• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
23-11-2014 21:56

Πιέστηκε μόνο στο τρίτο σετ η Κηφισιά

Συνέχεια στις νίκες έδωσε ο ΑΟ Κηφισιάς που πήρε ένα σημαντικό τρίποντο κόντρα στην Λαμία για την πέμπτη αγωνιστική της Volleyleague που την έφερε στην τρίτη θέση στην ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ. Η Λαμία έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του τρίτου σετ, όμως η Κηφισιά φάνηκε ξανά δυνατότερη στους κρίσιμους πόντους και ολοκλήρωσε το παιχνίδι, με δύο προσωπικούς πόντους του Γιοβάνοβιτς, ο οποίος ήταν πάλι σε καλή μέρα. Από τα θετικά της ημέρας, ήταν ότι το Ζηρίνειο γέμισε, από φίλους του βόλεϊ, μιας και ότι ο αγώνας έγινε Κυριακή, κάτι που βοήθησε να έρθουν περισσότεροι στο γήπεδο. Αισθητή ήταν η απουσία του τραυματία Γκιμαράες.

Ο ΑΟΚ πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, με την Λαμία να κάνει αρκετά λάθη και να μην μπορεί να αντιμετωπίσει τις επιθέσεις της ομάδας του Αρσενιάδη. Στο δεύτερο σετ ενώ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αρχή,και δυσκόλεψαν την υποδοχή της Κηφισιάς με τον Καββαδά στο σέρβις και τον Παπαδόπουλο να αναλαμβάνει όπως και στο πρώτο σετ, τις περισσότερες επιθέσεις, από ένα σημείο κι έπειτα, ξεκίνησαν ξανά τα λάθη και χάθηκε η ευκαιρία της ισοφάρισης. Στο τρίτο σετ, τα λάθη για την Κηφισιά αυξήθηκαν και η Λαμία κόντραρε αρκετά, ενώ είχε 6 σετ μπολ. Η Λαμία προηγήθηκε 26-25, 27-26, 28-27, 29-28, 30-29, 31-30, αλλά ξανά η Κηφισιά ήταν πιο ψύχραιμη. Οι τελευταίοι πόντοι προήλθαν από λάθη στις επιθέσεις, μπλοκ της Κηφισάς και οι τελευταίοι δύο από ατομικές προσπάθειες του πρωταγωνιστή, Γιοβάνοβιτς.

Με σταθερή υποδοχή, αποτελεσματικό σερβίς και λίγα λάθη η Κηφισιά πήγε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και στα δύο πρώτα σετ είχε μεγάλες διαφορές στο σκορ. Η Λαμία κόντραρε στο πρώτο μισό του 2ου σετ όταν και μείωσε 11-10 με τον Παπαδόπουλο που έκανε την καλύτερη του εμφάνιση από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Η Κηφισιά απάντησε με σερί 3-0 και ο Μέλκας έριξε στον αγώνα τον Βλαχόπουλο αντί του Μακ Κίμπιν στη θέση του πασαδόρου. Η Λαμία δε μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά κι έτσι ήρθε το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η Λαμία με βασικό πασαδόρο τον Βλαχόπουλο έπαιξε πιο γρήγορα και προλάβαινε το μπλοκ της Κηφισιάς. Ηταν πιο αποτελεσματική στην επιθεση και πήρε προβάδισμα με 9-5. Η Κηφισιά απάντησε με τους Γιοβάνοβιτς, Σουλτανόπουλο και ισοφάρισε 11-11. Με τον άσσο του Καβαδία και γενικά τα καλά σερβίς του η Λαμία έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε πάλι με 18-15. Με τρία λάθη της Λαμίας κι ένα μπλοκ του Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά απάντησε δικό της σερί 4-0 και προβάδισμα 19-18. Ο ΑΟΚ έφτασε πρώτος σε ματς μπολ με επίθεση του Σουλτανόπουλου και μέχρι να τελειώσει ο Γιοβάνοβιτς τον αγώνα είχε ακόμα προβάδισμα στο 25-24 και στο 32-31 και 33-32.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεροθόδωρος