31-01-2020 16:27

VL Γυναικών (14η αγωνιστική): Σύγκρουση Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού στο Ρέντη

Το ντέρμπι «αιωνίων» ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό στο «Μελίνα Μερκούρη», ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών ενω οι δύο σύλλογοι θα τα ξαναπουν σε 10 μέρες στον Αγ. Θωμά, σε ματς νοκ άουτ για το Κύπελλο.(12/2)

Volleyleague γυναικών - 14η αγωνιστική

Σάββατο 1 Φεβρουαρίου

Μίκρας 15.30: Α.Σ. Άρης - Α.Σ.Π. Θέτις (live streaming youtube Aris Women Volleyball)

-Ο Άρης προέρχεται από την ήττα στην έδρα του Μαρκόπουλου με 3-2 σετ. -Οι «κιτρινόμαυρες» βρίσκονται στο κυνήγι της τετράδας. Μετά από 13 αγώνες έχουν 21 βαθμούς, 6 λιγότερους από τον 4ο ΠΑΟΚ.

-Η Θέτιδα είναι στην 6η θέση με 23 βαθμούς, 2 περισσότερους από τον Άρη. -Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η Θέτιδα νίκησε στο κλειστό της Βούλας με 3-1 σετ.
Διαιτητές: Δανιηλίδου, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Γούβαλη.

Α' Ηλιούπολης 18.00: Γ.Σ. Ηλιούπολης - Α.Ο. Μαρκοπούλου

-Τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα αναζητεί η Ηλιούπολη.

-Το Μαρκόπουλο για την 3η αγωνιστική είχε νικήσει την Ηλιούπολη με 3-0 σετ.
-Ο ΑΟΜ προέρχεται από τη νίκη με 3-2 σετ επί του Άρη στο κλειστό των Μεσογείων.

Διαιτητές: Παπαστάμος, Κατερλή, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Ιωάννου Δ., Χατζηθωμά, Γραμματεία: Καστάνη.

Ιλισίων 19.00: Ηλυσιακός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ.

-Με 5 βαθμούς ο Ηλυσιακός βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας.

-Ο ΠΑΟΚ αναζητεί την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και ένατη στο πρωτάθλημα.
-Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρίσκεται 4ος με 27 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον 3ο Παναθηναϊκό.
-Στο ματς του πρώτου γύρου ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Οικονόμου Μ., Οικονομοπούλου, Παρατηρητής: Βασιλειάδης Στ., Επόπτες: Τσίτσικας Κ., Σταυρόπουλος, Γραμματεία: Πέρρου.

Δ.Α.Κ. Ευόσμου 19.30: Α.Π.Σ. Αίας - Πανναξιακός Α.Ο.Ν.

-Ο Αίας Ευόσμου για την 13η αγωνιστική νίκησε με 3-1 σετ τον Πορφύρα.
-Η ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη είναι 10η με 9 βαθμούς, 2 λιγότερους από τον 9ο Πορφύρα.

-Ο Πανναξιακός προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ.
-Η ομάδα της Νάξου στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε νικήσει τον Αίαντα με 3-0 σετ.
-Ο Πανναξιακός είναι 3 βαθμούς μακριά από την τετράδα. Έχει 24 βαθμούς και ο ΠΑΟΚ 27.

Διαιτητές: Δημητρίου, Δρανίτσας, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Ψύχου, Κοτσίκαρη, Γραμματεία: Πασπαλά Αικ..

Κυριακή 2 Φεβρουαρίου

Μ. Μερκούρη 17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

-Δύο χρόνια πέρασαν από την τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο «Μελίνα Μερκούρη» για το πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών.

-Τελευταία φορά ήταν τη σεζόν 2016-2017 για την 7η αγωνιστική, με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν με 3-2 σετ.
-Στο παιχνίδι του Α' γύρου στο Μαρούσι ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 σετ.
-Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είναι η μόνη που δεν έχει ηττηθεί φέτος. Έχει 36 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον 2ο ΑΟ Θήρας.

-Ο Παναθηναϊκός την 13η αγωνιστική νίκησε τον Ηλυσιακό με 3-2 σετ.
-Το «τριφύλλι» έχει 30 βαθμούς και βρίσκεται στη 3η θέση της βαθμολογίας.
-Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετώπισει τον Ολυμπιακό στο Μαρούσι για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Τόλιος, Γραμματεία: Καλιμνίου.