλιξη των τριών σετ.